Demet Akalın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Demet Akalın
Akalın, 2017'de Bostancı Gösteri Merkezi'nde sahnede
Doğum23 Nisan 1972 (51 yaşında)
Gölcük, Kocaeli, Türkiye
İkametAcarlar, Beykoz, İstanbul[1]
EğitimBarbaros Hayrettin Lisesi
Meslek
 • Şarkıcı
 • manken (eski)
 • televizyoncu
Evlilik
Oğuz Kayhan
(e. 2006; b. 2006)

Önder Bekensir
(e. 2010; b. 2010)

Okan Kurt
(e. 2012; b. 2018)
Partner(ler)İbrahim Kutluay
(1997-2001)
Çocuk(lar)1
Müzikal kariyeri
Tarzlar
ÇalgılarVokal
Etkin yıllar1996-günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketlerErsay Üner

Demet Akalın (d. 23 Nisan 1972, Kocaeli), Türk şarkıcı, oyuncu, sunucu ve eski manken. 2000'lerin ortalarından bu yana pop listelerinde üst sıralara yükselen popüler şarkıları sayesinde günümüz Türk pop müziğinin en tanınan isimlerinden biri hâline geldi.

Gölcük'te doğup büyüyen Demet Akalın, çocukluğundan itibaren şarkıcılık hayali olsa da Barbaros Hayrettin Lisesi'nde lise eğitimini tamamlamasıyla birlikte annesinin isteği üzerine mankenlik kursuna yazıldı. Eğitimlerin ardından Neşe Erberk'in ajansında profesyonel mankenliğe başladı. 1990'da katıldığı Miss Globe yarışmasında Türkiye ikinci güzeli seçildi. Mankenlik kariyerine devam ederken gazinolarda Hülya Avşar'ın alt kadrosunda sahne almaya başladı. Eş zamanlı olarak müzik çalışmalarına ağırlık verdi ve 1996'da ilk stüdyo albümü Sebebim'i piyasaya sürdü. Bu albüm sonrası müzik kariyerine bir süre ara verdi, ardından 2003 yılında Ersay Üner ile uzun yıllar sürecek olan işbirliğinin başlangıcı olan Unuttum albümünü satışa sundu. Daha sonradan "Aşkın Açamadığı Kapı" ile Kral TV Video Müzik Ödülleri'nden Yılın Şarkısı ödülünü kazanan Banane (2004), yayımlandığı yıl en çok satan albümlerden biri olarak MÜ-YAP'tan altın sertifika alan Kusursuz 19 (2006) ve Dans Et (2008) gibi albümlerle başarı yakaladı. 2000'li yılların ortalarından itibaren Türkiye ve Avrupa listelerinde üst sıralara yükselen "Afedersin", ''Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor'', ''Tatil'', "Mucize", ''Bebek'' ve "Toz Pembe'' gibi hitlerle başarısını sürdürmeye devam etti.

2010'lu yıllara gelindiğinde yayımlandıkları yıl Türkiye'nin en çok satan albümleri olan ve altın sertifika alan Pırlanta (2015) ve Ateş (2019) dahil olmak üzere satış başarısı elde eden albümlerle Türk pop müziğinde ön planda kalmaya devam etti. Bu yıllarda Türkiye'de resmî listeler de dahil olmak üzere birçok müzik listesinde başarı yakalayan ''Evli, Mutlu, Çocuklu'', "Tecrübe", ''Çanta'', "Olacak Olacak", "Sabıka", ''Türkan'', "İlahi Adalet", "Ders Olsun", ''Hayalet'' ve ''Nazar'' gibi birçok şarkıları da listelerde ilk beş başarısı gösterdi.

Albümlerinde yer verdiği "biten bir ilişkinin ardından eski sevgiliye meydan okuyan" şarkılarla müzik eleştirmenleri tarafından kendisiyle özdeşleşen bir tarz oluşturduğu kabul edilen Akalın, magazinsel kişiliğiyle de sık sık öne çıktı. 2007'den itibaren meslektaşı Hande Yener ile yaptığı sözlü tartışmalar geleneksel bir hâl alarak on yıl boyunca tekrarlandı ve popüler kültürde simgeleşen bir kavga haline geldi. 2006'da iş insanı Oğuz Kayhan ile, 2010'da Önder Bekensir ile yaptığı birkaç ay süren evliliklerin ardından 2012'de Okan Kurt ile evlendi ancak bu evliliği de 2018'de sona erdi. 2014'te kızı Hira dünyaya geldi. Bugüne kadar üç Altın Kelebek Ödülü, beş Kral Türkiye Müzik Ödülü ve altı İstanbul FM Müzik Ödülü dahil olmak üzere onlarca ödül kazandı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1972-95: İlk yıllar ve kariyer başlangıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

"Mankenlik benim değil, annemin takıntısıydı. Benim mankenliğe ilgim yoktu. Ben şarkı söylerdim. En üst katımızda, Bedia Akartürk otururdu. Derdim ki, “Sezen Aksu, bir gün Bedia’ya gelecek, merdivenlerden çıkarken benim sesimi duyacak ve kim bu güzel sesli kız diye tanışmak isteyecek!” Portmantonun önüne geçer, elime saç fırçasını alır, “Kolay olmayacak…” diye şarkı söyler, bekler dururdum."

