İçeriğe atla

Orta Doğu Teknik Üniversitesi SK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Tam isimOrta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü
Kuruluş1962
Renkler   Kırmızı-Beyaz
SahibiOrta Doğu Teknik Üniversitesi
BaşkanTürkiye Faruk Bozoğlu
Resmî sitehttp://www.sporkulubu.metu.edu.tr

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Spor Kulübü 1962 yılında öğrencilerine etik değerleri çerçevesinde ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak özgüveni yüksek, kurumu ile bütünleşmek ve topluma kazandırma hedefiyle ODTÜ öğrencileri tarafından bir spor kulübüdür. Kulüp Amerikan Futbolu, Badminton, Basketbol, Bisiklet, Buz Hokeyi, Dağcılık, Eskrim, Futbol, Güreş, Hentbol, Jimnastik, Judo, Karate, Kayak, Kriket, Korfbol, Kürek ve Su Sporları, Karting, Masa Tenisi, Okçuluk, Orienteering, Rugby, Satranç, Serbest Dalış, Su altı Hokeyi, Su altı Rugbysi, Su Topu, Taekwon-Do, Tenis, Ultimate Frizbi, Voleybol, Yelken ve Yüzme spor dallarında faaliyet göstermektedir.

Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Başkan = Prof. Dr. T.FARUK BOZOĞLU
  • Genel Sekreter: ŞAHİN OĞUZ
  • Muhasip Üye: Dr. KUTLU KÖSTERİT
  • Üye: Prof. Dr. AHMET YAKUT
  • Üye: Prof. Dr. MEHMET UTKU
  • Üye: Prof. Dr. H.ÇAĞATAY KESKİNOK
  • Üye: Prof. Dr. A.CEVDET YALÇINER
  • Müdür: ALİ İHSAN ÖZTÜRK

Basketbol şubesi[değiştir | kaynağı değiştir]

ODTÜ Spor Kulübü, Türkiye Basketbol Ligi'nde ilk kez 1975-76 sezonunda mücadele etmiştir. Oynadığı 22 maçta 9 galibiyet, 13 mağlubiyet alarak ligi 8. sırada tamamlamıştır.

1976-77 sezonunda ise bir önceki sezonda gösterdiği başarıyı tekrarlayamamış, 22 maçta 5 galibiyet 17 mağlubiyet alarak 32 puanla ligi 12. sırada tamamlayarak 2. Lig'e düşmüştür.

1980-81 sezonunda ligdeki takım sayısının 18'e çıkarılması sonucunda tekradan Basketbol Süper Ligi'ne yükselmiştir. Statü gereği takımlar 3 gruba bölündüğü için B grubunda DSİ Spor, Efes Pilsen, Muhafızgücü, Karşıyaka ve Ziraat Fakültesi ile mücadele etmiştir. Oynadığı 10 karşılaşma da elde ettiği 3 galibiyet ve 7 mağlubiyetle 16 puanla grubu 6. sırada tamamlamış ve klasman grubu maçlarına kalmıştır. Klasman grubunda 12 takımla mücadele etmiş, 22 karşılaşma sonucunda 9 galibiyet ve 13 mağlubiyetle 40 puan toplayarak klasman grubunu 8., normal lig sıralamasını da 14. sırada tamamlamıştır.

1981-82 sezonunda bir önceki sezonun statüsü uygulandığı için Beşiktaş, Çukurova Sanayi, DSİ Spor, Taçspor ve Tofaş SAS ile Yeşil grup'ta mücadele etmiş ve oynadığı 10 maçta 3 galibiyet 7 mağlubiyet ile 13 puan toplamış ve grubu 5. sırada tamamlamıştır. Bu sonuçla klasman grubu maçlarında mücadele etmek zorunda kalan ODTÜ Spor, 12 takımın mücadele ettiği ve 4 takımın düşeceği bu klasman grubunda oynadığı 26 maçta 11 galibiyet ve 15 mağlubiyetle 37 puan toplamış ve klasman grubunu 8., ligi ise 14. sırada tamamlayarak ligde kalmayı başarmıştır.

1982-83 sezonunda statü değiştirilmiş takımlar 2 gruba ayrıldığı için Kırmızı grupta, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, İTÜ, Muhafızgücü, Kolej ve Tofaş SAS ile mücadele etmiş ve oynadığı 14 maçın tamamını da kaybetmiştir. Klasman grubunda 24 maçta 1 galibiyet 23 mağlubiyetle 25 puan toplamış ve klasman grubunu da son sırada tamamlayarak ligden düşmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]