Hulk (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Hulk
Hulk.gif
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm Incredible Hulk 1 Mayıs 1962
Yaratan Stan Lee
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Bruce Banner
Uyruğu ABD
Takım üyelikleri Avengers(Yenilmezler,İntikamcılar)
Partnerleri Demir Adam ,Hawkeye,Wasp,Kara Panter,Karınca Adam,Kaptan Amerika
Önemli takma adları Yeşil dev
Güçleri Öfkelendikçe Artan Güç, Dayanıklılık, Süper Zıplama

The Hulk, Marvel Comics adlı çizgiroman üreticisinin ortaya çıkardığı bir hayali kahramandır. Stan Lee ve Jack Kirby tarafından oluşturulmuştur. İlk defa The Incredible Hulk #1 (Mayıs 1962) adlı bölümde görülmüştür. İnanılmaz bir güce sahip olan bu yeşil dev, duygularını(öfkesini) kontrol edemez. Radyasyon kaynaklı mutasyon geçirmiştir. Ordu Captan America'yı süper güçlü yapan süper asker projesini yeniden başlatır, fakat bunu yapabilecek zekada birini bulmalıdır bunun üzerine, Doktor Bruce Banner'ı kandırıp onu radyasyon kalkanı yaptığına inandırırlar,Bruce Banner teorisinden o kadar emin olur ki bunu kendi üstünde dener radyasyon onu öldürmez fakat Hulk'a dönüştürür. Hayatının tehlikede olduğunu hissettiğinde ya da aşırı derecede sinirlendiğinde Hulk'a dönüşmektedir.

Stan Lee, Hulk'un yaratılışının Dr. Jekyll and Mr. Hyde ve Frankenstein'ın kombinasyonundan esinlenerek ortaya çıktığını söylemiştir.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güçleri babasının ona ufakken enjekte ettiği farklı yaşam formlarının DNA'sı. Mesela deniz yıldızının bir kolunu kestiğinizde o koldan tam bir vücut çıkması gibi.

Bu DNA'ların toplamında bu tür bir canavar ortaya çıkmıştır ve gama radyasyonuna maruz kalmasında bu canavarın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. She-Hulk kuzenidir.

Gücü sınırsız değildir. Hulkun gücünün sınırsız denmesinin nedeni güç seviyesinin çok çok aşağıdan başlayıp sinirlenerek bir binayı kökleyebilecek kadar güçlenmesidir. Hulk'un limiti World War Hulk'tur, aynı zamanda bu halini konu alan çizgi roman serisinin ismidir. Kendisine ihanet eden kişilerden intikam almak için sinirlenerek limitlerine ulaşmıştır. Artık öyle bir noktaya gelmiştir ki sinirlenmesine gerek kalmadan gücü hep sabit kalmaktadır, yani sakinleşse bile gücünde azalma olmayacaktır. Üstelik normal Hulk'tan farklı olarak da Bruce'un zekasına sahiptir.

Bunun haricinde güçlerinin içinde Gama Işınını yaymak vardır. Bu gücü fiziksel gücüyle ve dayanıklılığıyla alakalı olmayıp içinde barındırdığı Gama Radyasyonuyla alakalıdır. Hulk, Planet Hulk çizgi romanında Worldbreaker Hulk halindeyken bu ışını yaymaya başladığından bir gezegeni yok etmiştir.

Dizi ve filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1977 yılında ABD de Incredible Hulk adıyla 5 sezon 82 bölüm olarak televizyon dizisi yayınlanmış başrolünde dünya vücut şampiyonu Lou Ferrigno oynamıştır.

2003 yılında The Hulk adlı film yapılmıştır.Bu Hulk'un ilk sinema filmidir. Ang Lee'nin yönettiği filmde Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Nick Nolte, Josh Lucas rol almıştır.

2008 yılında The İncredible Hulk adlı film yapılmıştır.Kadrosu ve konusu değişen filmi Louis Leterrier yönetmiş, Edward Norton, Liv Tyler ,Tim Roth, William Hurt, rol almıştır.

2009 yılında Hulk vs adlı Hulk ile Thor ve Hulk ile Wolverine in karşı karşıya geldiği bir çizgi film bulunmaktadır.

2012 yılında Yenilmezler adlı film 6 süper kahramanı birleştirdi. Bunlar; Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Hawkeye ve Black Widow'dur. Bu filmde Dr. Banner/Hulk rolünü Mark Ruffalo oynamıştır.

2015 yılında yeniden yenilmezler filminde mark ruffalo tarafından canlandırılmıştır.