İçeriğe atla

Söğütözü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Söğütözü
Söğütözü, Ankara
İl genelindeki konumu
İl genelindeki konumu
ÜlkeTürkiye Türkiye
Bölgeİç Anadolu
İlAnkara
İlçeÇankaya
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Alan kodu0312

Söğütözü Ankara'da, Eskişehir Yolu kenarından Atatürk Orman Çiftliği arazisine kadar uzanan aynı isimli cadde boyunca yer alan semtin adıdır. Bu semt Ankara'nın gözde semtleri arasındadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2000'li yıllarda pek çok kurum binası bu semtte yerini almıştır. Türkiye Noterler Birliği, 2004 yılında inşa edilen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, TOBB ETÜ Hastanesi, 2005 yılında inşa edilen Çevre ve Orman Bakanlığı Merkez Binası, ATV Ankara temsilciliği, Habertürk Ankara temsilciliği, Show TV Ankara temsilciliği, 1990'lı yıllarda inşa edilen Ankara Ticaret Odası, 2000'li yıllarda inşa edilen Armada alışveriş merkezi, Next Level alışveriş merkezi, Via Life Fashion Outlet, Gazi Orduevi, Gazi Anadolu Lisesi, AK Parti ve CHP Merkez Binaları gibi birçok önemli bina bu semtte bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Söğütözü'nün özellikle son 5 yılda geçirmiş olduğu değişim çok dikkat çekicidir. Bu süreçte Söğütözü birçok prestijli projeye kavuşmuş çok sayıda yüksek yapılarla çevrelenmiştir. Biten ve hâlen devam etmekte olan plaza ve gökdelen projeleriyle Ankara'nın iş hayatına merkez olmaya aday bir semttir.

Eğitim ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Söğütözü son 5-10 yılda Ankara'da yaşanan değişimin en iyi gözlemlenebildiği yerlerin başında gelmektedir. Eskişehir Yolu gibi gözde bir aksın merkezinde yer alan semt, 5 ve 7 yıldızlı lüks otel ve konut projeleriyle, kongre merkezleriyle, çok sayıda özel hastanesiyle, alışveriş merkezleri, üniversiteler ve outlet merkezleriyle çok hızlı bir gelişim göstermiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]