İçeriğe atla

İlk Düzen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlk Düzen bayrağı
İlk Düzen simgesi

İlk Düzen, ilk defa Star Wars: Güç Uyanıyor filminde görülmüştür ve Yıldız Savaşları evrenindeki kurgusal bir askerî güçtür.Yıldız Savaşları: Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü sonrasında gerçekleşen olayları anlatmaktadır. Galaktik İmparatorluk'un kalıntılarından ayaklanan İlk Düzen Güç Uyanıyor'da Yeni Galaktik Cumhuriyet'i tahttan indirip galaksinin kontrolünü ele geçirme planına start verdi. Ren Şövalyeleri kendi saflarında seçkin savaşçılar olan gizli bir örgüttür.

Star Wars: Güç Uyanıyor'un yönetmeni J. J. Abrams İlk Düzen'in ODESSA örgütünden esinlenildiğini belirtmiştir.[1]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Galaktik İmparatorluk'un yenilgisinden sonra Yeni Galaktik Cumhuriyet sıkı silahsızlanma ve tazminat anlaşmalarını kabul etmeye zorlamıştır.[2] Fakat Galaktik İmparatorluk'un eski liderleri ve bilim adamları gizlice güce yükselişlerini planlamışlardır.[2] Bu hareket ileride İlk Düzen adını almıştır, buna karşılık Direniş olarak tanınan ve Yeni Galaktik Cumhuriyet'in desteğini de alan grup oluşmuştur. Direniş Leia Organa ve Amiral Ackbar gibi eski Asi Birliği üyelerini içermektedir.

Güç Uyanıyor (2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmde, İlk Düzen'e Snoke isimli gizemli bir figür öncülük etmektedir.[2] İlk Düzen TIE Savaş Uçaklarını ve yeni nesil bir İmparatorluk Yıldız Gemisi'ni kullanmaktadır. Ana üssü Starkiller üssü olarak bilinen bir buz gezegenidir. Bu gezegen İlk Düzen tarafından uzak mesafeden tüm yıldız sistemini yokedebilecek bir süper silahla donatılmıştır.[3] Starkiller Üssü'nün komutanı General Hux, kendini İlk Düzen'e adayan acımasız ve genç bir memurdur.[4]

Snoke gücün karanlık tarafında güçlü bir figürdür ve Ben Solo'yu, yani Han Solo ve Leia'nın oğlunu karanlık tarafa çekmiştir. Ben Solo karanlık tarafa geçince maske giyip adını Kylo Ren olarak değiştirmiştir ve Knights of Ren isimli grubun seçkin savaşçılarından biridir.[5] 

Direniş'i devirmek için Starkiller Üssü'nün süper silahını kullanan İlk Düzen, Yeni Galaktik Cumhuriyet'in Hosnian Prime'daki baş gezegenini ve etrafındaki gezegenleri yok etmiştir. Snoke eğer Luke Skywalker'ın yaşamasına izin verilirse Jedi'ın tekrar doğacağını düşünmektedir. Kylo Ren Luke'u bulmakta başarısız olmuştur ve D'Qar gezegenine yok etmek üzereyken Direniş tarafından beklenmedik bir saldırıya uğramıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dyer, James (25 Ağustos 2015). "JJ Abrams Spills Details On Kylo Ren". Empire Online. 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2015. 
  2. ^ a b c "Databank: The First Order". StarWars.com. 3 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2015. 
  3. ^ Keyes, Rob (4 Eylül 2015). "Star Wars 7: The First Order's Superweapon Eclipses The Death Stars". Screen Rant. 11 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2015. 
  4. ^ "Databank: General Hux". StarWars.com. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2015. 
  5. ^ Schaefer, Sandy (25 Ağustos 2015). "Star Wars 7: Kylo Ren & The First Order Explained". Screen Rant. 24 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2015.