Akalın'ın, Kasım 2013'te Ayşe Arman ile yaptığı röportajdan bir kesit.

Demet Akalın, 23 Nisan 1972 tarihinde Kocaeli'de Gölcüklü bir ailenin tek kızı olarak dünyaya geldi.[2][3] Babası Ali Akalın deniz subayı, annesi Şenay Akalın ise ev kadınıydı. Babası, kendisi iki yaşındayken 1975'in yılbaşı gecesi geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti.[4] Annesinin ikinci evliliğinden kendisinden on dokuz yaş küçük bir erkek kardeşi vardır.[5] Akalın, Boşnak, Tatar ve Laz kökenli bir aileye doğdu.[6] Aynı zamanda Roman kökenli olduğunu da söylemiştir.[7][8] İlk öğretimini Gölcük'de ve lise eğitimini buradaki Barbaros Hayrettin Lisesi'nde tamamladı.[4] Küçük yaşlardayken şarkıcı olma hayalleri kuran Akalın, lisede karar değiştirerek gazetecilik okumak istedi ancak üniversite sınavını kazanamadı.[4] Lise eğitiminin ardından annesinin yönlendirmesi üzerine İstanbul'a gelerek Yaşar Alptekin'in mankenlik kursuna girdi.[4] Eğitimin ardından Lee Cooper moda defilesinde yer alarak profesyonel anlamda mankenliğe ilk adımını attı.[9] Sonrasında Neşe Erberk'te mankenlik yapmaya başladı.[9] 1990'da güzellik yarışması Miss Globe'e katılarak Gülay Pınarbaşı'nın ardından ikinci seçildi.[10] 1990'lı yılların başından itibaren mankenliğin yanı sıra başta gazete reklamları olmak üzere bazı reklam filmlerinde de yer almaya başladı.[11] 1991'de Hakan Peker'in ''Kaldı Bende'' şarkısının klibinde yer aldı.[12] İlerleyen yıllarda bazı filmlerde de rol aldı. 1992'de Günlerden Pazar, 1994'te Tele Anahtar ve aynı yıl Emrah ile başrolü paylaştığı, Hülya rolüyle Sensiz Olmaz filmlerinde rol aldı. Yine aynı yıllarda Ece Sükan ile beraber Hayatın Anlamı isimli televizyon filminde de yer aldı.

1996-2005: Sebebim, Unuttum ve Banane[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, başta Vakko defileleri olmak üzere çeşitli yerlerde mankenliğe devam ederken Hülya Avşar'ın annesi Emral Avşar'ın yönlendirmesi üzerine Hülya Avşar ile birlikte çeşitli gazinolarda sahne almaya başladı.[9] İlerleyen zamanlarda müzik çalışmalarına ağırlık vermesinin bir sonucu olarak Eylül 1996'da ilk stüdyo albümü Sebebim, Atilla Alpsakarya yapımcılığında Elenor Plak tarafından yayımlandı. Bu albümde Metin Özülkü, Naşide Göktürk, Selim Çaldıran ve Tarık Sezer gibi isimlerle çalıştı. Pop ve arabesk tarzlarını birlikte barındıran albüm, Hürriyet'ten Naim Dilmener'e göre "acemiliklerden acemilik beğenememiş Akalın'ın titrek vokalinden dolayı ses getiremedi."[13] Seda Akay ile Niran Ünsal'ın birlikte ortaya çıkardığı albümle aynı adı taşıyan şarkı, hem Akalın'ın hem de albümün çıkış şarkısı olarak tanıtıldı. Bu şarkıya çekilen video klibin gösterime girmesinin ardından sırasıyla "Asla Affedilmez" ve "Sakın Vazgeçme" şarkılarının klipleri de gösterime girdi. 1997'de millî basketbolcu İbrahim Kutluay ile birliktelik yaşamaya başladı.[14] 1998'de Akalın, Kanal D'de yayınlanan on bir bölümlük Sibel dizisinde Deniz rolünü canlandırarak yer aldı.[15]

