Meis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meis
Καστελόριζο

Kastellorizo
Megisti
Meis limanı
Yunanistan üzerinde Meis
Meis
Meis
BölgeDoğu Akdeniz
İlOniki Ada
Yüzölçümü
 • Toplam11987 km²
Rakım273 m
Nüfus
 • Toplam492
 • Yoğunluk41/km²
Zaman dilimiUTC+02.00 (DAS)
 • Yaz (YSU)UTC+03.00 (DAYS)

Meis (veya Kızılhisar, YunancaΚαστελλόριζο Kastellorizo, resmi olarak: Μεγίστη Megisti, İtalyancaCastelrosso, Osmanlıca: Kastelûrizen), Doğu Akdeniz'de Yunanistan'a bağlı Oniki Ada (Dodekanesos) ilinde bir ada. Türkiye kıyılarından (Kaş, Antalya) sadece 2 km uzaklıktadır. Yüzölçümü 11.98 km²'dir.

Adadaki tek yerleşim yeri olan Kastellorizo (Megisti), Aziz Yuhanna Şövalyeler'nin buradaki kızıl kayalardan ötürü adaya verdikleri Château-Roux (Kızıl Şato) adının bozulmuş biçimidir. St. Jean Şövalyelerinden sonra ada sırasıyla Mısır, Napoli ve 1512'de Osmanlı egemenliğine girdi. Osmanlılar kısa aralıklar dışında 1915'e değin adayı ellerinde tuttular.[kaynak belirtilmeli] I. Dünya Savaşı sırasında Fransızların eline geçen ada Lozan Antlaşması (1923) ile İtalya'ya verildi. II. Dünya Savaşı sonrasında (1948) ise On İki Ada'yla birlikte Yunanistan'a bağlandı.

Az miktarda üzüm ve zeytin yetiştirilen adada en önemli uğraş sünger avcılığıdır. Kıyıları son derece girintili çıkıntılı ve sarp olan adaya yalnızca doğu kıyısından girilebilir. Tek yerleşim de bu kıyıdaki Kastellorizo (Megisti) köyüdür.

Rodos'la feribot ve havayolu bağlantısı vardır. Bunun dışında her gün Antalya ilinin Kaş ilçesinden hareket eden vapurlarla Meis şehrine gitmek mümkündür. Adada bir havaalanı vardır. Adada yalnızca havaalanı ile Megisti arasında otobüs seferleri vardır.

Nüfusu 2000 yılındaki sayıma göre 406 kişidir. Ancak bu rakam yazın 1000'e çıkabilmektedir. Kalıcı nüfus olan 406 kişinin hepsi adada aynı zamanda en büyük yerleşim olan Megisti (Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki adıyla Meis) köyünde oturur.

Meyisti
Piri Reis'in haritasından Meis
Meis'in panoramik görüntüsü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]