İçeriğe atla

Galaktik Cumhuriyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yeni Galaktik Cumhuriyet sayfasından yönlendirildi)

Galaktik Cumhuriyet, Yıldız Savaşları serisindeki evrende gezegenler arası kurulmuş olan bir devlet yönetim biçimidir. Bu cumhuriyet, daha sonra çeşitli oyun, kaos,kriz,kötülük ve entrikalarla (Darth Sidious) Yüce şansölye Palpatine tarafından Galaktik İmparatorluk'a dönüştürülmüştür. Galaktik Cumhuriyet 25.000 yıllıktır. Palpatine Sith Lordu olduğunu gizleyerek yönetimde en uzun kalan kişidir.

Yeni Galaktik Cumhuriyet[değiştir | kaynağı değiştir]

Senatör Palpatine tarafından Galaktik Cumhuriyet'in yerine kurulan Galaktik İmparatorluk'un Endor Savaşı'ndan sonra asiler tarafından düşürülmesi ile tekrar kurulan cumhuriyete Yeni Galaktik Cumhuriyet adı verilmiştir.

Asiler Endor Savaşı'ndan sonra ara bir hükûmet kurarak galaksideki en üstün otorite haline geldiler, daha sonra Özgür Gezegenler olarak ittifakı dağıttılar. Eski Cumhuriyet olarak da bilinen ilk Galaktik Cumhuriyet'i sürdürmek amacıyla Yeni Cumhuriyet'i kurdular.

Yeni Galaktik Cumhuriyet kurulurken bazı terimleri Eski Galaktik Cumhuriyet'ten esinlenerek alınmıştır. Çünkü bu terimler (Parlamenter bir sistemle Galaksinin eşit ve adaletli bir biçimde yönetilmesi...) Galaktik Cumhuriyet devrildikten kısa bir zaman sonra kökü kazınmaya çalışılmıştır. Eski Jedi Düzeni tarafından korunan Galaktik Cumhuriyet şimdi bir kez daha Luke Skywalker tarafından kurulan Yeni Jedi Düzeni ile Yeni Cumhuriyet korunacaktır.

Yavin Savaşı'ndan 4 yıl sonra Endor Savaşı ile İmparator Palpatine ölmüş ve imparatorluk sonunun sinyallerini vermiştir. Bir ay sonra, Asi Birliği'nin çok önemli sekiz üyesi Yeni Cumhuriyet Deklarasyonu'u yayınlayarak yeni hükûmetin ileriye yönelik hedeflerini, değer yargılarını ve ideallerini açıkladılar. Bu sekiz kişi Chandrila'dan Mon Mothma, Alderaan'dan Prenses Leia Organa, Kothlis'ten Borsk Fey'lya, Mon Calamari'den Amiral Ackbar, Sullust' tan Sian Tevv, Corellia'dan Doman Beruss, Kashyyyk' tan Kerrithrarr ve Elom'dan Verrinnefra B'thog Indriummsegh oluşan ilk üyelerden Yeni Cumhuriyetin geçici hükûmeti ve Geçici Konsül'ü oluşmuştur.