İçeriğe atla

Cibuti bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cibuti bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Cibuti
Kabul tarihi27 Haziran 1977
Oran~21:38

Cibuti bayrağı günümüzde de kullanılan hâli ile ülkenin Fransa'dan bağımsızlığını kazandığı 27 Haziran 1977 tarihinde kabul edilerek göndere çekilmiştir.

Bayrak yatay olarak bayrağı iki eşit parçaya bölen iki şeritten oluşmaktadır. Bu iki yatay şeritin üstüne göndere çekilen tarafta oluşturulan ve bayrağın yarıdan fazlasına kadar uzanan ikizkenar üçgen gelmektedir. İkizkenar üçgenin içerisinde bir ucu üst bölüme bakacak şekilde konumlandırılan kırmızı renk beş köşeli yıldız konumlandırılmıştır. Bayrağın üst bölümündeki yatay şeridi oluşturan mavi renk ülkede bulunan Issa halkının yanı sıra gökyüzünü ve denizi, yeşil renk ise Afar halkını ve dünyayı temsil etmektedir. Üçgene rengini veren beyaz barışı simgelerken, kırmızı beş köşeli yıldız ise ülkenin beş bölgesinin birliğini ifade etmektedir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cibuti topraklardaki bayrağın tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1400'lü yıllarda bu topraklar üzerinde Adal Sultanlığı bulunuyordu. Adal Sultanlığı, bugünkü Cibuti, Somali ve Etiyopya topraklarında hüküm sürmüş ve Müslümanlarla Etiyopyalı Hristiyanlar arasındaki savaşlarda önemli rol oynamış bir Müslüman emirliğidir. Tarihte bu devletten ilk defa Habeş kralı Amda Şeyon’un 1332 yılında Müslümanlarla yaptığı muharebelerde bahsedildi. Sonraki çağlarda Habeş imparatorları ile Adal hükümdarları arasındaki münasebetler bazen dostça, bazen düşmanca devam etti. Adal emirliği, 16. yüzyıl’dan itibaren önemini kaybetti ve ortadan kalktı.Adal Sultanlığı varlığını bu topraklarda sürdürdüğü sürece aynı bayrağı kullandı. Bayrak beyaz-kırmızı-beyaz olmak üzere üç dikey şeritten oluşuyordu ve bayrakta üç adet hilal bulunuyordu. Beyaz şeritler üzerinde kırmızı hilâl ve kırmızı şerit üzerinde beyaz hilâl bulunuyordu.[1]

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cibuti 16. yüzyılda Osmanlı Egemenliğine geçti ve Osmanlının bir Eyaleti olan Habeş Eyaleti sınırlarına dâhil edildi. Eyalet, Afrika’daki Massawa, Hergigo, Sevakin ve onların iç bölgelerini kapsamıştır (bugünkü Eritre’nin bölgeleri). Ardından Zeila ve batı Somaliland eyalete katılmıştır. Eyalet bugünkü Eritre ve Cibuti’nin tamamıyla Somali ve Etiyopya’nın kuzey bölgelerini kapsıyordu. Osmanlı Egemenliği boyunca Cibuti'nin dâhil olduğu Habeş Eyaleti, kırmızı zemin üzerinde sarı hilâl bulunan bir bayrak kullandı. 330 yıl Osmanlı egemenliğinde olan bölge 1885 yılında Osmanlı toprakları olmaktan çıktı.

Fransız Somalisi Dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Somalisi Afrika Boynuzu’nda bir Fransız kolonisi idi. 1883 ve 1977 arasında varlığını sürdürdü. Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğinden çıkan Cibuti bu tarihler arasında Fransız egemenliğine girmiştir. Bu tarihler arasında bölgede Fransız Bayrağı dalgalanmıştır.

Günümüzdeki Cibuti Bayrağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cibuti bayrağı ilk olarak 1970 yılında tasarlandı.

Cibuti’nin ulusal bayrağı 1977’de bağımsızlık döneminde kabul edildi, ancak renklerin ve yıldızın nasıl ve neye göre tasarlandığı belirsizdir. Bir düşünceye göre, ülkeyi bağımsızlığa götüren ‘Ligue populaire africaine pour l’indépendance’ (LPAI) olduğu için, kırmızı yıldızın LPAI bayrağının kırmızı arka planındaki beyaz yıldızın tersi olduğu yönündeydi. Ek olarak, beyaz, yeşil ve açık mavi renkler orijinal LPAI bayrağında kullanılmıştı. Diğer yandan, beyazın barışı, mavinin gök ve denizi, yeşilin dünyayı temsil ettiği bir başka görüş bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "https://mapuniversal.com/djibouti-flag-map-and-meaning/". 30 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2018.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]