İçeriğe atla

Metiyonin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metiyonin
Adlandırmalar
Methionine
L-Metiyonin (yukarıda)   D-Metiyonin (aşağıda)
Tanımlayıcılar
3D model (JSmol)
ChemSpider
ECHA InfoCard 100.000.393 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
EC Numarası
  • 200-432-1
  • InChI=1/C5H11NO2S/c1-9-3-2-4(6)5(7)8/h4H,2-3,6H2,1H3,(H,7,8)
  • CSCCC(C(=O)O)N
Özellikler
Molekül formülü C5H11NO2S
Molekül kütlesi 149,21 g·mol−1
Görünüm Katı, reksiz kiristal halinde
Yoğunluk 1,34 g·cm−3
Erime noktası 280–281 °C
Çözünürlük (su içinde) Çok iyi çözülmez: 48 g·l−1 (20 °C)
Tehlikeler
Güvenlik bilgi formu (SDS) ICSC 1507
Aksi belirtilmediği sürece madde verileri, Standart sıcaklık ve basınç koşullarında belirtilir (25 °C [77 °F], 100 kPa).
Bilgi kutusu kaynakları

Metiyonin (Met, M) apolar bir aminoasit ve vücuttaki yağların metabolik olarak yakılmasını hızlandıran lipotropik bir moleküldür. İnsan vücudu tarafından sentezlenemediği için beslenme yoluyla dışarıdan temin edilmesi şart olan temel aminoasitlerden biridir.

Metiyonin ve sistein standart 20 aminoasit arasında sülfür molekülü içeren yegane aminoasitlerdir. Metiyonin türevi S-adenozil metiyonin, enzimatik reaksiyonlarda metil grubu vericisidir. Metiyonin, transsülfürasyon reaksiyonlarındaki katkısıyla sistein, karnitin ve taurin sentezinde rol alir. Ayrica fosfatidilkolin ve diğer fosfolipidlerin sentezinde de kullanılır. Metiyoninin vücutta yanlış dönüşümü ateroskleroza yol açabilir. Aynı zamanda bir şelattir.

Standart genetik kodda sadece bir kodona sahip olan iki aminoasitten biri metiyonindir (AUG), diğeri ise triptofandir (UGG). AUG kodonunun diğer bir özelliği, ribozomlarin mRNA'dan protein sentezleme işlemine başlayabilmeleri için başlangıç sinyalini taşımasıdır. Dolayısıyla, ökaryotik hucrelerde ve arkea tipi bakterilerde proteinlerin N-terminalindeki ilk aminoasit metiyonindir. Genellikle bu ilk metiyonin daha sonra proteinin yapısından posttranslasyonal modifikasyonlarla çıkarılır. Metiyonin diğer aminoasitler gibi proteinlerin başka pozisyonlarında da yer alabilmektedir, fakat protein sentezi esnasında ilk eklenen aminoasit her zaman metiyonindir.

Metiyonin içeren yiyecekler meyveler, et, sebzeler, fındık ve baklagillerdir. Ispanak, yeşil bezelye, sarımsak, bazı peynirler, mısır, antep fıstığı, mahun cevizi, fasulye ve tofu zengin oranda metiyonin içerirler.[1]

Metabolik hastalıklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağıdaki metabolik hastalıklarda metiyonin yıkımı bozulur:

  1. ^ "Metiyonin'in Almanca 20.10.2015 Versiyonundan". 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2015.