Vikiproje:Spor/Tartışmalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Olympic rings without rims.svg Vikiproje:Spor
Değerlendirme
Yazım rehberi
Kaynak deposu
İş birliği (Arşiv)
Katılımcılar

Değişen kulüp adları[kaynağı değiştir]

Son dönemlerde yoğun bir şekilde "falanca belediyespor" adına sahip kulüplerin adlarının ve logolarının değiştirildiğine şahit olmaktayız. Benim görebildiğim kadarıyla İBB ile başlayan bu süreç; Çorum, Denizli, Niğde gibi kulüplerle devam etmekte. Burada dikkat çekici olan husus, yeni logolarda bu kulüplerin eski kuruluş yılı değil de bu son değişikliğin yaşandığı yıl yazılı. İBB popüler bir kulüp olduğundan, futbol şubesinin Başakşehir adıyla ayrıldığını ve ayrı bir kulüp olduğunu biliyoruz. Bizde de iki farklı kulüp için iki ayrı madde mevcut zaten. Ancak diğer kulüplerde de aynı durum olmasına karşın (yanlışım olabilir, hepsinde aynı durum olmayabilir) biz yalnızca madde adını değiştirmekle yetiniyoruz. Mesela Niğde'nin durumu şurada anlatılmış. Çorum ile ilgili şurada birtakım bilgiler var ve kullanılan ifadelerden yine benzer bir durum olduğunu anlıyorum ben. Bu konuda ne yapmak lazım? @Cobija, @Teacher0691, @Sayginer, @Sakhalinio.--RapsarEfendim? 21.14, 19 Şubat 2019 (UTC)

Spor kulüplerinin ilgili federasyonları değişiklikleri zamanında duyuruyor. Kendi sayfalarında da isminin son şeklini kullanıyor. Sorun, kulüp adını sezonluk alan firma isimleri: İstiklal Mobilya Kayserispor ya da Adatıp Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol gibi. Reklam nedeniyle, sanırım bu firma isimlerini Wikipedi'de kullanamıyoruz.Mehmet Ali Acar 14.55, 20 Şubat 2019 (UTC)
Bahsettiğim şey tamamen farklı.--RapsarEfendim? 17.57, 20 Şubat 2019 (UTC)
Konu tartışılmalı ama ilk aklıma gelen aynı sayfadan yönlendirme yaparak devam etmek ve kuruluş tarihi vb diğer çift bilgilerden bilgi kutusunda ve sayfa içinde bahsedilmeli. Böyle örnekler İngilizce Wikipedia'da çok var. Ör: Pallacanestro Olimpia Milano Selamlar, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19.27, 21 Şubat 2019 (UTC)
Yapılaması gereken her bağımsız yapının ayrı maddesi olması. Gerçekleşen bir isim değişikliğinden öte, popüler Başakşehir örneğinde olduğu gibi, yeni bir kulüp açılmasıysa taşıma yanlış olur.--Sayginerv-posta 20.47, 23 Şubat 2019 (UTC)

Bunu okuduğum zaman yorum yapabilecek bir bilgiye sahip değildim ama Mersin İdman Yurdunun durumunu burada deniz feneri olarak kullanabiliriz diye düşünüyorum. Verdiğin örnekten gidiyorum, TFF veritabanında Çorum Belediyesporun adı Yeni Çorumspor olarak güncellenmiş ve dolayısıyla geçmişteki kadrolar, lig mücadeleleri de Yeni Çorumspor adına kayıtlı artık. Bu durumda bu kulübe 2018 yılında kuruldu diyebilir miyiz? Kendi tuttuğum takımdan gideyim. 2018 yılında futbol branşı Samsunspor Kulübünden ayrılarak Samsunspor Futbol Kulübü AŞ adı altında müstakil bir oluşuma dönüştürüldü. Aslında hukuken yeni kurulan bir yapıyla karşı karşıyayız fakat arma aynı, renkler aynı, başkan aynı. Kağıt üzerinde 2018 yılında kurulan bir yapı olmasına karşın yeni kuruldu demek cesur bir yorum olur. Mersin İdman Yurduna geleyim. 90 küsur yıllık kulübü tamamen kapatıp İçelsporun adını İçel İdman Yurdu olarak değiştirip MİY'in armasını ve rengini bu kulübe uyarladılar. Muhtemelen 5-10 yıla kadar da Mersin İdman Yurdu adını verirler. Bahsettiğin durum burada geçerli. MİY maddesinde yaptığım güncellemede kulübün tamamen kapatıldığını yazdım ama yeni İçel İdman Yurdu maddesini açmadım çünkü öncülü İçelspor hiç profesyonel liglerde mücadele etmemiş. İleride dediğim gibi bu yeni kulüp Mersin İdman Yurdu adını alırsa da madde adını -tabii o zamana kadar profesyonel lige çıkarlar- Mersin İdman Yurdu (2019) gibi bir şey yaparız herhalde.

