İçeriğe atla

Klon Savaşları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Klon Savaşları

Klon Savaşları'nın ilk savaşı olan Geonosis Savaşı'ndan bir sahne
Tarih22 BBY - 19 BBY
Bölge
Star Wars Evreni
Sonuç Galaktik Cumhuriyet'in yıkılıp yerine Galaktik İmparatorluk kuruldu
Taraflar
Bağımsız Sistemler Konfederasyonu Galaktik Cumhuriyet

Klon Savaşları, hayalî Yıldız Savaşları evreninde Klon Savaşı veya Büyük Klon Savaşı ismi de verilen Galaktik Cumhuriyet ile Bağımsız Sistemler Konfederasyonu arasındaki büyük galaktik savaş (Yıldız Savaşları takvimine göre 22 BBY - 19 BBY).

Galaktik tarihte iki büyük askerî gücün birbirine saldırmasıyla başlamış ve hızla yayılarak bütün gezegenleri içine çekmiştir. Klon Askerler, kullanıldığı için Galaktik Cumhuriyet tarafından bu isim düşünülmüştür.

Topluluk ve ırkların haberi olmadan başlayan savaşlar hızla yayılmış ve sürdürülmüştür. Her şey bittiğinde Palpatine en sonunda hedefine ulaşarak Cumhuriyet yerine Galaktik İmparatorluk'u kurup, Jedi düzenini ortadan kaldırmıştır.

Başlangıç[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar Klon Savaşları, Geonosis Savaşı ile 22 BBY'de başladığı kabul edilse de başlangıcı 10 yıl önce Ticaret Federasyonu'nun Naboo Ablukası sırasında başlamıştır. Bu kötü gidişat sırasında, Naboo senatörü Palpatine Cumhuriyetin en yüksek memuru olan Başkan seçilmiştir. Kendisi Galaktik Senato'yu sık sık rahatsız eden dağılmaya bir son vereceğine dair söz vermiştir. İlk beş yılda vermiş olduğu sözlerin küçük bir kısmını yapabilmiş ancak askersizleştirilen Ticaret Federasyonu ile yapılan görüşmelerde Ticaret Federasyonu Genel Vali'si Nute Gunray'ı Naboo çatışmasındaki rolü için ciddi suçlamalar yönetmekten kaçınarak (Padme Amidala' nın muhalefetine rağmen) az da olsa kendisini kollamıştır.

Palpatine Dooku ile temas kurarken.

Bu süreçte, Palpatine (Darth Sidious olduğu bilinmiyordu) tecrübeli Jedi Efendisi Kont Dooku ile temasa geçti. Naboo çatışmasında kaybettiği Darth Maul yerine, yeni bir çırak arıyordu ve Dooku, Galidraan savaşı' ından yaşadıkları ile Cumhuriyete olan inançı kırılmış olduğundan, kendisine mükemmel bir aday görünmüştür. Onun eski arkadaşı Jedi Efendisi Sifo-Dyas'ı öldürmesini sağlayarak Darth Tyranus olarak kaderini mühürlemiştir. Palpatine, Dooku'nun yardımlarıyla Klon Askerler'in gizlice üretildiği ve hazır oluncaya kadar Jediler tarafından keşfedilmesini istemediği Kamino'nun Jedi Arşivleri'ndeki kaynaklarını ortadan kaldırtmıştır. Bu askerler, Jango Fett adında seçilmiş bir kelle avcısından kopyalanmışlardır.

Galakside zaten hazır halde bekleyen klon savaşçılar ve diğer güçler sadece kamino'da hazırlanılmakta olup bunlar gelecekteki Cumhuriyetin büyük askerleri idiler. Bu klonlar ve diğer üretilenler uçuş güzergahları dışında tutularak Jedi'lardan gizlenilmiştir taki Obi-Wan Kenobi tarafından bulununcaya kadar.

24 BBY'de, Palpatine'in sekiz yıllık yüce başkanlığının sonuna gelindiği sıralarda Dooku Raxus Primede ortaya çıkarak, Bağımsız Sistemler Konfederasyonunun amaç ve şeklini tanımladıktan sonra bir grup organizasyon ve hükûmetleri hedef göstererek Cumhuriyetten Ayrıldıklarını ilan etmiştir. Korkulanın olduğu bu sırada ayrılık hareketlerine izin verilemeyeceği için, Palpatine Galaktik Kanunların doğrultusunda uzun bir süre daha makamında kalmasına izin verilmiştir.

Klon Askerlerin üretiminin yapıldığı Kamino.

Önümüzdeki iki yıl boyunca, birçok sistem konfederasyonu kurmak için cumhuriyetten ayrıldılar bunların arasında Ando, Geonosis, Tynna, Sy Myrth ve Yag'Dhul bulunmaktadır. Onlar Elrood, Danjar, Tantra ve Sluis sektörlerini de birliğe katarak Rimma geçiş noktaları ile Rimma Ticaret Rota sını da konfederasyonun kontrolü altına almış olacaklardır. Tabii ki Klon Savaşları tüm hızıyla devam ederken çok ilginç bir şey olmuştur...Darth Maul geri dönmüştür. Ve kardeşi Savage Oppress ile beraber Mandolore gezegenini ordusuyla fethetmiş ve Düşes Satine'yi de öldürmüştür. Ama bu olaylar sırasında Palpatine namıdiğer Darth Sidious Darth Maul'un varlığını hissetmiş ve hemen Mandolore'ye onu ve kardeşini öldürmeye gitmiş.Bu ışın kılıcı düellosunda Savage Oppress'i öldürmüştür, zor olsa da Darth Maul kurtulabilmiştir. (Dart Maul; Düşes Satine'i,Obi Wan Kenobi'nin gözleri önünde intikam için öldürdükten 20 yıl sonra yeniden Obi Wan Kenobi ile karşılaşmıştır. Obi Wan, Padawan iken öldüremediği Maul'u yıllar sonra öldürmüştür.) Ve Darth Maul'un İmparatorluğu kısa sürede yıkılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]