Işın kılıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Işın kılıcı
Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker'ın, Mustafar gezegeninde mavi ışın kılıçları ile düello yaptıkları sahne. (Bölüm III)

Işın kılıcı, Yıldız Savaşları filmlerindeki Jediların ve Sith'lerin temel silahıdır.[1]

Temel olarak, kılıcı bir arada tutan dış iskelet, enerji sağlayan bir batarya, Kyber adında kristal ve ışını odaklayan bir lensten oluşur.

Işın kılıçları saf enerjiden oluşmakta ve temas ettikleri katı maddelerin neredeyse hepsini kesebilmektedir. 7 farklı kullanım tekniği ve değişik renkleri bulunur. Renklerin anlamları vardır ve Jediların karakterlerini simgeler. Jedi savaşçıları kendi ışın kılıçlarını kendileri yapmaktadır.

Darth Revan ve Mace Windu mor ışın kılıcı; Yoda, Qui-Gon Jinn, Luke Skywalker yeşil ışın kılıcı ve Jedi'ların çoğunluğu ise mavi ışın kılıcı kullanmaktadır. Genelde Sith Lordları Illum gezegeninden gelen mor-eflatun kılıç kullanırlardı ama sonra cumhuriyet ve jedi ların yükselmesi ile kristal bulamayıp parlak kırmızı stydyuyentetik kristal kullanmaya başladılar ve sonradan bu renk usta öğrenci arasında bir gelenek oldu.

George Lucas, film için asaletin ve kahramanlığın simgesi olan bir silah tasarlamalıydı. Birden aklına şövalyelerin kullandığı kılıçlar geldi ve ışın kılıcını tasarlayıp filmde kullandı. Bundan dolayı Jedi'ların diğer adı Jedi Şövalyesidir.

Işın kılıcının tipine göre farklılık gösterir. Kylo Ren 'in kılıcı crosssaber, Darth Maul ve Savage Opress'in çift yönlü, Kont Dooku(Darth Tyranus) ve Asajj Ventress'in ışın kılıçlarıı ise eğri kabzalıdır.

Bütün bunların dışında Dark Saber vardır bu da Mandalore olan Tarre Visla tarafından Jedilerdan eğitim aldığı sırada oluşturulmuş bir ışın kılıcıdır daha doğrusu Dark Saber'dır, Dark Saber Mandalore'larca sadece Mandalore liderin elinde bulunması gereken bir kılıç olarak inanılır. Tasarımı diğer ışın kılıçlarından farklıdır, kılıcın rengi siyahtır, tutma yeri ve ışın çıkan kısmı gerçek kılıca çok benzer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lightsabre wins the battle of movie weapons". The Telegraph (İngilizce). 21 Ocak 2008. 4 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2024.