Gine-Bissau bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gine Bissau bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Gine-Bissau
Kabul tarihi24 Eylül 1973
Oran1:2

Gine Bissau bayrağı resmî olarak 24 Eylül 1973 tarihinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak, birçok Afrika ülkesi bayrağında olduğu gibi Pan-Afrikanizm etkisi ile Pan-Afrika renkleri olan kırmızı, yeşil ve sarı renklerden oluşan ve ülkenin bağımsızlığı için mücadele veren Partido Africano da Independência da Guiné e Cabo Verde (PAIGC) partisinin bayrağından esinlenerek oluşturulmuştur.

Bayrağın göndere çekilen tarafında dikey olarak bulunan ve bayrağın üçte birini oluşturan kırmızı renk sömürge döneminde vatandaşlarının çalışmasını, verdiği mücadeleyi ve çektiği acıyı sembolize etmektedir. Buna ek olarak sömürge döneminde bağımsızlığı kazanabilmek adına yürütülen savaşı ifade etmektedir.

Bayrağın geri kalan kısmında bayrağı eşit bir şekilde yatay olarak bölen sarı ve yeşil renkler bulunmaktadır.

Sarı renk çalışma için verilen emeği, kazanımların elde edilmesi ile sağlanan refahı temsil ederken, yeşil renk ülkenin tropikal doğasını ve mutlu bir gelecek için duyulan ümitleri ifade etmektedir.

Göndere çekilen tarafta bulunan kırmızı şeridin tam ortasında bulunan siyah renkteki beş köşeli yıldız Afrika'nın ve siyah insanlarının haysiyetinin, özgürlüğünün ve barışının sembolü olarak kullanılmaktadır.

Gine Bissau bayrağı 1992 yılına kadar Yeşil Burun bayrağı ile büyük bir benzerlik göstermekteydi. Her iki devletinde bir devlet olma isteği, belli bir dönem gerçekleşse de, ada ülkesi Yeşil Burun ile kara ülkesi Gine Bissau'da yaşanan zıt siyasi gelişmeler ayrılığa ve Yeşil Burun'un bayrağını değiştirmesine sebep olmuştur.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılra[değiştir | kaynağı değiştir]