Haziran 2000'de ilk EP'si Yalan Sevdan, Şahin Özer Müzik etiketiyle yayımlandı. EP'nin klip çekilen tek şarkısı "Senin Anan Güzel mi?" oldu. Klipte Akalın'a o dönemki nişanlısı İbrahim Kutluay eşlik etti.[16][17] ''2000 yılının en iyi yaz hitlerinden biri'' olarak gösterilen bu şarkı ilerleyen yıllarda Habertürk'ten Sırma Karasu tarafından Türk pop müziğindeki "giderli şarkıların ilk örneklerinden biri" olarak tanımlandı.[18][19] Haziran 2001'de dört yıllık sevgilisi ve nişanlısı İbrahim Kutluay ile düğünlerine günler kala yollarını ayırdı.[20] Akalın, ayrılığın sebebini Kutluay'ın ''evlilik tarihini ertelemek istemesi'' olarak açıklasa da sonrasında aldatıldığını öğrendiğini söyledi.[21] 2002'de Show TV'de yayınlanan Çekirdek Aile dizisinde Çağla rolüyle bir bölüm konuk oyuncu olarak yer aldı.[22] Aynı dönem futbolcu Ümit Davala ve basketbolcu Ozan Korkut ile kısa süreli birliktelikler yaşadı.[23][24] Yıl içerisinde ikinci stüdyo albümü için hazırlıklara başladığını duyurdu.[25] Akalın'ın Ersay Üner ile birlikte hazırlayıp yayımladığı ikinci stüdyo albümü Unuttum, Hakan Peker yapımcılığında Peker Müzik tarafından Mayıs 2003'te piyasaya sürüldü.[26] Bu albümde Üner'in yanı sıra Nâlân ile Soner Arıca tarafından yazılan şarkıları da okudu ve klasikleşen Selami Şahin şarkısı ''Seni Seviyorum''u yeniden seslendirdi. Albümün tanıtımı, satışa sunulmasından bir gün önce Parkorman'da verilen lansman konseriyle yapıldı.[27] Çıkış şarkısı olarak seçilen ve 2003'ün yaz hitlerinden biri olarak gösterilen albümle aynı adlı şarkının ardından sırasıyla "Gazete" ve "Allahından Bul" şarkılarına klip çekildi. Albümde bulunan ''Yana Yana'' şarkısı da kliplendirilmemesine rağmen yılın popüler şarkılarından biri olarak gösterildi.[28] Aynı zamanda albüm, uzun yıllar sürecek olan Demet Akalın ve Ersay Üner işbirliğinin başlangıcı oldu.[29]

Mart 2004'te Akalın, üçüncü stüdyo albümünün hazırlığını yaparken bir yandan da uzun yıllar sonra yeniden açılan Maksim Gazinosu'nda sahne almaya başladı ve burada sahne alan son isimlerden oldu.[30][31] Yıl sonunda Ersay Üner'in yanı sıra Erdem Kınay, Suat Aydoğan gibi isimlerle çalıştığı ve Serdar Ortaç, Yıldız Tilbe ile Sibel Alaş tarafından yazılan şarkıları da seslendirdiği üçüncü stüdyo albümü Banane'yi yeni yapım şirketi Seyhan Müzik etiketiyle yayımladı. Albümün çıkış şarkısı olarak seçilen ve yılın hit şarkılarından biri olarak gösterilen "Bittim" kliplendirildikten sonra[32] albümden sırasıyla "Aşkın Açamadığı Kapı", "Banane", "Vuracak", "Bir Anda Sevmiştim", "Tamamdır", "Pembe Dizi" ve "Adam Gibi" şarkılarına da klip çekildi. Bunlardan ''Aşkın Açamadığı Kapı'', 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Yılın Şarkısı kategorisinde ödüle layık görüldü, ödülü Akalın'a Sertab Erener takdim etti.[33] ''Banane'' şarkısının klibi Madonna'nın 2002'de yer aldığı BMW kısa filmi "Star" ile taşıdığı benzerlikler yüzünden haberlere konu oldu.[34] ''Pembe Dizi'' şarkısının video klibinde ise Akalın'a bir yıldır birliktelik yaşadığı Oğuz Kayhan eşlik etti.[35] Öte yandan bu albümde klasikleşen İbrahim Tatlıses şarkısı ''Yalnızım''ı yeniden seslendirdi. Bu albümle 2005'te düzenlenen Polis Akademisi Ödülleri'nde En İyi Pop Kadın Sanatçı ödülünü kazandı.[36] Aynı yıl şarkıcı, İbrahim Tatlıses'in ''Kal Benim İçin'' şarkısının klibinde Tatlıses'e eşlik etti.[37]

2006-09: Kusursuz 19 ve Dans Et[değiştir | kaynağı değiştir]

Akalın, 2007'de sahnede
Akalın, Mayıs 2007'de sahnede

Akalın, ilk kez şarkı sözü yazarı olarak da görev aldığı dördüncü stüdyo albümü Kusursuz 19'u Seyhan Müzik etiketiyle Haziran 2006'da satışa sundu.[38] Bu albümde Ersay Üner'in yanı sıra Mustafa Ceceli, Hakkı Yalçın ve Emirkan gibi isimlerle de çalıştı.[39] 147 bin kopya satarak MÜ-YAP'tan altın sertifika alan[40][41] albümün çıkış şarkısı "Afedersin", Türkiye'de bir hit olarak Türkçe Top 20'de bir numaraya yükseldi ve aralıksız sekiz haftayla 2006'nın en uzun süre bir numarada kalan şarkısı oldu.[42] Şarkının klibinin gösterime girmesinin ardından albümdeki "Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor", Soner Sarıkabadayı tarafından yazılıp bestelenen "Mantık Evliliği", ''Seven Kızın Romanı'' ve "Alçak" şarkılarının klipleri de gösterime girdi. Aynı zamanda bu albümde klasikleşen Yıldız Tilbe şarkısı ''Sana Değer''i yeniden seslendirdi. 13. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Akalın'a En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde ödül verilirken "Afedersin"e ise Yılın Şarkısı ödülü verildi.[43] Öte yandan albüm, Kadir Has Üniversitesi Ödülleri'nde En Has Kadın Albümü, Our Future Ödülleri ve İstanbul FM Müzik Ödülleri'nde Yılın Albümü gibi birçok ödüle daha layık görüldü. Müzik eleştirmeni Yavuz Hakan Tok, albümü genel anlamda överek köşesinde Akalın'ın ''şarkıcılığı ciddiye alarak epeyce yol kat ettiğini ve değme şarkıcılara taş çıkarttığını'' yazdı.[44] Temmuz 2006'da şarkıcı, iki yıldır birlikte olduğu restoran zinciri sahibi Oğuz Kayhan ile tatil için gittikleri Alaçatı'da bulunan Inside Otel'de evlendi, ancak bu evlilik Kasım'da tek celsede biten boşanma davasıyla sona erdi. Akalın, Kayhan ile çocuk sahibi olma konusunda fikir ayrılığına düştükleri için ayrıldıklarını belirtti.[45] Boşanmanın ardından çift, birlikteliklerine devam etme kararı alsa da bu birliktelik Kasım 2008'de ihanet nedeniyle tekrar sona erdi.[46]

