Somaliland bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Somaliland bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Somaliland
Kabul tarihi14 Ekim 1996
Oran1:2

Somaliland bayrağı, Afrika'da bulunan, bağımsızlığını ilan etmesine karşın uluslararası alanda Somali'nin bir parçası olarak görülen Somaliland tarafından 14 Ekim 1996 tarihinde kabul edilen ve 1997 yılından itibaren kullanılan resmî bayrağıdır.

Somaliland bayrağı yatay olarak konumlandırılan eşit büyüklükteki yeşil, beyaz ve kırmızı şeritlerden oluşmaktadır. En üst kısımda bulunan ve refahı temsil eden yeşil şeritte beyaz ile yazılmış ve islam dinini temsilen bayrakta yer alan Kelime-i şehadet bulunmaktadır. Orta kısımda yer alan ve barışı simgeleyen beyaz şeridin tam ortasına denk gelecek şekilde konumlandırılan ve birleşik Somali düşüncesinin bittiğini ifade eden beş köşeli siyah yıldız yer almaktadır. Burada yer alan beş köşeli yıldızın her bir köşesi de Somalili halkın yaşadığı Somaliland (eski Britanya Somalisi), Somali (eski İtalyan Somalisi), Cibuti (eski Fransız Somalilandı), Etiyopya'nın Somali Bölgesi ile Kenya'nın kuzeydoğusunda bulunan bölgeleri sembolize etmektedir. Bayrağın alt kısmında yer alan kırmızı şerit ise bağımsızlık mücadelesinde kaybedilen insanların kanını temsil etmektedir.

Ülke bağımsızlık ilanını gerçekleştirdiği 1991 yılından 1996 yılına kadar farklı bir bayrak kullanmaktaydı. Söz konusu bayrakta beyaz zemin üzerine konumlandırılan yeşil daire mevcuttu. Daire tam bayrağın ortasına denk gelecek şekilde konumlandırılmıştı. Dairenin üst ve alt kısımlarına denk gelecek şekilde de Kelime-i şehadet yer almaktaydı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]