Ascension bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ascension Adası bayrağı sayfasından yönlendirildi)
Ascension bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Ascension Adası
Kabul tarihi11 Mayıs 2013
Oran1:2

Ascension bayrağı, Atlas Okyanusu'nun güneyinde yer alan ve Saint Helena, Ascension ve Tristan da Cunha adalar grubunun oluşturduğu Britanya Denizaşırı Toprakları bölgesinin bir parçası olan Ascension adasında kullanılan bayrak. Ascension bayrağı günümüzdeki hâli ile 11 Mayıs 2013 tarihinde kabul edilmiştir.

Bayrak mavi zemin üzerine oluşturulmuş olup, göndere çekilen bölümün sol üst köşesinde, bayrağın dörtte birini kaplayacak şekilde Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır. Bayrağın dalgalanan sağ tarafında ise Ascension arması içerisinde yer alan kalkan gözükmektedir.

Bayrakta bulunan Ascension arması bir kalkandan oluşmaktadır. Armanın merkezindeki kalkanda üç beyaz üç de mavi olmak üzere 6 dalga yer almaktadır. Dalgaların üzerinde gökyüzüne hâkim olan bir dağı simgeleyen yeşil üçgen yer almaktadır. Kalkanı üst sağ ve sol köşesi ile kalkanın alt kısmında bölgede görülen bir kuş olarak kanatları açık Kara sırtlı sumru kuşu yer almaktadır. Kalkanın üst kısmında yer alan yeşil ve beyaz tüylere sahip şövalye miğferinin üzerinde, mavi, beyaz ve yeşil renklere sahip miğfer başlığı üzerinde dalgalar içerisinde yer alan üç direkli bir gemi yer almaktadır. Görselde heraldik açıdan sağa doğru giden geminin arkasında Aziz George'un haçının yer aldığı bayrak dalgalanmaktadır. Geminin arkasında ise yine yeşil renge sahip bir üçgen bulunmaktadır. Kalkanın sağında ve solunda kalkan tutucular olarak kahverengi kabuğa sahip olan Şahin gagalı kaplumbağa konumlandırılmıştır. Her iki kaplumbağa da birbirinden bağımsız olarak iki kayalık üzerinde durmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]