Lesotho bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lesotho bayrağı
Flag of Lesotho.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Lesotho
Kabul tarihi 4 Ekim 2006
Oran 2:3

Lesoto bayrağı, 4 Ekim 2006 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrak, mavi, beyaz ve yeşil üç şeritten oluşur ve bayrağın tam ortasında (ortadaki beyaz şeridin ortasında) bir Basotho şapkası yer alır. Bu bayrak, Lesotho'nun bağımsızlığının 40. yıl dönümü şerefine kabul edilmiştir. Bu yeni bayrak, ülke barışının ve barış yöneliminin bir simgesidir.

Eski bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lesoto'nun ilk bayrağı 4 Ekim 1966'da, ülkenin bağımsız olduğu gün kabul edilmiştir. Bayrağın üzerindeki en belirgin figür beyaz bir Basotho şapkasıdır. Bu şapkada kullanılan beyaz renk barışı simgeler. Bayrağın hâkim rengi olan mavi gökyüzü ve yağmuru, yeşil toprağı ve kırmızı inancı sembolize eder.

Lesotho'da 20 Ocak 1987'de yeni bir bayrak kabul edilmiştir. Bu bayrak 20 yıldır iktidarda bulunan Basotho Ulusal Partisi'nin askerî darbeyle yıkılmasnın ardından benimsenmiştir. Basotho'nun geleneksel beyaz şapka figürünün yerini bu bayrakta açık kahverengi Basotho kalkanı, "assegai" (mızrak) ve "knobkierie" (sopa) almıştır. Bayrağın renkleri ve şekli de değişmiştir. Çapraz duran beyaz şerit barışı, çapraz açık mavi şerit yağmuru ve çapraz yeşil şerit ise refahı temsil eder.

Her ne kadar 1993 yılında askerî idare yerini demokratik hükûmete bıraktıysa da ülke içinde bayrak üzerinde yoğun tartışmalar yaşanmıştır. Bu ikinci bayrak askerî cunta ile özdeşleştirilmiş ve değiştirilmesi yönünde kamudan talep gelmiştir. 2006 yılında yeni bayrak kabul edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]