Mayıs 2007'de şarkıcı, 34. Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde ödülün sahibi oldu.[47] Yıl içerisinde herhangi bir çalışma yayımlamayı düşünmediğini söylese de Akalın daha sonrasında "Tatil" single'ını yayımladı.[48] Aynı zamanda ilk teklisi olan bu şarkıyla ilgili olarak "Aslında ben albüm çıkarmayı düşünmüyordum. En azından yazı geçirmek istedim. Fakat o kadar çok email aldım ki, insanlar benden mutlaka bir şeyler bekliyorlar. 'Tatil' şarkısını dinlediğim zaman, single yapmaya karar verdim. Bu olay plak şirketleri için çok büyük bir risk ama Bülent Seyhan sırf benim için bu olaya gözü kapalı girdi." dedi.[49] Şarkı yayınlandığı hafta Türkçe Top 20 listesinde iki numaraya kadar yükseldi ve 2008'de PowerTürk Müzik Ödülleri'nde En İyi Şarkı dalında aday gösterildi. Sonrasında tekli, Kusursuz 19 albümünün yanında promosyon olarak 3 CD halinde piyasaya sunuldu. Temmuz 2007'de Alişan ile birlikte FOX'ta yayınlanan Daha Ne Olsun isimli eğlence programını sundu. Aynı dönem Hande Yener ile "bakkal müziği" tartışması yaşadı. Yener'in söylediği "Ben Batı müziği yapıyorum, bu yüzden fantezi müzikle uğraşanlarla zaten rakip olamam. Demet'in yaptığı iş tarzım değil." sözlerine kendisinin "Beni beğenmiyorsa neden benim yetişemediğim işlere gidiyor. Yoğunluktan dolayı yetişemediğim ya da kabul etmediğim işleri kendisi kaptı." cevabını vermesiyle tartışma ilerledi.[50] Yener, kişilik haklarına saldırdığı gerekçesiyle Akalın'a ₺50 bin tutarında manevi tazminat davası açtı ancak mahkeme sözlerin hakaret içermediğine karar verdi.[51] Daha sonra Akalın, Yener'in kendisi için söylediği "Demet mi? Bakkal şarkıcısı, çamur ve densiz. Yaptığı da 'bakkal müziği'. Kalıcılığı yok. Bunlar Serdar Ortaç'ın müritleri." sözlerine "Elektronik müzik mi yapıyor? Onu elektrik çarpmış." şeklinde bir cevap verdi ve atışmalar, Akalın'ın Yener'e açtığı davayı kazanıp ₺10 bin tazminat alması ile devam etti.[52] Hürriyet, bakkal müziği tanımlamasını 2007'nin özlü sözleri arasına koyarken[53] Habertürk'ten Sırma Karasu ise bakkal müziği tartışmasını Türk pop müziğinin kırılma noktalarından biri olarak nitelendirdi.[54] Bu noktadan sonra ikili arasındaki tartışma hâli gelenekselleşerek devam etti ve sık sık tekrarlandı.[55] Yıl sonunda şarkıcı, atv'de yayınlanan Avrupa Yakası dizisinin 2008 yılbaşı için özel hazırlanan bölümünde konuk sanatçı olarak yer aldı.[56]

