Mali bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mali bayrağı
Flag of Mali.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Mali
Kabul tarihi 1 Mart 1961
Oran 2:3

Mali bayrağı günümüzde kullanılan hâli ile 1 Mart 1961 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak, uzun yıllar sömürgesi olduğu Fransa'nın dikey üç şeritli bayrağından esinlenerek oluşturulmuştur. Birçok Afrika ülkesinin bayrağında da görmenin mümkün olduğu Pan-Afrikan renkleri olan yeşil, sarı ve kırmızıdan meydana gelmektedir. Bayrağı üç eşit parçaya bölen renklerden göndere çekilen tarafta bulunan yeşil ülkenin doğasını sembolize ederken, sarı ülkede var olan zengin yeraltı madenlerini ve saflığı, kırmızı ise bağımsızlık mücadelesi sırasında akıtılan kanı ifade etmektedir.

Mali'de 1959 ile 1960 yılları arasında kendisi gibi eski Fransa sömürgesi bölgesi olan Senegal ile birlikte oluşturduğu Mali Federasyonu döneminde, günümüzdeki bayrağa benzer bir bayrak kullanılmış, sarı şeritin ortasında siyah çizgi adam gösterilmiştir.

Mali yine aynı şekilde 1961-1962 yılları arasında kısa bir süre için Gana ve Gine ile birlikte oluşturulan Afrika Devletler Birliği'nin bir üyesi olarak bu birliğin bayrağını kullanmıştır. Kısa ömürlü olan bu birliğin dağılması sonrasında Mali tekrar kendi bayrağını kullanmıştır.

Mali bayrağı ile Gine bayrağı birbirine benzerlik göstermekte olup, her iki bayrak arasındaki fark yeşil ile kırmızının yer değiştirmesidir.

Azavad[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde Mali'nin kuzeyinde ilan edilen ama hiçbir ülke tarafından kabul görmeyen Azavad devleti, bağımsızlık mücadelesi veren MNLA'nın bayrağından da esinlenerek yeni bir bayrak oluşturmuş, bağımsızlığının simgesi yapmıştır. Bu bayrakta da görülen Pan-Afrika renklerinin haricinde aynı düşmana karşı bağımsızlık için savaş verdiği düşünülen Filistin'i temsilen Filistin bayrağında da var olan siyah renk kullanılmıştır.[1]

Hiçbir ülke tarafından kabul edilmeyen Azavad devletinin bayrağı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sahelsounds 27 Ocak 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 15 Aralık 2012, Azavad hakkında bilgi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]