Léon M'ba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Léon M'ba (1962)

Léon M'ba (Şubat 1902, Libreville, Fransız Kongosu - 2 Kasım 1967, Paris, Fransa), bağımsız Gabon'un ilk devlet başkanı.1964'teki başarısız darbe girişiminden sonra, yönetimini Fransa ve iş çevrelerinin desteğiyle sürdürmüştür.

Fransız yönetimine karşı sürdürdüğü muhalefet nedeniyle 1933'te sürgüne gönderildi.1946'da Gabon'a döndükten hemen sonra politikaya atıldı. 1952'de Bölge Meclisi'ne seçildi.1956'da başkent Libreville'in belediye başkanı oldu. Üyesi olduğu Gabon Demokratik Bloku (BDG) adlı partinin 1957 seçimlerinde büyük bir zafer kazanması üzerine Gabon Yürütme Konseyi başkan yardımcılığına getirildi. Eylül 1958'de yapılan halkoylaması sonucunda Gabon'un Fransız Uluslar Topluluğu'na bağlı özerk bir cumhuriyet durumuna gelmesi üzerine başbakan ve meclis başkanı oldu.

İki yıl sonra Gabon bağımsızlığını kazandığında, parti üyeleri tarafından aşırı tutucu olmak ve Fransa yanlısı bir politika izlemekle suçlanmaya başladı.Bu suçlamalar karşısında muhaliflerinden bazılarını hapse attıran M'ba, 1961'de devlet başkanı seçildikten sonra daha baskıcı bir yönetim kurdu. 1964 başlarında, genel seçimlerden hemen önce tek partili bir yönetim kurma yolunda girişimlerde bulununca askeri bir darbeyle devrildi. Ama Fransız birliklerinin duruma müdahale etmesi üzerine yeniden başa geçti ve devlet başkanlığı görevini yaşamının sonuna değin sürdürdü.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Önce gelen yoktur.
Gabon Devlet Başkanı
1960 - 1967
Sonra gelen:
Omar Bongo