Akalın, 2008'de Samsun'da sahnede

Mart 2008'de Demet Akalın, beşinci stüdyo albümü Dans Et'i Seyhan Müzik aracılığıyla yayımladı. Yıl sonuna kadar Türkiye'de 128 bin kopya satarak MÜ-YAP'tan altın sertifika alan albümde Ersay Üner ile işbirliğini devam ettirdi, Üner albümdeki şarkıların yarıdan fazlasını tek başına yazıp besteledi.[57][58] Bu albümde şarkıcı, klasikleşen Sezen Aksu şarkısı ''Gölge Etme'' ve ilk olarak Nilüfer tarafından söylenilen ''Selam Söyle'' şarkılarını da yeniden seslendirdi. Albümde bulunan latin pop esintili ''Geç Kalmadın Mı?'' isimli şarkının vokalinde Akalın'a Lara eşlik etti, ancak daha sonrasında albümde ismi yazılmadığı gerekçesiyle Lara ve Demet Akalın mahkemelik oldu.[59] Albümün son şarkısı ''İki Kelime'', Demet Akalın'ın on üç rakamının uğursuzluğuna inanması nedeniyle tamamlanmamış olmasına rağmen on dördüncü şarkı olarak albüme eklendi.[60] Eleştirmenler albümün dans şarkılarını överken yavaş tempolu şarkılarına olumsuz tepkiler verdiler, şarkı sözlerinde Akalın'ın tekrar "arkasına bakmadan çekip gitme hâlinin" hâkim olduğuna dikkat çektiler.[61] Türkiye'de hit olan çıkış şarkısı "Mucize", Billboard Türkiye'nin Türkçe Top 20 listesinde aralıksız yedi hafta bir numarada kaldı.[62] Albümün ilk klibi olarak da vizyona giren "Mucize"den sonra sırasıyla "Bebek", "Gururum", ''Selam Söyle'' ve "Dans Et" şarkılarına da klip çekildi. Bunlardan "Bebek", Türkiye'de 2008'de radyoların en çok çaldığı üçüncü şarkı oldu.[63] Yine aynı yıl şarkıcı, 14. Kral Müzik Ödülleri'nde En İyi Kadın Sanatçı ve Kadir Has Üniversitesi Ödülleri'nde En Has Pop Kadın Sanatçı kategorilerinde aldığı ödüllerin yanı sıra birçok ödülün sahibi oldu.[64]

Mayıs 2008'de Bodrum'daki bir konserinde söylediği "Diyarbakır'dan mı geldiniz hepiniz? Dağdan mı? Nereden geldiniz anlamadım." sözleri yüzünden geniş çaplı tepkilere maruz kaldı.[65] Gafın hemen ardından "Söylediğim sözler, ön masada beni izlemeye gelen Diyarbakırlı arkadaşlarımla aramdaki bir espriden ibarettir. Arkadaşlarıma yönelik, bütün samimiyetimle yaptığım espri yanlış anlaşıldıysa, bütün Diyarbakırlı sevenlerimden özür dilerim." şeklinde bir açıklama yaptı[66] ancak tepkiler devam etti ve Diyarbakırlı yedi iş insanı "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağıladığı" iddiasıyla kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu. 2010'da görülen davada mahkeme, hükmün açıklanmasının ertelenmesine ve tedbir cezası olarak şarkıcının İstiklâl Marşı'nın sözlerini bir sayfaya yazması ve marş hakkında beş sayfalık bir yorum yapmasına karar verdi.[65] 18 Ağustos 2008'de Akalın, yaz konserleri kapsamında Rumeli Hisarı'nda konser verdi, sahnesinde kendisine Murat Boz eşlik etti.[67]

Akalın, 2008'de sahnede
Demet Akalın, Ağustos 2008'de Rumeli Hisarı'nda sahnede

Şubat 2009'da Emirkan'ın Çok Fena albümünde bulunan ''Sevgililer Günü'' şarkısında Emirkan'a eşlik etti.[68] Nisan 2009'a gelindiğinde şarkıcı, Türkçe Top 20'de zirveye yerleşen ve İstanbul FM Müzik Ödülleri'nde En İyi Single ödülünü kazanan ikinci single'ı "Toz Pembe"yi yayımladı.[69] Şarkı, kimi eleştirmenler tarafından olumlu karşılanırken kimileri tarafından şarkıcının önceki çalışmalarının bir tekrarı olarak değerlendirildi.[70] Yıl içerisinde düzenlenen 6. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri'nde ve Beykent Üniversitesi Ödülleri'nde En İyi Pop Kadın Sanatçı dalında ödülün sahibi oldu. Mayıs 2009'da futbol takımı Beşiktaş'ın şampiyonluk kutlamaları kapsamında Mustafa Sandal ile birlikte BJK İnönü Stadında sahne aldı ve ''Bebek'' şarkısını seslendirdi.[71][72] Peşinden gelen ay gece kulübü işletmecisi Onur Gülmek ile birliktelik yaşamaya başladı[73] ancak bu birliktelik üç ay sonra sona erdi.[74] Yine aynı yıl Akalın, Turkcell ve McDonald's işbirliğinde çekilen reklam serisinde dört reklam filminde yer alarak marka yüzü oldu.[75][76]

2010-14: Zirve 2010, Giderli 16 ve Rekor[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, Ağustos 2010'da Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde sahnede
Demet Akalın, Ağustos 2010'da Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnede

