Esrarengiz Kasaba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Gravity Falls
Gravity Falls Logo2.jpg
Dizi logosu
Format Animasyon serisi
Tür Komedi / Macera / Fantastik / Gizem
Yaratan Alex Hirsch
Yönetmen John Aoshima
Yaratıcı yönetmen(ler) Michael Rianda
Seslendiren Jason Ritter
Kristen Schaal
Alex Hirsch
Linda Cardellini
Besteci Brad Breeck
Ülke ABD
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 28 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Alex Hirsch
Yapımcı Tobias Conan Trost (Yapımcı)
Rob Renzetti (Denetleyici yapımcı)
Gösterim süresi 22 dakika
Yapım şirketi Disney Television Animation
Yayın bilgileri
Kanal Disney Channel
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Yayın tarihi 15 Haziran 2012 – günümüz
Durumu yayinda
Harici linkler
Website

Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls), Alex Hirsch tarafından oluşturulmuş Disney Channel orijinal serisidir. 15 Haziran 2012'de bir ön gösterim olarak ilk gösterim yayınlanmıştır. Ancak dizi resmen 29 Haziran 2012'de yayına girmiştir. Bu dizideki birçok karakterin seslendiricisi Cartoon Network'te de çalışmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İkiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines'ın aileleri yazın Dipper ve Mabel'ı "Harika Amca Stan"in yanına Gravity Falls, Oregon'a gönderirler. Stan "Gizemli Kulübe"de - dünyanın en tuhaf müzesinde bir an için abartılı şanssız ziyaretçilerin (yaratık) olduğu bir turist tuzağı - yaşamaktadır ve çalışmaktadır; ama Dipper ve Mabel gerçekten çok garip şeyler olduğunu bilirler ve anlaşılmadık kasabada kendi yollarını bulmak için birbirlerine güvenmek zorundadırlar. Dipper'ın ormanda bulduğu günlükle işler daha da tuhaflaşır. Bu günlük 3 günlükten üçüncüsüdür. Bu günlüklerde Esrarengiz Kasaba ile ilgili önemli bilgiler yer almaktadır. Günlüklerdeki bazı yazılar sadece mor ışık altında okunulabilmektedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Dipper Pines: Dipper, Mabel Pines'ın ikiz kardeşidir. Dipper akıllıdır, meraklıdır, yaratıcıdır,ama güçsüzdür ve 12 yaşındadır. Kız kardeşi ile "Gravity Falls"un sırlarını ortaya çıkarmak için cesaret eder.Bildiği söz hayat sana limon veriyorsa sık ve haritasını çiz çiz işe yarıyor
  • Mabel Pines: Enerjik ve iyimser olan Mabel ikiz kardeşi Dipper'dan rahatsız olunca büyük şapşal bir gülümseme ile her durumda en iyisini yapar ve domuzu paytağı çok sever.
  • Grunkle (Great Uncle) Stan: Dipper ve Mabel'ın sinsi amcası Harika Amca (Harikamca) Stan, Gizem Kulübesi'nde çalışır. O, Gizem Kulübesi'nde turistleri gezdirince veya uyuyunca Dipper ve Mabel kaçarlar ve o kasabanın sırlarını keşfetmeye giderler. (Stan in gizli bir laboratuvarı vardır özel bir portalı çalıştırmak için oraya girmiştir ve portalının amacı günlüklerin yazarını geri getirebilmektir)
  • Soos: Gizem Kulübesi'nin hediye dükkanında çalışır. Dipper ve Mabel'ın arkadaşı olan Soos sevimli ve iri biridir. O da Dipper ve Mabel gibi Gravity Falls'da garip şeyler olduğunu gören kişidir. Babası küçüklüğünden beri ortada yoktur. Doğum günü kutlamaz. Melod ile birliktedir.
  • Wendy: Yumuşak ve havalı bir genç olan Wendy, Gizem Kulübesi'nde yarı zamanlı çalışan ve Dipper'ın aşık olduğu kişidir. Dipper dizinin 2. sezonunda Wendy'e aşkını itiraf etmiştir ve Wendy bunu başından beri bildiğini söylemiştir.
  • Gideon: Gideon, Stan'in en büyük rakibidir. Mabel'dan hoşlanırken, Dipper'dan nefret eder. 1. sezonun finalinde hapse girmiştir ve halen hapistedir.
  • Pacifica Northwest: Mabel'ın en büyük rakibidir. Çok zengindir. 2. Sezonda Dipperla bir ilişkisi olur.
  • Bill Cipher: Gideon un çağırdığı üçgen ve tek gözlü bir yaratıktır ve 2. sezonda dipper'ın içine girerek Dipper'ın günlüğünü çalmaya çalışır ama başarısız olur.
  • Günlüklerin Yazarı (Stan'in Kardeşi): Şu anlık Sadece 2. Sezon 11. Bölümde görülmüştür. Günlüklerin gerçek yazarıdır. (Stan'in günlükleri birleştirerek yaptığı makinenin amacı kardeşini yanına getirebilmektir.)Adı Stanley'dir.