Dumlupınar Bulvarı (Ankara)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eskişehir Yolu (2013)

Dumlupınar Bulvarı veya eski ismiyle İsmet İnönü Bulvarı, Ankara'yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir'e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yolun Ankara şehir merkezinden geçen kısmının resmî adı İsmet İnönü Bulvarı'dır. Yol aynı zamanda yine Polatlı üzerinden İzmir'e geliş-gidişler için kullanılmaktadır. Eskişehir Yolu'nun şehir merkezi ile Ankara çıkışı arasında kalan kısmı çok sayıda devlet binası ile tanınmıştır. Sayıştay, Dışişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Millî Kütüphane, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, MTA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MGK binası bunlardan en çok bilinenleridir. Çevresi Söğütözü, Çukurambar, Beysukent, Çayyolu, Ümitköy ve Bilkent gibi Ankara'nın yeni ve zengin semtleri ile çevrelenmiştir. Bulvarın üzerinden metro hattı geçmektedir.

Yol üzerinde çok sayıda üniversite kampüsü de bulunmaktadır; Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsleri bunlardan bazılarıdır.

Etimesgut ve Sincan ilçeleri de kısmen bu yoldan yararlanmaktadır. Yol, Ankara Çıkışı'nda Çevre Yolu'na bağlanmaktadır. Proje halinde olan İncesu Karayolu Tüneli ile birlikte Mamak semtine bağlantısı sağlanacaktır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]