Ocak 2010'da Akalın, ikinci evliliğini yaparak üç aydır birlikte olduğu iş insanı Önder Bekensir ile Esma Sultan Yalısı'nda evlendi.[77][78] Nisan'da başta İstanbul FM Müzik Ödülleri'nde Yılın Albümü ödülü dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülen ve 83 bin kopya satarak yılın en çok satan sekizinci çalışması olan altıncı stüdyo albümü Zirve 2010'u yayımladı[79] ardından bu albümde "dibine kadar bakkal" olduğunu söyledi.[80] Eleştirmenler albümü genel anlamda överek "düz pop müzik mantığı" içerdiğine ve ticari olduğuna dikkat çektiler.[81] Albümün çıkış şarkısı "Tecrübe", Türkiye Resmî Listesi'nde iki numaraya kadar yükseldi. Şarkının Teoman Topçu yönetmenliğinde çekilen ₺40 bin bütçeli ilk video klibinin Corenell'in "Keep on Jumpin" klibinden alıntı olduğu iddiaları sonrası Akalın, klibi çöpe atarak Tamer Aydoğdu yönetmenliğinde yeni bir klip çektirdi.[82] Ardından albümdeki "Evli, Mutlu, Çocuklu", "Çanta", Ziynet Sali'nin eşlik ettiği "Bozuyorum Yeminimi", "Umutsuz Vaka" ve "Olacak Olacak" şarkılarının klipleri de gösterime girdi. İlkinin klibinde Akalın'ın o dönemki eşi Bekensir de yer alırken Demet Akalın'ın ilk kez yönetmenlik yaptığı ikincisinin klibinde aynı zamanda şarkının söz yazarı olan Tan Taşçı da yer aldı.[83] Ayrıca bu şarkının devamı niteliğinde olan ve Tan Taşçı'nın Taş Yürek albümünde yer alan ''Taksi'' şarkısında şarkıcıya eşlik etti.[84] Akalın, bu albümde Yıldız Tilbe'nin ''Dayan Yüreğim'' şarkısını da yeniden seslendirdi. Aynı yıl Amerikalı rapçi Fatman Scoop'un Amerika'da Akalın'ın şarkılarını duyup düet yapmak istemesi üzerine ''Umutsuz Vaka'' şarkısının klibinde Scoop ile düet gerçekleştirdi.[85][86] Öte yandan "Çanta" ve "Olacak Olacak" şarkıları Türkiye'de liste başarısı yakalayarak ülkenin resmî listesinde sırasıyla üçüncü ve ikinci sıraya kadar yükseldiler.[87][88] Haziran'da o dönemki eşi Önder Bekensir ile birlikte Show TV'de Evlilik Hayatı isimli bir reality show programı sunmaya başladı.[89] Programda Akalın ve Bekensir'in günlük yaşamları konu ediliyordu. Temmuz'da Akalın-Bekensir çifti, şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle mahkemeye başvurdu ve yirmi dakikada tamamlanan dava sonucunda boşandılar.[90] Boşanmanın ardından birlikte sundukları program da sona erdi. 3 Ağustos 2010'da Akalın, ilk kez Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda konser verdi, sahnesinde kendisine Murat Dalkılıç da eşlik etti.[91]

Akalın, 2011 yılında sahnede

2011'de Akalın, İstanbul'da düzenlenen Formula 1 Grand Prix yarışmasının açılışında İstiklâl Marşı'nı seslendirdi ve eleştirmenlerden tam not aldı.[92][93] Mayıs'ta yeni stüdyo albümü hazırlıkları yaparken Türkiye'de yaz aylarını şarkı yayımlamadan geçirmemek için ikinci EP'si Aşk'ı, yeniden seslendirdiği Ferdi Tayfur şarkısı "Ben de Özledim" ve üç ay önce Fettah Can ile birlikte seslendirerek yayımladığı "Yanan Ateşi Söndürdük" eşliğinde piyasaya sürdü.[94] 40 bin kopya satan EP'nin ikinci klibi "Sabıka", Türkiye Resmî Listesi'nde beş numaraya kadar yükseldi.[95][96] Öte yandan EP, Taksiciler Derneği Ödülleri ve 18. Siyaset Dergisi Ödülleri'nde Yılın Albümü ödüllerini kazandı. Temmuz'da Akşehir, Konya'daki 52. Uluslararası Nasrettin Hoca Anma ve Mizah Günleri kapsamında verdiği konserde, protokolde oturan ilçenin kaymakamı Ahmet Katırcı'ya sahneden söylediği "Bir saattir ellerinle kulaklarına tıkamışsın. Rahatsız mı oldun amca? Benim konsantremi bozuyorsun." sözleri, kaymakamın tepkisini çekti. Katırcı yaptığı açıklamada vertigo hastası olduğu için gürültüden rahatsız olduğunu belirterek Akalın'ı saygısızlıkla suçladı ve "Yıllardır sahnelere çıkan profesyonel bir sanatçının sahnedeyken onu izleyen bir insana 'amca' diye hitap etmemesi gerektiğini bilmesi gerekir." dedi.[97] Sonraki ay şarkıcının Beykoz'daki evi soyuldu ve evinden nakit ₺100 bin ve bir miktar ziynet eşyası çalındı.[98] Olaydan sonra yakalanan zanlılara Akalın'ı toplamda ₺600 bin zarara uğrattıkları gerekçesiyle dava açıldı ve beş tanesi hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından hapis cezasına çarptırıldı.[99] Ekim'de şarkıcı, TNT dizisi Yıldız Masalı'nda konuk sanatçı olarak yer alırken[100] peşinden gelen ay Alişan'la düet yaptığı "Melekler İmza Topluyor" single'ını tanıttı.[101]

