Arjinin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Arginin: Kimyasal yapısı
Arginin: 3D modeli

Arginin (Arg, R) bir α-aminoasittir. L-arginin, doğada bulunan proteinlerin yapısını oluşturan 20 aminoasitten biridir. Memeli hayvanlarda, arginin temel aminoasitlerden biri olarak kabul edilmektedir. Organizmanın gelişim safhasına ve sağlık durumuna göre dışarıdan beslenme yoluyla temin edilmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Bebekler etkili bir şekilde arginin sentezleyemedikleri için dışarıdan almaları lüzumludur. Yetişkinler ise sentezleyebilirler.Büyüme hormonunun sentezini uyarır.

Arginin ilk olarak İsviçreli kimyacı Ernst Schule tarafından acıbakla fidesi ekstresinden izole edilmiştir.

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Arginin bazik özellik taşıyan aminoasitlerden biridir. Uzun yanzinciri hidrofobik özellik taşımasına rağmen bu yan zincirin ucunda bir guanidyum grubu bulunmaktadır. pKa değeri 12.48 olan bauabaminm grubu bazik, nötr ve hatta hafif asidik ortamlarda dahi pozitif yük taşımaktadır. Çift bağ elektronları ve nitrojenlerdeki yalnız elektron çiftleri arasındaki [[konjugasyoNN])]] nedeniyle pozitif yük delokalize olabilmektedir. Guanidyum grubu ayrıca birden fazla hidrojen bağı da yapabilir.

Sentezinde Yer Aldığı Bileşikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kreatin,ornitin,putresin,nitrik oksit(NO),üre,protamin,histon

Metabolik Bozukluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiperornitemi Tip 1 Transaminaz eksikliği ve ornitin birikimi ile tanınır.Girat atrofi görülür.Bu hastaların diyetinden arginin çıkarılır.

Hiperornitemi-hiperammonyemi Ornitinin mitokondrisel taşınım bozukluğuna bağlı olarak üre sentezi bozukluğudur.