São Tomé ve Príncipe bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
São Tomé ve Príncipe bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)São Tomé ve Príncipe
Kabul tarihi5 Kasım 1975
Oran1:2

São Tomé ve Príncipe bayrağı günümüzde de kullanılan hâli ile ilk olarak ülkenin tarih boyunca Portekiz İmparatorluğu ve Portekiz sömürgesiyken bağımsızlığını ilan ettiği 12 Temmuz 1975 tarihinde göndere çekilmiş, 5 Kasım 1975 tarihinde ise resmî olarak ülkenin bayrağı olarak belirlenmiştir.

Bayrak üç yatay şeritin yeşil-sarı-yeşil renklerinde sıralanmasıyla oluşmaktadır. Bayrağın göndere çekilen tarafında yatay şeritlerin üzerine gelecek şekilde konumlandırılan kırmızı ikizkenar üçgen bulunmaktadır. Ayrıca yatay orta şerit üzerinde iki adet siyah beş köşeli yıldız bulunmaktadır.

Pan-Afrika renklerinden esinlenerek oluşturulan bayrakta bulunan yeşil renk ülkenin bitki örtüsünü ve tarımını sembolize ederken, sarı renk ülkenin gelir ekonomisinin büyük çoğunluğunu oluşturan kakao ekimini, kırmızı renk ise ülkenin bağımsızlığı için akan kanı ifade etmektedir.

Ayrıca São Tomé ve Príncipe adalarından oluşan Cumhuriyet ülkesinin bu durumu, bayrakta bulunan ve her biri bir adayı temsil eden iki yıldız ile ifade edilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]