Gündelik oyun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.48, 5 Nisan 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13155018 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q1050023 sayfası üzerinden sağlanan 14 vikilerarası bağlantı taşınıyor)

Gündelik oyun, büyük gündelik oyuncu kitleleri hedeflenerek üretilen video oyunlarına verilen addır. Herhangi bir oyun türüne veya oynanış tarzına sahip olabilirler. Geleneksel oyunların aksine basit kuralları ile karmaşıklıktan uzak olup, oynanırken özel beceriler gerektirmezler. Genellikle oyuncuya uzun vadeli süre taahhütleri vermezler ve geliştiricileri için üretim/dağıtım maliyetleri nispeten düşüktür.

Oyun konsolları ve cep telefonları üzerinde popülerliği artmakta olsa da; genellikle kişisel bilgisayarlar üzerinden web tarayıcılar vasıtasıyla çevrim içi olarak oynanır. Gündelik oyuncular genellikle geleneksel oyunculardan daha yaşlıdır ve büyük bölümünü kadın oyuncular oluşturmaktadır.

Genel bakış

Gündelik oyunların benzer ve temel özellikleri:

  • Son derece basit oynanışa sahiptirler. Bulmaca türünde olduğu gibi tek tuşlu fare ya da cep telefonu tuş takımıyla kolaylıkla oynanabilirler.
  • Kısa zaman dilimlerinde, iş molaları ya da toplu taşıma araçlarında taşınabilir cep telefonları üzerinden dahi oynanabilirler.
  • Oyunun bölümleri hızlı bir şekilde sonlanır veya bölümler için kayıt seçeneği mevcuttur.
  • Bazı değişik reklam tabanlı iş modellerinde, oyunu satın almadan önce denemek mümkündür.