Karnitin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karnitin, genellikle karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, lizin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenen bir dördüncül amonyum katyonudur.

Canlı hücrelerde yağların sindirimi sırasında, enerji üretimi için yağ asitlerinin stoplazmadan mitokondriye girmesinde karnitine ihtiyaç duyulur.

Karnitin, vücuda giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynayan bir besin maddesidir. Karnitin vücutta oynadığı rol dolayısıyla vitaminlere benzetilse de vücudumuzda da düşük miktarda üretilebildiği için vitaminler sınıfında yer almamaktadır.

Karnitin ayrıca ileriki yaşlarda beyin içindeki enerji metabolizmasına ve gelişmiş sinir sistemi fonksiyonlarına katkı sağlamaktadır.

karnitin biyolojik olarak D-karnitin formunda aktif değildir. L-Carnitine formunda aktiftir. (optik isomeri) [1]

Kilo verdirici özelliği[değiştir | kaynağı değiştir]

"L-Carnitine, çoğu zaman kilo verdirici bir madde olarak tanıtılmasına rağmen, bu konuda ispatlanmış klinik kanıt bulunmamaktadır. Bazı çalışmalarda oral karnitin kullanımının yağ kütlesini azaltması, kas kütlesini arttırması, yorgunluğu gidermesi, bazı insanlarda kilo kaybına eşlik edecek şekilde gösterilmiştir." [2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mariano Malaguarnera, Lisa Cammalleri, Maria Pia Gargante, Marco Vacante, Valentina Colonna and Massimo Motta: "L-Carnitine treatment reduces severity of physical and mental fatigue and increases cognitive functions in centenarians: a randomized and controlled clinical trial", American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 86, No. 6, 1738-1744, December 2007
  2. ^ "University of Maryland Medical Centre, April 2002". 20 Mayıs 2008. 5 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2009.