Mosinikler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abraham Ortelius'un Argonotların yolculuğunu gösterdiği haritada Mosiniklerin yaşadığı yer (alt merkez), 1624

Mosinikler (Gürcüce: მოსინიკები mosinik’ebi, Yunanca: Μοσσύνοικοι, Mossynoikoi "ahşap kulelerde yaşayanlar") Karadenizli Yunanların, Pontus'ta (Trabzon'un batısındaki kuzey Anadolu sahili) yaşayan halkı tanımlamak için kullandığı isimdi.

Herodot[değiştir | kaynağı değiştir]

MÖ 430'lu yıllardan sonra, Herodot, 3. Kitapta Mosiniklerden bahsetmiştir. Mosiniklerden, İranlı I. Darius tarafından kurulan 19. Satraplığı oluşturan Muşkiler, Tibarenler, Makronlar ve Marlar ile birlikte bahsedilmiştir.

Ksenofon[değiştir | kaynağı değiştir]

Ksenofon'un Anabasisine göre (5.4.26-34), Mosinikler "beyaz ve soluk tenliydi", "sırtları rengarenkti ve göğüslerinde çeşitli çiçek desenlerinin dövmeleri vardı". Mosinikler ortak bir başkent yönetimini kabul etmiştir.

Ksenofon, Cunaxa Savaşı savaşından sonra, ilkbaharda (MÖ 400), birliklerinin Mosiniklerin yaşadığı bölgeden geçtiğini yazmıştır. Bu süre zarfında, Mosinikler Chalybes halkına da hükmetmiştir. Ksenofon Trabzon'dayken, civardaki Mosinikler, başkentteki Mosniklerin tarafına geçmiştir; sonrasında Ksenofon'un ordusu başkente saldırmış ve Mosiniklerin kralını yenmiştir.

Jason ve Argonotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mosiniklerden, kütüphaneci Apollonios'un (MÖ 3. yüzyılda, İskenderiye'de) epik şiiri Argonautika'da bahsedilmiştir.[1]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]

Mossyna antik kenti bu halkın ardından adlandırılmış olabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kitap: Rhodes, Apollonius of. The Voyage of Argo. Translated by E. V. Rieu. Penguin Classics: London, 1959. Lines 1007-1024.
  1. ^ Book: Rhodes, Apollonius of. The Voyage of Argo. Translated by E. V. Rieu. Penguin Classics: London, 1959. Lines 1007-1024.