Benin bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Benin Cumhuriyeti bayrağı
Flag of Benin.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Benin
Kabul tarihi İlk 4 Aralık 1958
Tekrar 1 Ağustos 1990
Oran 2:3

Benin bayrağı günümüzde kullanılan hali ile ilk olarak o dönem Fransa'ya bağlı bölge olarak özerkliğini kazanan Dahomey'in bayrağı olarak göndere çekilmiştir. 1975-1990 yılları arasında ülke isminin değişikliğinin yanı sıra başka bir bayrakta kullanmaya başlayan ülke, komünist rejimin sona ermesi ile birlikte 1 Ağustor 1990 yılında yeniden bu bayrağı resmi bayrak olarak göndere çekmiştir.

Bayrak, Pan-Afrika renkleri olan kırmızı, sarı ve yeşil renklerden oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen tarafında yeşil zemin ile oluşturulan dikdörtgen bulunmaktadır. Bayrağın geri kalan bölümünü, bayrağı tam ortadan ayıracak şekilde üste sarı renk alt bölüme ise kırmızı renk konumlandırılmıştır. Bayrakta bulunan yeşil renk umudu ve ülkenin güney bölgesinde bulunan verimli topraklarını simgelerken, sarı renk refahı ve ülkenin kuzeyinde bulunan savana bölgesini, kırmızı renk ise cesaret ile birlikte ülkeyi ve bu ülke için akıtılan kanı temsil etmektedir.

Ülkenin Dahomey Cumhuriyeti adı ile 1960 yılında bağımsızlığını kazanması sonrasın da da aynı bayrak kullanılmış, 1975 tarihinde gerçekleştirilen siyasi darbe sonucu hem ülkenin ismi Benin yapılmış hem de bayrağı siyasi rejime uygun olarak değiştirilmiştir. Bu süre içerisinde kullanılan bayrak ülkenin tarım ülkesi olmasını simgelemek adına yeşil zemin ile oluşturulmuş, göndere çekilen tarafta sol üst köşeye ise devrimi, sosyalizmi ve ulusal birliği ifade etmesi adına beş köşeli kırmızı bir yıldız konumlandırılmıştır.

Ayrıca ülkenin bölgede Fransa sömürgesi olmadan önce Dahomey Krallığı olarak hüküm sürdüğü dönemlerde de bayrak kullandığı bilinmektedir. Bu sürede gündeme gelen bayraklardan bir tanesi ile Kral Genzo'nun kullandığı bayrak olmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]