Moritanya bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moritanya bayrağı
Flag of Mauritania.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Moritanya
Kabul tarihi 15 Ağustos 2017
Oran 2:3

Moritanya bayrağı, Moritanya'nın ulusal bayrağı. Bayrak ilk hâliyle 1 Nisan 1959'da kullanılmaya başlandı. 2017'deki referandum ile bayrağa iki kırmızı şerit eklendi ve değişiklikler 15 Ağustos 2017'de yürürlüğe girdi.[1]

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayrak zümrüt yeşili zemin üzerine iki kırmızı şerit ile altın sarısı hilâl ve beş köşeli yıldızdan oluşmaktadır. Hilâl ve yıldız bayrağın tam ortasında bulunmaktadır. Hilâlin açık kısmı bayrağın üst tarafına bakmakta olup, yıldız hilâlin ortasında yer almaktadır. Bayrakta bulunan yeşil, hilâl ve yıldız İslam'ın simgesi olarak bayrakta yer almaktadır. Ayrıca yeşil, sarı ve kırmızı renkler Pan-Afrika renklerinden olup ülkenin Afrika kıtasındaki yerini ve toplumdaki siyahî halkı temsil etmektedir.

12 Temmuz 1991 tarihinde bayrağın kullanım şekli ve görünüşü yasa ile belirlenmiş ancak bayrağın tam olarak oluşumunu, hilâl ve yıldızın ne şekilde konumlandırılacağını ve renklerin tam olarak tonunu içeren ifadeler bu yasada yer almamıştır.

2017 yılında bayrağa ilave edilen kırmızı şeritler ise Moritanya'nın bağımsızlığı için mücadele edenlerin kanını temsil etmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]