Temelli, Sincan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Temelli
Temelli semti başlangıcı
Ankara Siyasi Haritası
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge İç Anadolu
İl Ankara
İlçe Sincan
Zaman dilimi DAZD
 • Yaz (YSU) UTC+3 (DAZD)
Alan kodu 0312

Temelli, Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı bir semttir.

Ankara-Eskişehir yolunun yaklaşık 50. kilometresinde yer almaktadır. 1992 seçimleriyle ilk belediye teşkilatı kurulmuş Necip Koç ilk belediye reisi seçilmiştir.

Polatlı ilçesine bağlı bir belde iken Ankara Büyükşehir Belediyesi hizmet sınırlarına dahil olup, belediye teşkilatı lağvedilmiş ve Sincan ilçesine bağlı bir semt statüsüne getirilmiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Temelli'ye otobüs seferlerini 2005 yılından bu yana sürdürmektedir. 1928 yılında Türkiye ‘nin ilk yerleşik köyü ilan edilen Temelli Toplu konut projeleri nedeniyle önümüzdeki 20 yıl içerisinde yaklaşık nüfusunun 750.000 olması öngörülmektedir. Türkiye ’nin ilk yapay göleti olma özelliğini taşıyan Temelli 120 bin kişiyi ağırlayacak şekilde planlanan rekreasyon alanlarıyla; 1500 kişilik piknik alanı, 50 adet kamelya ile 144 adet barbekü, basketbol, voleybol, tenis sahaları ve 26 bin metrekarelik alanda yapımına başlanan dev Rehabilitasyon tesisinde, uyuşturucu bağımlılarına yardım sağlanacaktır. Bu yerleşim yerinde, şimdiden birçok villa ve kooperatif arsaları alınıp satılmaktadır. Temelli'de, içinden yol geçen ve gezi parkurları bulunan bir gölet de bulunmaktadır. 1928-1935 yılları arasında Atatürk Bulgaristan'dan gelen muhacir Türklerini buraya yerleştirmiştir. İlk yapılan evler, gökyüzünden bakınca ay yıldız şeklindedir.

Bağlı Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]