Mart 2012'de sık sık tartışma yaşadığı Hande Yener ile birlikte Morhipo reklamlarında oynayarak tanıtılan kıyafetlerle ilgili fırsatlara ulaşabilmek için Yener'le mücadeleye girişti.[102] Yayınlandığı dönem ses getiren reklamda Yener'le birbirlerini yerlerde sürüklediler.[103] Aynı ay çıkan Erdem Kınay'ın Proje albümünde "Rota" ve "Emanet" şarkılarını seslendirerek yer aldı. Akalın, 23 Nisan 2012'de iş insanı Okan Kurt ile Çırağan Sarayı'nda evlenerek üçüncü evliliğini yapmış oldu.[104] Mayıs'ta Lefkoşa'daki bir konserinde sahneye atılan pet şişelerle protesto edilince konseri yarıda kesti ve bu protestonun sebebinin kendisinin 2008'deki Diyarbakır gafı olduğu öne sürüldü.[105] Bu olay sonrası Twitter hesabına yazdığı "Doğmamış bebek katilleri! Bütün lanetim, bedduam beni üzenler için." sözleri, üzüntüden bebeğini düşürdüğüne dair haberler çıkmasına yol açtı.[106] Şarkıcının yedinci stüdyo albümü Giderli 16, Kasım 2012'de çıktı ve 69 bin kopya satarak Türkiye'de yılın en çok satan dokuzuncu albümü oldu.[107] Eleştirmenler, albümde Akalın'ın önceki çalışmalarından gelen tarzını devam ettirerek kendini tekrarladığını belirtti ve bunu şarkıcının ticari bir müzik yapmasına bağladı.[108] Çıkış şarkısı "Yılan"da Ersay Üner düet sanatçısı olarak yer aldı. Bu albümle 3. Pal FM Ödülleri'nden En İyi Albüm ödülünün yanı sıra Türkân Şoray'a ithafen yazılan ikinci klip şarkısı "Türkan" ise 1. Türkiye Müzik Ödülleri'nden ve 40. Altın Kelebek Ödülleri'nden En İyi Şarkı ödülünü kazandı.[109][110] Bu iki şarkının kliplerinin ardından "Giderli Şarkılar", Gökhan Özen'in eşlik ettiği "Yıkıl Karşımdan", "Kalbindeki İmza", "Sepet", Özcan Deniz'in eşlik ettiği "Nasip Değilmiş" ve "Felaket" şarkılarının klipleri de gösterime girdi. Aynı yıl Orhan Gencebay'ın proje albümü Orhan Gencebay ile Bir Ömür'de ''Farkında mısın?'' isimli şarkıyı yeniden seslendirdi.[111]

Şubat 2013'te şarkıcı, Bostancı Gösteri Merkezi'nde verdiği konserde o ana kadar Türkiye'de yapılmamış hologramlı bir ses sistemi kurdurdu ve bu sistem için ₺150 bin harcadı.[112] ''Giderli Şarkılar'' şarkısının klibi için oluşturulan bu sistemle birlikte sahnelediği şov, Beyoncé'nin 2011 Billboard Müzik Ödülleri'nde sergilediği performansına olan benzerliğiyle haberlere konu oldu ve sosyal medyada tartışıldı.[113] Akalın, Mart-Haziran 2013 arasında Popstar 2013'te Bülent Ersoy, Orhan Gencebay ve Serdar Ortaç ile birlikte 13 bölüm boyunca jüri üyesi olarak görev aldı.[114][115] Yine aynı yıl Erdem Kınay'ın Proje 2 albümünde ''Yalnız Ordusu'' isimli şarkıyı seslendirdi. Hamile olduğunu öğrendikten sonra yaklaşık ₺410 bin hasılat elde etmeyi planladığı yıl sonundaki on konserlik Avrupa turnesini iptal etti.[116] 4 Şubat 2014'te kızı Hira'yı İstanbul'da dünyaya getirdikten iki ay sonra sekizinci stüdyo albümü Rekor'u Seyhan Müzik aracılığıyla piyasaya sürdü.[117] Türkiye'de bir numara olan ve 89 bin kopya satan albümden "İlahi Adalet", "Rekor", "Koltuk", "Nefsi Müdafaa" ve "Yeminim Var" şarkılarına video klip çekildi.[118][119] Bunlardan ilki Türkiye'de iki numaraya kadar yükseldi, dördüncüsünde ise Gökhan Özen düet şarkıcısı olarak yer aldı.[120] Öte yandan bu albümde İbrahim Tatlıses'in ''Vur Gitsin Beni'' ve Yıldız Tilbe'nin ''Ummadığım Anda'' şarkılarını da yeniden seslendirdi. Müzik eleştirmeni Yavuz Hakan Tok, kendini aşıp farklılıklarla müzikte çığır açmak gibi bir kaygısı olmadığını iddia ettiği Akalın'ın, mevcut popülerliğinin devamını sağlamayı hedefleyen çizgisinin Rekor'da devam ettiğini gördü ve albümün hit potansiyelini önceki albümlere kıyasla düşük buldu.[121] Öte yandan albüm, İstanbul FM Ödülleri'nde Altın Albüm ödülünü ve Yeditepe Üniversitesi 3. Dilek Ödülleri'nde En İyi Albüm ödüllerini kazandı. Albümün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra Kanal D'de yayınlanan Arkadaşım Hoşgeldin programına konuk oldu ve ''Bohçacı'' skecinde Tolga Çevik ile Ezgi Mola'ya eşlik etti.[122] Haziran 2014'te Akalın, Irina Shayk gibi dünyaca ünlü modellerin de podyumda yer aldığı ve Antalya'da düzenlenen moda defilesi Dosso Dossi Show'da ''İlahi Adalet'' şarkısıyla sahne aldı.[123][124] Ekim'de şarkıcı, Show TV'de yayınlanan moda yarışması Bu Tarz Benim'de konuk jürilik yaptı.[125] Aynı dönem 2003'ten beri albümlerinde işbirliği yaptığı Ersay Üner ile yollarını ayırdı[29] ve 2004'ten bu yana çalıştığı Seyhan Müzik ile artık çalışmayacağını duyurdu.[126]