Bir de son yaptığım değişiklikten gideyim. Manisa BBSK'nın futbol branşı şirketleşince BBSK maddesini Manisa FK'ya taşıyıp botların yönlendirmeleri yapmalarını bekledim zira tüm bağlantılar futbol branşıyla ilgiliydi. Sonra da Manisa Büyükşehir Belediyespor adına ayrıca madde açtım, kayda değer tek branşı futbol değildi. Bir kulübün kayda değer tek branşı futbol ise zaten madde yalnız onu anlatıyordur, bu durumda taşımak bizim için yeterli ama birden çok kayda değer branşı varsa ideal çözüm Manisa için yaptığım işlem bence. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 11.49, 11 Ağustos 2019 (UTC)

Futbol maçı detayları[kaynağı değiştir]

Hemen hemen hepimizin bildiği gibi futbol maçı maddelerinde takımların dizilimleri, oyuncu değişiklikleri, kart bilgileri gibi detayların yer aldığı br bölüm bulunuyor (2010 FIFA Dünya Kupası Finali, 2018 Türkiye Kupası Finali gibi örnekler incelenebilir). Ancak kulüp ya da lig sezonu maddelerinde, turnuva maddelerinde bu detaylara yer verilmiyor. Bu detayları bu tip maddelerde yer vermememiz için geçerli bir neden var mı? "İstanbul maddesinde iklim verilerini verelim ama falanca köy daha önemsiz, orada olmasın" gibi bir şey diyor muyuz mesela? Bu gibi detayların verilmesi, herhangi bir futbolcunun o sezon ya da o turnuvada hangi maçlarda oynadığını gözlemlemek açısından, istatistiki olarak tespiti açısından oldukça büyük önem taşıyor. Özellikle görece daha eski dönemlerde oynayan futbolcular için kaynaklarda bu veriler yer almıyor. 1920'lerde Fenerbahçe forması giyen bir futbolcunun bu verilerini, Fenerbahçe'nin o sezonunun işlendiği maddeye giderek çıkarmak mümkün olacaktır bu şekilde. Hem de bu sezon maddelerinde yer alan "kim kaç maç oynadı" minvalindeki tablo için de dayanak oluşturacaktır. Ne düşünür kullanıcılar?--RapsarEfendim? 00.23, 19 Temmuz 2019 (UTC)

Şu kısmın tamamını diyorsun sanırım. Türkiye için konuşuyorum, en az maç oynanan sezonlarda dahi dostluk maçlarıyla birlikte kırktan fazla maça çıkıyor takımlar. Bu kadar maçta bununla uğraşmak isteyen bir kimse var mıdır acaba? Süper Lig takımları için istatistik bolluğu mevcut ama alt liglerde takımların sahaya dizilişini tespit etmek bir sorun, kaynaklandırmak daha büyük bir sorun. Yeni Ordusporlu birisi kendi takımının dizilişini biliyor diyelim, sezon boyunca karşılaştığı yirmi takımı nasıl tespit edecek de veri girecek? Mevcut kulüp sezon maddelerinin durumu ortadayken gerçekçi bulmuyorum bunun yapılabileceğini. Şahsen yapana helal olsun derim ama kendim uğraşacağımı hiç sanmam. Kulüplerin kendi sezon maddelerinde bir nebze yine anlarım da lig sezonu maddelerinde nasıl kullanılacağını, nereye sığdırılacağını düşünemiyorum bile. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 12.08, 19 Temmuz 2019 (UTC)
Uğraşmak isteyen uğraşır isterse :) Özel ilgilendiğim bir madde olmazsa ben de uğraşmam pek açıkçası. Yanlnızca bu bilgileri kimi maddelerde verip kimilerinde vermemek için bir gerekçe göremiyorum. Bilgi aynı bilgi ve okura da oldukça büyük faydası var. Saha dizilişi olmasa da oyuncular olur. Özellikle eski dönemler için, futbolcu maddelerinin yazımında da çok büyük avantaj sağlar (kaç derbide maça çıkmış, 1910 sezonunda kaç maçta oynamış gibi). Yalnızca bir fikir, dediğim gibi ben de oturup uğraşmam özel ilgilendiğim bir madde yoksa.--RapsarEfendim? 17.44, 19 Temmuz 2019 (UTC)

