Ermeni-Frig

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ermeni-Frigler, Tarih öncesi devirlerde, Anadolu da yaşadığı düşünülen varsayımsal insanlardır.

Bu varsayımsal topluluğun kökenlerine dair, birbiriyle çelişen iki çeşit görüş ve iddia vardır.

Ermeni-Frig adı aynı zamanda, bu topluluğun varsayımsal dillerini içerecek şekilde Hint-Avrupa dil ailesinin bir dalını ve yahut tartışmalı da olsa, dil bilimciler tarafından önerilmiş olan varsayımsal "Greko-Ermeni-Aryan" ya da "Ermeni-Aryan" dil şubelerinin veya dallarının bir alt dalı olacak şekilde, varsayımsal bir dil grubunu belirtmek içinde kullanılır. Sınıflandırma zordur, çünkü Frigce hakkında günümüzde çok az şey bilinir. Ayrıca Proto-Ermenice tartışmalı olarak Yunanca veya Proto-Hint-İran bir alt grubuna yerleştirilir.

Söz konusu Ermeni-Frig varsayımı ile ilintili olarak, Demir Çağı döneminde Anadolu yaşamış, Asur kaynaklarında görülen fakat Hitit kaynaklarında görülmeyen Muşki veya Muşkiler isimli topluluğun ise, hem Proto-Ermeniler hem de Frigler anlamına gelme olasılığı yüksektir.[2] Farklı kaynaklarda ve de farklı zamanlar'da bu atıflar uygulanmıştır. Muşki'nin üçüncü ve muhtemelen orijinal gibi görünen genel bir kullanımı ise, Kafkasya bölgesin'den, Anadolu'ya yerleşmiş bir insan topluluğunu ifade etmesidir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapılan modern çalışmalar[3][4][5] Ermenice ile Frigce'nin dilsel yakınlığına ilişkin teorilerin temelsiz olduğunu göstermekte olup. Ermenice'nin Hint-İran dillerine yakınlığının Yunanca ve Frig diline olan yakınlıkla aynı olduğu vurgulanmaktadır. Cambridge Üniversitesin'den dilbilimci ve Hint-Avrupa uzmanı, araştırmacı James Clackson, Yunan ve Ermeni arasındaki yakın ilişkiyi ise reddetmiştir.[6].

Proto-Ermeni dilinin kökenine ilişkin bir zamanlar öngürülmüş olan, Paleo-Balkan hipotezi ise tarihsel dil bilimciler; Russell Grey ve Quentin Atkinson tarafından yürütülen modern Glottokronolojik çalışmalarla reddedilmektedir. Bu teoriye göre, Ermeni dili, Anadolu topraklarında ve de bitişik alanlarda görülür durumdadır ve ayrıca MÖ:7300 yıllarından beri bölgede varlığını sürdürmektedir.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Historical Data". 1 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2011. 
  2. ^ I. M. Diakonoff The Problem of the Mushki 25 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. in The Prehistory of the Armenian People
  3. ^ Vavroušek P. (2010). "Frýžština". Jazyky starého Orientu. Univerzita Karlova v Praze. s. 129. ISBN 978-80-7308-312-0. 
  4. ^ J. P. Mallory, Douglas Q. Adams. (1997). Encyclopedia of Indo-European culture. Fitzroy Dearborn Publishers. ss. 419. ISBN 9781884964985. 
  5. ^ Brixhe C. (2008). "Phrygian". The Ancient Languages of Asia Minor. Cambridge University Press. s. 72. 
  6. ^ James Clackson (1995). The Linguistic Relationship Between Armenian and Greek. Publications of the Philological Society. 
  7. ^ Gray, Russell D.; Atkinson, Quentin D. (Kasım 2003). "Language-tree divergence times support the Anatolian theory of Indo-European origin" (PDF) (journal) (İngilizce). Cilt 426 (Nature bas.). ss. 435—439. doi:10.1038/nature02029. 20 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 27