Malavi bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Malavi bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)Malavi
Kabul tarihiİlk 6 Temmuz 1964 -
Tekrar 28 Mayıs 2012
Oran2:3

Malavi bayrağı ilk olarak 6 Temmuz 1964 yılında ülkenin Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanması neticesinde kullanılmaya başlanmış, 2010 ile 2012 yılları arasında yapılan anayasa değişikliği ile kısa süreliğine başka bir bayrak kullanımda olmuş,[1] ancak 2012 tarihinde göreve gelen yeni hükûmet Malavi toplumu tarafından da hoş karşılanmayan yeni bayrak ile ilgili yasa değişikliğini geri çekerek eski bayrağın yine ülkenin resmî bayrağı olmasını sağlamıştır.[2]

Bayrak, bayrağı üç eşit parçaya bölen üç yatay şeritten oluşmaktadır. Yukarıdan aşağıya siyah, kırmızı ve yeşil olarak sıralanan şeritlerden en üstte olan siyah şeritin ortasında kırmızı renkte ufuktan yeni doğan 31 adet ışını bulunan bir güneş bulunmaktadır. Bu tan kızıllığı özgür ve birleşik bir Afrika'ya duyulan umudu sembolize etmektedir. Yatay şeritleri oluşturan renklerden siyah renk Afrika kıtasının siyahî halkını temsil ederken, kırmızı renk ülkenin bağımsızlığı için verilen şehitleri ve akıtılan kanı, yeşil renk ise ülkenin bereketli ormanlarını sembolize etmektedir.

Ülkenin 2010 ile 2012 yılları arasında kullanılan bayrak değiştirilen ve yine günümüzde de kullanılan bayrak ile büyük benzerlikler göstermekteydi. Yapılan değişiklik ile siyah şeritte yer alan kırmızı doğan güneş yerini bayrağın tam ortasına konumlandırılan beyaz güneşe bırakmıştır. Bu güneş ile bağımsızlık sonrası ülkenin ilerlemede gösterdiği gelişim ifade edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca siyah ve kırmızı şeritler bu bayrakta yer değiştirilmiş bir şekilde düzenlenmiştir.

Tarihi bayraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Malawi's Parliament, SADC defy new flag". africanews.com (İngilizce). 5 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2012. 
  2. ^ "Malawi MPs vote to fly old rising sun flag". bbc.co.uk (İngilizce). 24 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]