İçeriğe atla

Josephus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Josephus
DoğumYosef ben Matityahu (יוסף בן מתתיהו)
MS 37
Kudüs, Yahudiye Eyaleti
Ölümy. MS 100
MilliyetYahudi
VatandaşlıkRoma İmparatorluğu
MeslekTarihçi
MemleketYahudiye
DinYahudilik (Helenistik)
Çocuk(lar)Flavius Hyrcanus

Flavius Simonides Agrippa

Flavius Justus
Ebeveyn(ler)Matthias
Yahudi asilzade kadın

Titus Flavius Josephus veya doğum ismiyle Yosef ben Matityahu (İbraniceיוסף בן מתתיהו‎; GrekçeἸώσηπος Ματθίου παῖς;[1][2][3] 37 – y. 100),[4] Kudüs'te dünyaya gelmiş ve Roma İmparatorluğu'nda, tarih alanında önemli bir etki yaratmış Yahudi tarihçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Josephus yönetimindeki Celile, ilk çağ sonları.

Josephus Yunanlara kendini Celile'de Birinci Yahudi-Roma savaşında (66-73) bir Yahudi komutanı olarak savaşmış Kudüslü bir İbrani[5] rahip, "Iosepos (Ιώσηπος) (Matta'nın oğlu) olarak tanıttı. Yodfat'ın kuşatılmasından sonra Roma ordusu bölgeyi istila ederek binlerce kişiyi öldürdü. Hayatta kalmayı başaranlar intihar saldırılarını yönettiler. 67'nin Temmuzunda koşullar tam olarak netleşmeden Josephus ve askerlerinden biri Celile'yi istilâ eden Roma ordusuna teslim oldular. Bir mahkûm oldu ve Romalılara süregiden isyan hakkında fikirler verdi. Roma ordusu, Vespasianus ve oğlu Titus'a yönetimindeydi. 69'da Josephus kendi fikrine göre 70'teki Kudüs kuşatmasında işgal altındakilerle arabuluculuk yapması için serbest bırakıldı.

71'de Titus ile birlikte Flavian hanedanına mensup bir Roma vatandaşı olarak Roma'ya geldi. Roma vatandaşı olarak -makul ve tutumlu olmadı, karşılığında maaş da bağlanarak- fethedilen Yahudiye'de kalmayı kabul etti. Bugün bilinen eserlerini Roma ve Flavian hanedanlığının hükümranlığında vermiştir.

Kendisini önceleri Josephus olarak tanıtırken Roma vatandaşlığından sonra Hükümranlarının adını alarak Titus önadını ve Flavius adını kullandı.[6] Bu tüm vatandaşlar için geçerliydi.

Josephus'un ilk karısı ailesi ile birlikte Kudüs'te kuşatma sırasında öldü. Vespasianus Romalılar tarafından esir alınmış olan başka bir Yahudi kadın evlenmesine yardım etti. Bu kadın Josephus'u terk etti ve 70'te İskenderiyeli başka bir Yahudi kadınla evlendi. Bu kadından üç oğlu oldu. Çocuklardan yalnız biri (Flavius Hyrcanus) çocukluk dönemini sağ olarak tamamlayabildi. Üçüncü karısından da boşanarak 75'te Giritli seçkin bir Yahudi ailenin kızı ile dördüncü kez evlendi.Son evliliğinden iki oğlu (Flavius Justus ve Simonides Agrippa) oldu.

Josephus'un hayatı belirsizlikler ile çevriliydi. Kendi yorumu ile Yahudiye için savaştığı yıllarda yaptıklarını, Celile'de 67'deki intihar saldırılarında neden başarısız olduğunu, esir düştükten sonra Romalılarla neden işbirliği yaptığını hiçbir zaman tatmin edici bir şekilde açıklamadı.

Josephus şüphesiz Roma'da Yahudi insanlarının ve kültürünün özellikle anlaşmazlıklardaki gerilimin arttığı zamanlarda önemli bir savunucusuydu. Eusebius Josephus'un Roma'da bir heykelinin dikildiğini bildirir.[7] Eserleri İlk Roma-Yahudi Savaşı'nın can alıcı noktaları konusunda bilgiler vermesi açısından tarihsel önemi büyüktür.

1602'de bulunan Josephus eserinin Thomas Lodge çevirisinin 1640 versiyonu.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanat tarihçisi Robert Eisler'in, Josephus'a ait olduğunu düşündüğü, 1. yüzyıla ait bir Roma büstü. Kopenhag'daki "Ny Carlsberg Glyptotek" sanat müzesin de korunmaktadır.[8]

Josephus ile ilgili eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • (İngilizce)The Josephus Trilogy, a novel by Lion Feuchtwanger
  • (Almanca)Der jüdische Krieg (Josephus), 1932
  • (Almanca)Die Söhne (The Jews of Rome), 1935
  • (Almanca)Der Tag wird kommen (The day will come, Josephus and the Emperor), 1942
 • (İngilizce)Flavius Josephus Eyewitness to Rome's first-century conquest of Judea, Mireille Hadas-lebel, Macmillan 1993, Simon and Schuster 2001
 • (İngilizce)The 2000 Year Old Middle East Policy Expert, Give War A Chance, P J O'Rourke[9]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Works of Josephus, Complete and Unabridged New Updated Edition Translated by William Whiston, A.M., Peabody, MA: Hendrickson Publishers, Inc., 1987. ISBN 0-913573-86-8 (Hardcover). ISBN 1-56563-167-6 (Paperback).
 • O'Rourke, P.J. Give War a Chance. Vintage, 1993.
 • Per Bilde. Flavius Josephus between Jerusalem and Rome: his Life, his Works and their Importance. Sheffield, 1998.
 • Shaye J. D. Cohen. "Josephus in Galilee and Rome. His Vita and development as a historian." Columbia Studies in the Classical tradition 8 (1979 Leiden).
 • Louis Feldman. "Flavius Josephus revisited. The man, his writings, and his significance." Aufstieg und Niedergang der Römischen Welt 21.2 (1984).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Douer, Alisa (2015). Egypt – The Lost Homeland: Exodus from Egypt, 1947–1967 – The History of the Jews in Egypt, 1540 BCE to 1967 CE (Arabische Welt – Arab World). Logos Verlag. s. 277, footnote 190. ISBN 978-3832540524. 
 2. ^ Josephus refers to himself in his Greek works as GrekçeἸώσηπος Ματθίου παῖς, Iōsēpos Matthiou pais (Josephus the son of Matthias). Josephus spoke Aramaic, Hebrew and Greek.
 3. ^ Φλαβίου Ἰωσήπου τὰ εὑρισκόμενα – Flavii Josephi Opera. Graece et latine. Recognovit Guilelmus Dindorfius [= Wilhelm Dindorf]. Volumen secundum. Paris, 1847
 4. ^ Mason 2000.
 5. ^ Jewish War I.3
 6. ^ Attested by the third century Church theologian Origen (Comm. Matt. 10.17).
 7. ^ Hist. eccl. 3.9.2
 8. ^ "Museum Collections (Danish)". 2 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2020. 
 9. ^ O'Rourke, P.J. Give War a Chance. Vintage, 1993.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]