Morkaya, Yusufeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Morkaya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Yusufeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 532
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0466
Posta kodu 08820

Morkaya, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir Kuman(Kıpçak)Türk köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Morkaya (Lök) köyünün tarihi net olarak bilinmiyor. Buna karşın köyün Orta Mahallesinde bulunan caminin 1903'te yapılmış olması ve Çanakkale Harbinde köyden şehitlerin çıkması gibi bilgiler verilmektedir. Köy hakkında bilinen belki de en önemli durum, köyün farklı yerlerden gelen sülalelerden oluşmasıdır. Köyün Kuzey Mahellesinde; Hasangiller, Veligiller, Mollagiller, Hocagiller,(ömer) Dursungiller, Orta Mahallede;Bekirgiller, Ağagiller sülalesi Barhal (Altıparmak) köyünden, Tosigiller ve Mollagiller sülaleleri Kobak (Yüksekoba) köyünden, Ustagiller sülalesi Yaylalar (Hevek) köyünden ve Komogiller ile Hotoligiller sülaleleri Ardanuç'tan gelip köye yerleşmişler ve böylece köy kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Kıpçak Türk Kültürü görülür yemekleri: CAĞ KEBAP,SİRON,KETE,HAŞIL,KAVUT ÇORBASI,KESME AŞI,BİŞİ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin iline 138 km, Yusufeli ilçesine 32 km uzaklıkta olan köy, Kınalıçam, Ormandibi, Kılıçkaya, İşhan, Arpacık ve Cevizlihan ile Erzurum'a bağlı köylerle komşudur. Etrafı ormanlarla çevrili ve içinden birçok dere(sebtap,ciğarik,karot,dacar vs.) akan köyün tarıma elverişli, yeterli ve verimli toprağı azdır. Köy, dagınık yerleşim tarzındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 532
1997 396

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının bir kısmı tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlarken önemli bir kısmı kamu ve özel sektöre ait işlerde çalışmak üzere köy dışına göç etmişlerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak atıl olması sebebiyle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köy içerisindeki sulama kanalları yenilenmiştir. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan iki farklı yol mevcut olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Son 1-2 yıl içerisinde yakın köy ve mezralara da yollar yapılmıştır. Ancak kış mevsiminde ulaşım da hala aksamalar yaşanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]