Tadamichi Kuribayashi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tadamiçi Kuribayaşi
Tadamichi Kuribayashi.jpg
Korgeneral Tadamiçi Kuribayaşi
Doğum 7 Temmuz 1891
Nagano ili, Japon İmparatorluğu
Ölüm 26 Mart 1945 (53 yaşında)
Iwo Jima, Japon İmparatorluğu
Bağlılığı Flag of Japan (bordered).svg Japon İmparatorluğu
Hizmet dalı War flag of the Imperial Japanese Army.svg Kara Kuvvetleri
Hizmet yılları 1914-1945
Rütbesi Orgeneral
Birimleri 109.Tümen, Ogasawara Ordu Grubu
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
- Hong Kong Muharebesi
- Iwo Jima Muharebesi

Tadamiçi Kuribayaşi (栗林忠道, Kuribayaşi Tadamiçi), (d. 7 Temmuz 1891 - ö. 23 Mart 1945), II. Dünya Savaşı'nda Japon İmparatorluğu generali. Özellikle Iwo Jima Muharebesi'ndeki Amerikan askerlerine karşı uyguladığı başarılı savaş taktiği ile bilinir. Bu muharebenin sonunda öldüğü ancak cesedinin bulunamadığı bilinmektedir.

Pasifik Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 1941'de Kuribayashi, Hong Kong'un İstilası'nda Takashi Sakai tarafından komuta edilen Japon İmparatorluğu'nun Japon 23. Ordusunun Kurmay Başkanı olarak sahaya emredildi. Eski bir astına göre, General Kuribayashi, Genelkurmay subayı için neredeyse duyulmamış olan yaralı kayıtlı hastaneleri düzenli olarak ziyaret etti.

1943'te teğmen generalliğe terfi etti ve öncelikle bir rezerv ve eğitim bölümü olan 2. İmparatorluk Muhafızları Bölümünün komutanlığına atandı. 27 Mayıs 1944'te IJA 109. Tümeni'nin komutanı oldu.

Sadece iki hafta sonra, 8 Haziran 1944'te, Bonin Adaları zincirindeki stratejik olarak konumlandırılmış Iwo Jima adasını savunmak için Başbakan Hideki Tojo tarafından imzalanan emirler aldı. Yoshii Kuribayashi'ye göre, kocası emir aldıktan sonra küllerinin bile Iwo Jima'dan dönmesinin olası olmadığını söyledi.

Tarihçi Kumiko Kakehashi'ye göre, Kuribayashi'nin intihar misyonu olarak bilinen şey için kasıtlı olarak seçilmesi mümkündür. General Kuribayashi, Japonya'nın ABD'ye karşı savaşı kazanma durumu olmadığını ve müzakere yapılarak savaşın barış yoluyla sona erdirilmesi gerektiği inancını dile getirmesiyle biliniyordu. Genelkurmay ve Tojo'nun kabinesindeki aşırı milliyetçilerin gözünde, bunun Kuribayashi'nin bir yenilgiçi olarak görülmesine neden olduğu iddia ediliyordu.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

General'in oğlu Taro Kuribayashi, savaştan sonra Japon garnizonundan sağ kurtulan birkaç kişiyle röportaj yaptı. Sonuç olarak, son saldırı sırasında babasının bir topçu ateşinde ​​öldürüldüğüne inanmaktadır.

Taro Kuribayashi'ye göre,

"Babam ölümünden sonra bile vücudunun düşman tarafından bulunmasının utanç verici olduğuna inanmıştı, bu yüzden daha önce iki askerinden biri önde ve diğeri arkada bir kürekle gelmesini istemişti. Ölünce, o zamanlar cesedini oraya gömülmesini istemişti, görünüşe göre babam ve askerler mermiler yüzünden öldürülmüşler ve Chidori köyündeki bir ağacın dibinde, Osaka dağına yakın bir yerde gömülmüşlerdi. General Smith, bütün gününü cesedine uygun bir şekilde saygı göstermek ve bir cenaze töreni yapmak için harcadı, ama boşunaydı. "[1]

Popüler kültür'de[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon aktör Ken Watanabe 2006 yılı yapımı Iwo Jima'dan Mektuplar adlı filmde Iwo Jima Muharebesi işlenmiş ve general Tadamiçi Kuribayaşi'yi canlandırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Derrick Wright, The Battle for Iwo Jima, page 45.