Ogowe Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ogooué
Ogooué sınırı
Ogooué sınırı
Konum
Ülke(ler) Gabon
Genel bilgiler
Kaynak Kengue, Kongo Cumhuriyeti
Ağız Port Gentil, Gabon
Uzunluk 1200 km

Ogooué (veya Ogowe), 1.200 km uzunlukdan fazla olup, Gabon'un batı merkezi Afrika'daki birinci sıradaki nehridir. Kongo Cumhuriyeti, Kamerun ve Ekvator Ginesi içindeki bazı kollarıyla onun tüm havzası Gabon ülkesindedir.

Yön[değiştir | kaynağı değiştir]

Ogooué Nehri Bateke Platosu'nun kuzeybatı yönüne Kengue, Kongo Cumhuriyeti yakınından doğar. Kuzeybatıya doğru akar ve Gabon'a Boumango yakınında girer. Poubara Şelalesi, Moulongo'ya yakındır. Lastoursville'den Ndjole'ye kadar, Ogooue Nehri hızlı akışı nedeniyle gemi trafiğine uygun değildir. Sonraki şehirlerdeen sonra, nehir batıya akar ve Port Gentil'in güneyinde Gine Körfezi'ne girer. Nehir deltası gayet geniş olup yaklaşık 100 km uzunluğunda ve 100 km genişliğindedir.

Havza[değiştir | kaynağı değiştir]

Ogooué havzası 223.856 km² olup Gabon alanının kısmı 173.000 km² (%73) dür. Çoğunlukla eldeğmemiş Yağmur ormanları ile yeşillik alanları içerir. Dünya'nın tamamı için ekosistem, biyom gibi çeşitli hayat sistemlerini verir. Bütün üç timsah çeşitleri, örnek olarak : Nil timsahı, Cüce timsah ve slender-snouted timsahı nehirde mevcuttur.

Mpassa Nehri Ogooué Nehri'nin bir koludur. Ndjoumou Nehri Mpassa Nehri'nin bir ana koudur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ogooué, Ndjole'den Gine Körfezi'ne kadar deniz trafiğine uygundur. Port Gentil Limanı'na kereste getirmek için kullanılır.

Ogowe havzası Lope Ulusal Parkı gibi pek çok parkı içerir.

Su havzası alanı bir km²ye 4 kişinin düştüğü ortalamaya sahiptir. Nehir boyunca yer alan kasabalar, Ayem, Adane, Loanda, Lambaréné, Ndjole, Booué, Kankan, Maulongo, Mboungou-Mbadouma, Ndoro, Lastoursville, Moanda ve Franceville (Kongo sınırına yakın) dır.

İlk Avrupalı kâşif Pierre Savorgnan de Brazza 1870li yıllarda bu alana seyahatte bulundu. Dinozora benzeyen doğal yaratıkları ısrarla rapor etmesi, yakın zamanlarda Ogooué Nehri kolunun kuzeyine ve Kongo Nehri'nin bataklıklarına seferlerin düzenlenmesini motive etti.

Irmağa karışan akarsular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ogowe Nehri ağıdaki çeşitli akarsu kollarını bünyesine alır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Perusset André. 1983. Oro-Hydrographie(Le Relief) in Geographie et Cartographie du Gabon, Atlas Illustré led by The Ministère de l'Education Nationale de la Republique Gabonaise. Pg 10-13. Paris, France: Edicef.
  • National Geographic. 2003. African Adventure Atlas Pg 24,72. led by Sean Fraser.
  • Gardinier David. 1994. Historical Dictionary of Gabon 2nd Edition. USA: The Scarercrow Press, Inc.
  • Direction General de L'Environnement.1999. Stratégie nationale et Plan D'action sur la biodiversité biologique du Gabon.
  • The Atlas of Africa. Pg 201. by Regine Van Chi-Bonnardel. Jeune Afrique Editions.
  • Lerique Jacques. 1983. Hydrographie-Hydrologie. in Geographie et Cartographie du Gabon, Atlas Illustré led by The Ministère de l'Education Nationale de la Republique Gabonaise. Pg 14-15. Paris, France: Edicef.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]