Kulüp ve futbol takımı maddeleri[kaynağı değiştir]

Gerek yerel Vikipedimizde gerekse de diğer Vikipedilerde spor branşlarındaki en yoğun bilgi futbol maddelerinde. Bir futbol takımının futbolcuları, sezonları, teknik direktörleri, Avrupa kupa tarihçeleri için ayrı ayrı açılan maddeleri ve yine bunların ayrıca listelendiği maddeleri göz önüne aldığımızda diğer hiçbir branş yanına yaklaşamıyor bile. Hele ki bizde. Üç büyükler hariç hiçbir takımın doğru düzgün basketbol yahut voleybol yahut hentbol sezonları için madde açılmıyor. Buna karşın artık Süper Lig'deki takımların hepsinin, alt liglerdeki ve yabancı takımların ise bir kısmının sezon maddeleri açılıyor. Antrenör, oyuncu listeleri keza. Futbolun bu kadar baskın olduğu bir ortamda "X (futbol takımı) 2019-20 sezonu", "X (futbol takımı) istatistikleri ve rekorları listesi", "X (futbol takımı) sezonları listesi" gibi parantezli madde adları fazlalık gibi geliyor bana. Doğrusu bu maddelerin diğer branş versiyonları yok bile. Dünya şampiyonu VakıfBank'ın bir tane sezon maddesi yok mesela. Maddeye sahip olanlar da üç büyüklerin şube maddeleri ki futbol maddelerinin yanında ciddi bir yekûn tutmuyorlar. Şu durumda ana kulüp maddeleri ve futbol maddeleri birleştirilip parantezli anlam ayrımları diğer branşlar için yapılırsa göz yoran bu durumun önüne geçeriz diye düşünüyorum. Fenerbahçe SK maddesinin tarihçe kısmı okunduğunda kulüp-futbol takımı ayrımını uygulamada hâlen oturtamadığımız görülüyor. Bu bir eleştiri değil durum tespiti zira çok takımlı spor kulüplerinin çok çok büyük kısmı futbol temelli ve tarihçelerinin önemli bir kısmını bu branşın işgal etmesi oldukça doğal. Ancak bu durumda aynı içeriği iki farklı yerde vermek bize ne kazandırıyor sorgulanmalı. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 11.30, 11 Ağustos 2019 (UTC)

Öneri tam olarak nedir bu durumda? Sezon maddelerinin adlarının sadeleştirilmesi mi?--RapsarEfendim? 04.42, 15 Ağustos 2019 (UTC)

Ana madde ve dolayısıyla parantezsiz kullanımların futbola yönelik olması. Üç tane "X (basketbol takımı) sezonları listesi" için yüz tane maddeyi "X (futbol takımı) sezonları listesi" olarak adlandırıyoruz. "X (basketbol takımı) sezonları listesi" olduğu gibi kalsın, "X (futbol takımı) sezonları listesi" vb.leri "X sezonları listesi" olsun. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.14, 15 Ağustos 2019 (UTC)

Anladım. Maddelerin olmaması, ilgi alanına giren az sayıda kullanıcı olması gibi nedenlerle futbolu öne çıkarmaya olumlu bakmıyorum açıkçası. Elbette orana vurduğumuzda Fenerbahçe dediğimizde aklımıza futbol takımı geliyor, ama bu, ansiklopedik anlamda, bir spor kulübü olan Fenerbahçe'nin futbol takımına bir istisna tanımış olacağımız anlamına gelecektir diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 16.01, 15 Ağustos 2019 (UTC)

Hakem[kaynağı değiştir]

Kupa kazanan futbolcu, teknik direktör gibi listeler varken bunun hakemler için yapılmasını engelleyen bir durumumuz var mı? UEFA Şampiyonlar Ligi finali yöneten hakemler listesi gibi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.13, 14 Ağustos 2019 (UTC)

Kaynakla desteklendiği sürece her türlü liste ya da madde oluşturulabilir. İngilizce Vikipedi'de oluşturulmamış olması bizim de oluşturamayacağımız anlamına gelmiyor (bkz CONCACAF Altın Kupa kazanan teknik direktörler listesi, Millî takımların OFC Uluslar Kupası'ndaki performansları). Fransızca Vikipedi'de birtakım listeler varmış hatta.--RapsarEfendim? 04.45, 15 Ağustos 2019 (UTC)

Şablonlaştırma[kaynağı değiştir]

