Taurin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taurin molekülü

Taurin, yarı esansiyel methiyonin ve sistinden türetilen sülfür türevi bir aminoasittir. Vücutta doğal olarak bulunur. Koşullu bir amino asit olarak yalnızca hastalık veya stres zamanlarında gerekli hale gelir[1]. Özellikle kalpte ve beyinde önemli işlevlere sahip olabileceği üzerinde durulmaktadır [2].

Vücuttaki nörolojik fonksiyonları ve nörolojik iletişim mekanizmasını kuvvetlendirir ve düzenleyerek antioksidan özellikler gösterir. Beyin hasarından sonra vücutta taurin seviyeleri artırılır bunun nedeni nörolojik olarak koruyucu olması ve nörolojik canlandırıcı etkilere sahip olmasıdır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeni bir taurin türevi olan 2-(1-phenylethyl)-aminoethanesulfonyl-2-propylamide hydrochloride, omurilik yaralanması olan fare modellerinde nörokoruyucu (Neuroprotector) etkileri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Taurin, sistein ile birlikte prematüre çocuklar için esansiyel amino asittir.

Taurin alımı tip1 ve tip 2 diyabetin önlenmesinde oldukça etkilidir. Vücutta beyin ve Karaciğer taurin sentezinden sorumlu en önemli iki organdır. Bu organların akut ya da kronik sorunları vücuttaki taurin seviyelerini etkileyebilmektedir.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taurin beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum dengesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Taurin merkezi sinir sisteminde anksiyete önleyici özellikler taşımaktadır. Taurin dinlenme durumundaki enerji harcama potansiyelini uyararak obezite rahatsızlığında da katkıda bulunabilmektedir. Taurin eksikliği obezite ile bir arada bulunabilmekte ve bu kısır döngü obezitenin kalıcı hale gelmesine neden olmaktadır. Taurin kardiyak aritmilerden korunmada ve serbest radikal hasarının önlenmesinde elzemdir. Taurin kemik metabolizmasını olumlu etkileyerek vücutta osteoblast üretimini artırarak özellikle parçalı olmayan kırıkların hızlı iyileşmesinde gereklidir. Antihipertansif özelliklerinden dolayı koroner risk ve enfarktüs tehlikesini azaltmaktadır. Hücre bazında koruyucu özelliklerinden dolayı vücudun her türlü egzersize dayanım ve mukavemetini artırır.

Pankreatit durumunda elde edilen histopatolojik bulgulara göre taurin kullanımı önemli iyileştirmeler sağlamaktadır. Özellikle çinko ile birlikte oksijensizlik durumlarına karşı nöron korur.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Taurin enerji içeceklerinin hemen hemen hepsinde mevcuttur. Ancak taurin takviyelerinin sağlıklı olduğunu gösteren daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır [3]. Bununla birlikte taurin takviyelerinin boğa semeninden ve idrarından yapıldığına dair yanlış bir inanış vardır[4]. Ancak bu inanışın doğru olmadığına ve taurinin sentetik olarak üretilebileceğine dair enerji içeceklerinin açıklamaları mevcuttur.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2023. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2023. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2023.