Metiyonin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Metionin sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Metiyonin
L-und D-Methionin V1.png
Tanımlayıcılar
CAS numarası 59-51-8
PubChem 6137
EC-numarası 200-432-1
SMILES
InChI
ChemSpider 853
Özellikler
Molekül formülü C5H11NO2S
Molekül kütlesi 149,21 g·mol−1
Görünüm Katı, reksiz kiristal halinde
Yoğunluk 1,34 g·cm−3
Erime noktası

280–281 °C

Çözünürlük (su içinde) Çok iyi çözülmez: 48 g·l−1 (20 °C)
Tehlikeler
AB İndeksi Belirtilmemiş
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, standart haldedir. (25 °C, 100 kPa)
Bilgikutusu kaynakları

Metiyonin (Met, M) apolar bir aminoasit ve vücuttaki yağların metabolik olarak yakılmasını hızlandıran lipotropik bir moleküldür. İnsan vücudu tarafından sentezlenemediği için beslenme yoluyla dışarıdan temin edilmesi şart olan temel aminoasitlerden biridir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Metiyonin ve sistein standart 20 aminoasit arasında sülfür atomu içeren yegane aminoasitlerdir. Metiyonin türevi S-adenozil metiyonin, enzimatik reaksiyonlarda metil grubu vericisidir. Metiyonin, transsülfürasyon reaksiyonlarındaki katkısıyla sistein, karnitin ve taurin sentezinde rol alir. Ayrica fosfatidilkolin ve diger fosfolipidlerin sentezinde de kullanılır. Metiyoninin vücutta yanlış dönüşümü ateroskleroza yol açabilir. Aynı zamanda bir şelattir.

Standart genetik kodda sadece bir kodona sahip olan iki aminoasitten biri metiyonindir (AUG), digeri ise triptofandir (UGG). AUG kodonunun diger bir ozelligi, ribozomlarin mRNA'dan protein sentezleme islemine baslayabilmeleri için baslangic sinyalini tasimasidir. Dolayisiyle, ökaryotik hucrelerde ve arkea tipi bakterilerde proteinlerin N-terminalindeki ilk aminoasit metiyonindir. Genellikle bu ilk metiyonin daha sonra proteinin yapisindan posttranslasyonal modifikasyonlarla çıkarılır. Metiyonin diger aminoasitler gibi proteinlerin başka pozisyonlarında da yer alabilmektedir, fakat protein sentezi esnasında ilk eklenen aminoasit her zaman metiyonindir.

Metiyonin içeren yiyecekler meyveler, et, sebzeler, fındık ve baklagillerdir. Ispanak, yeşil bezelye, sarımsak, bazı peynirler, mısır, antep fıstığı, mahun cevizi, fasulye ve tofu zengin oranda metiyonin içerirler.[1]

Kaynaka[değiştir | kaynağı değiştir]