Sezon maddelerinde kullandığımız transfer ve kadro istatistik tablolarını anlayan birisi şablonlaştırabilir mi? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.12, 4 Eylül 2019 (UTC)

Aslında o gelen ve gidenlerdeki, sezon öncesindeki ufak görsellere gerek yokmuş. Defterlerin köşesine çiçek-böcek resmi çizmek gibi :) --RapsarEfendim? 23.17, 4 Eylül 2019 (UTC)

Bu tablolar ilk kullanıldığı zamanlardan bu yana eklemelerle, eksiltmelerle mevcut duruma kadar gelmişler. Şablonlaştırırken o olsun mu, bu çıksın mı derken bir standardımız da (bu hâlleri de oturmuş kullanım aslında) olmuş olur. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.35, 4 Eylül 2019 (UTC)

Futbol kulübü Bilgi Kutusu[kaynağı değiştir]

Formalar bölümüne kaleci formalarının da eklenmesi güzel olmaz mı? Bu imzasız yazı Tekask1903 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.48, 24 Ocak 2020‎

Kulüpler bile bazen forma tanıtımlarında kaleci formalarına yer vermiyorlar ya da satış çıkarmayabiliyorlar. Bilgi kutusunu gereksiz şişirir diye düşünüyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.27, 25 Ocak 2020 (UTC)
Vikipedi'de uygulanmayan bir öneri. Bilgi kutusu detay yerine genel özeti veren bir yer olduğu için, genel bilgiye yer vermeli. 10 futbolcunun giydiği forma genel bilgiyi sağladığı için bu haliyle kalması daha uygun. Detaya inilecekse, futbol kulübünün kaleci de dahil giydiği formalar ayrı bir başlıkta gösterilmeli.--Sait* 11.11, 8 Şubat 2020 (UTC)

"Kazananlar" listeleri[kaynağı değiştir]

Şuradaki seçkin liste adaylığında dikkatimi çekti. "X (futbol müsabakası) kazananlar" tipindeki listelerin adlandırılmasında bir standartsızlık var. Bahsi geçen adaylıktaki listenin adı Premier League kazanan oyuncular listesi. Bunun dışında EFL Cup kazanan teknik direktörler listesi ve UEFA Şampiyonlar Ligi'ni kazanan futbolcular listesi gibi adlandırmalar mevcut. Buna bir standart getirmek lazım.

İlk olarak, Kategori:Premier League futbolcuları ve benzeri kategorilerle, Süper Lig yabancı futbolcuları listesi ve benzeri maddelerle uyumlu olması açısından "oyuncu" değil "futbolcu" kelimesinin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İkinci olarak da "Premier League kazanan futbolcu" tamlamasında bir anlatım bozukluğu var, tamlayan eksikliğinden ötürü. "Beckham, Premier League kazandı/kazanan bir oyuncudur" gibi cümle içinde kullanılınca bu eksiklik daha da fazla hissediliyor. Bu bağlamda "Premier League şampiyonluğu kazanan" ifadesinin daha iyi olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla madde adlarının da:

  • Premier League şampiyonluğu kazanan futbolcular listesi
  • Premier League şampiyonluğu kazanan teknik direktörler listesi

şeklinde olmasını öneriyorum. Konuyla ilgili olabilecek @Sakhalinio, @SAİT71, @Teacher0691, @Sayginer, @Sabri76, @𐰇𐱅𐰚𐰤 gibi kullanıcılar fikirlerini belirtebilirler.--NanahuatlEfendim? 18.15, 7 Şubat 2020 (UTC)

Önerdiğim biçimde bir madde varmış, dikkat etmemişim :)--NanahuatlEfendim? 18.42, 7 Şubat 2020 (UTC)
  • Takımca kazanılan bir başarı için oyuncu listesi hazırlanmasına mana veremesem de doğru bir noktaya parmak basılmış. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.27, 7 Şubat 2020 (UTC)
  • Öneri uygun kesinlikle.--Teacher0691 (mesaj) 20.19, 7 Şubat 2020 (UTC)
  • Her ne kadar ifadeleri uzatacak olsa da daha doğru bir şekil gibi duruyor. Benzer yapıdaki kategoriler de düzenlenmeli.--Sayginerv-posta 20.21, 7 Şubat 2020 (UTC)
  • Fikir birliği oluşmuş gözüküyor. Bu bağlamda madde adlarını değiştiriyorum, gözden kaçan varsa taşıma yapılabilir. Teşekkürler.--NanahuatlEfendim? 19.49, 8 Şubat 2020 (UTC)