İçeriğe atla

Safari (web tarayıcısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Safari (Web tarayıcısı) sayfasından yönlendirildi)
Safari
Safari 2.0 Wikipedia ana sayfasını gösteriyor.
Geliştirici(ler)Apple
Güncel sürüm17.1 (25 Ekim 2023)
İşletim sistemimacOS, iOS
TürWeb tarayıcısı
LisansSahipli ücretsiz yazılım, bazı bileşenleri GNU LGPL
Resmî sitesihttps://www.apple.com/safari/

Safari, Apple tarafından geliştirilen ve WebKit motorunu temel alan bir web tarayıcısıdır. İlk kez 2003'te Mac OS X Panther ile birlikte çıkmış, 2007'de iPhone'un çıkmasıyla birlikte iOS cihazlarda mobil sürümü yer almıştır. Apple'ın geliştirdiği tüm cihazların varsayılan tarayıcısıdır. 2007'de çıkan Windows sürümünün geliştirilmesi 2012'de durdurulmuştur.

Bu tarayıcının asıl gayesi Apple'ın Mac OS ile tamamen uyumlu bir ağ tarayıcısına sahip olmasıdır (zira Safari öncesi Mac OS'te Microsoft'un çok eskiden geliştirdiği, uyumsuz bir Internet Explorer sürümü kullanılıyordu).

Tarihçe ve gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mobil görünümü ile iOS 12'de Safari tarayıcı ile açılmış bir Wikipedia sayfası.

Apple Macintosh bilgisayarlar 1997 yılına kadar sadece Netscape Navigator ve Cyberdog web tarayıcıları ile sevk edildi. Mac için Internet Explorer, daha sonra Apple ve Microsoft arasındaki beş yıllık anlaşmanın bir parçası olarak (ve sonrası için) Mac OS 7.1 varsayılan web tarayıcısı olarak yer aldı. Apple, alternatif olarak Netscape Navigator içerecek şekilde devam etmesine rağmen Microsoft bu süre boyunca Mac için İnternet Explorer'ın Mac OS 8 ve Mac OS 9 ile bağlantılı üç büyük sürümünü piyasaya sürdü. Microsoft en nihayetinde, Mac OS X DP4'ten Mac OS X v10.2'e kadar piyasaya sürdüğü tüm Mac OS X'lerde varsayılan tarayıcı olarak yer alan ve bir İnternet Explorer 5 sürümü olan Mac OS X'i piyasaya sürdü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]