İçeriğe atla

Doctor Doom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr Doom'un kostümü

Doktor Doom (tam adı: Victor von Doom), yazar Stan Lee ile çizer Jack Kirby'nin 1961’de yarattığı Fantastik Dörtlü adlı çizgi romandaki kahramanların en büyük düşmanıdır. Reed Richards'ın projesinden devlet desteği çekince Sue Susan'ın eski sevgilisi Victor Von Doom yatırım yapmıştır, elektrik kontrolü gücüne sahip olan Victor Von Doom, Reed'in Sue'yı Victor'un elinden almasıyla Victor, Dr. Doom adıyla Fantastik Dörtlü 'ye kan kusturmuştur, Dr. Doom ismi sadece soyadından değil ayrıca Doom'un kıyamet anlamına gelmesiydi. Marvel evreninde kurgusal, küçük bir Avrupa ülkesi olan Latveria‘da dünyaya gelen Victor von Doom, küçük yaşta annesi ve babasını kaybederek hayatta yalnız kalmıştır. Üstün zekası nedeniyle Amerika’da bir devlet üniversitesinden burs hakkı kazanarak, içindeki yaraları kapatma amacıyla Amerika’ya doğru yol alır. Amerika’da kendisi gibi çok zeki bir bilim insanı olan Reed Richards ile tanışma fırsatı bulur. Bir ara ettikleri bir sohbette Richards’a hayat hikâyesini anlatan Doom, Richards’ı oldukça derinden etkiler. İki zeki kişilik, böylece birlikte makineler ve zırhlar üzerine çalışmaya başlarlar.

Daha sonra Doom, Mephisto isimli iblisle tanışır. Mephisto aynı zamanda Victor’ın annesinin ruhunu da elinde tutan bir iblistir. Annesinin ruhunu serbest bırakma amacıyla Mephisto ile yakın duran Victor’un, üzerinde çalıştığı makinenin patlamasıyla yüzünün büyük kısmı yanar ve herkesten kaçar.

Büyük zorluklar çekerek Tibet’e gelen ve bir tarikata katılan Victor, artık Doktor Doom ismiyle tüm insanlığa karşı bir savaş açmaya hazırdır.