Tunus bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tunus bayrağı
Flag of Tunisia.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Tunus
Kabul tarihi İlk ~1827 -
Son Değişim 3 Temmuz 1999
Oran 2:3

Tunus bayrağı, günümüzde kullanılan hâline yakın bir görünümde ilk olarak 19. yüzyılda ortalarında kullanılmaya başlanmış, ülkenin resmî bayrağı olarak da 1 Haziran 1959'da göndere çekilmiş, 3 Temmuz 1999'da gerçekleştirilen ufak değişiklik ile de bayrak bugünkü güncel hâlini almıştır.

Bayrak, kırmızı bir zemin üzerine oluşmakta olup, bayrağın tam ortasında beyaz bir daire bulunmaktadır. Beyaz dairenin içerisine ise kırmızı renkte hilâl ve beş köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Bayrakta kullanılan hilâl ve yıldız İslamiyetin simgesi olarak kullanılmakta olup, kırmızı renk ülkenin bir dönem bağlı bir vilayeti konumunda olduğu Osmanlı İmparatorluğu döneminde gerçekleştirilen direnişi ifade etmektedir.[1]

Bayrakta yer alan hilâl, 1999'a kadar kullanılan bayrakta daha kısa bir görünüme sahipken, bu tarihte yapılan değişiklik ile hilâlin uç kısımları biraz daha uzatılmıştır.

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tunus'un bayrağı Türklerden miras". www.aa.com.tr. 14 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2023-01-15.