Sudan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sudan bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Sudan
Kabul tarihi20 Mayıs 1970
Oran1:2

Sudan bayrağı, Sudan devleti tarafından kullanılan resmi bayrak.

Günümüzde kullanılan hâli ile 20 Mayıs 1970 tarihinde göndere çekilerek ülkenin resmî bayrağı olmuştur. Bayrak Pan-Arap renkleri olan yeşil, siyah, beyaz ve kırmızıdan oluşmaktadır. Yatay olarak üç eşit şerit halinde bayrağı bölen yeşil, beyaz ve siyah renklerin üzerine, göndere çekilen tarafta, bayrağın üçte birini kaplayacak şekilde oluşturulan kırmızı dikey ikizkenar üçgen konumlandırılmıştır.

Bayrakta bulunan yeşil renk İslamiyeti, Fatımiler hanedanlığını ve devletin refahını sembolize etmektedir. Orta şeritte bulunan beyaz renk barışı, ışığı ve iyimserliğin yanı sıra 1924 yılında gerçekleştirilen devrimde kullanılan beyaz bayrağı ifade etmektedir. Bayrağın alt bölümünde bulunan siyah renk ise ülkenin Afrika kıtasına ait olduğunu temsil etmektedir. Ayrıca ülke ismi olan Sudan Arap dilinde siyah renk anlamına gelmektedir.Üçgene zemin olan kırmızı renk ise devrimi, sosyalizmi ve ülkenin devlet olabilmesi için verilen mücadelede akıtılan kanı sembolize etmektedir.

Ülke bağımsızlığını kazandığı 1956 yılından 1970 yılına kadar yatay üç eşit şeritin mavi, sarı ve yeşil renkler ile sıralanmasıyla oluşan bayrağı kullanmaktaydı. 1969 yılında Cafer Muhammed en-Numeyri 'nin ülke yönetimini ele almasıyla bayrak bugünkü halini almıştır ve 1970 yılında ülkenin resmî bayrağı yapılmıştır.

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]