2015-günümüz: Pırlanta, Rakipsiz ve Ateş[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, Aralık 2014'te DMC ile albüm başına ₺750 bin fiyat koyan bir kayıt anlaşması imzaladı.[127] 2015 başlarında bu şirketin etiketini taşıyacak dokuzuncu stüdyo albümünün hazırlıklarını sürdürürken Emrah Karaduman'ın Toz Duman albümündeki "İntikam" ve Sinan Akçıl'ın Ayıp Yani albümündeki "Vazgeçilmezim" şarkılarını seslendirdi.[128][129] Haziran'da dokuzuncu stüdyo albümü Pırlanta'yı Türkiye'de iki numaraya kadar yükselen çıkış şarkısı "Ders Olsun" eşliğinde yayımladı.[130] Albümün kendisi ise ülkede liste başı oldu,[131] ayrıca 105 bin kopya satarak yılın en çok satan albümü oldu ve DMC tarafından altın sertifika ile ödüllendirildi.[132][133] Albümün tanıtımı için "Ders Olsun"un ardından "Gölge", "Çalkala", Berkay'ın eşlik ettiği "Beş Yıl", "Pırlanta" ve "Şerefime Namusuma" şarkılarının video klipleri de gösterime girdi. Bunlardan Müjdat Küpşi yönetmenliğinde çekilen ''Gölge''nin klibinin, Jennifer Lopez'in 2011'de yayınlanan ''I'm Into You'' klibi ile olan benzerliği haberlere konu oldu.[134] Ayrıca bu albümde, Sezen Aksu tarafından yazılıp bestelenen ve daha önce Adnan Şenses tarafından yorumlanan ''Bekleyemedin Mi'' şarkısını da yeniden seslendirdi.[135] Aynı yıl şarkıcı, cezaevinde tutuklu olan meslektaşı Deniz Seki'ye destek olmak amacıyla Seki'nin ''Hayat İki Bilet'' şarkısının klibinde birçok ünlü sanatçı ile beraber yer aldı.[136] Ağustos 2015'te başlayıp sonraki ay sona eren TV8 ses yarışması Rising Star Türkiye'nin ilk sezonunda Gülben Ergen, Fuat Güner ve Mustafa Sandal ile jüri koltuğunu paylaştı.[137][138] Peşinden gelen ay şarkıcı, FOX'ta yayınlanan Kiraz Mevsimi dizisinin jenerik müziğini seslendirdi.[139]

Şubat 2016'da Osman Pazarlama filminde eski eşi Okan Kurt ile birlikte konuk oyuncu olarak yer aldı.[140] Kasım'da aynı zamanda yirminci yılını da kutladığı onuncu stüdyo albümü Rakipsiz'i Türkiye'de peş peşe iki hafta bir numara olan, söz ve müziği Gülşen'e ait olan çıkış şarkısı "Hayalet" ile birlikte yayımladı.[141] Gülşen, şarkıyı Demet Akalın'a özel olarak bestelediğini ve Akalın'ın ''son yirmi yılını düşünerek'' yazdığını belirtti.[142] Bu şarkının ardından Gökhan Özen tarafından bestelenen ''Nazar'', 2017'de Nihat Odabaşı yönetmenliğinde kliplendirildi.[143] İlerleyen zamanlarda bu albümden ''Bu Defa Son'', ''Damga Damga'', ''Ah Ulan Sevda'' şarkılarına da klip çekildi. Eleştirmenler ise albümü genel anlamda olumlu değerlendirdi. Milliyet'ten Ali Eyüboğlu, albümü beğenerek "adeta 'kâr olsun' diye değil, 'nam olsun' diye çıkarıldığını" ifade etti.[144] Akşam'da eleştirisi yayımlanan Esin Övet ise "Doğru şarkı seçimleri ile daha çok yıllar Demet Akalın şarkıları ile giderlenir, ağlar, coşarız." diye yazdı.[145] 2016'da Akalın'a 43. Altın Kelebek Ödülleri'nde Müzikte 20. Yıl Özel Ödülü verildi, ödülü Ebru Gündeş takdim etti.[146] 2017'de Ozan Doğulu'nun proje albümü 130 Bpm Forte'da ''Kulüp'' isimli şarkıyı seslendirdi. Aralık 2017'de Akalın, Mahzuni Şerif'e saygı albümü Mahzuni'ye Saygı'da ''İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım'' türküsünü Ahmet Aslan ile birlikte yeniden seslendirdi.[147] 2018'de Yıldız Tilbe'nin proje albümü Yıldızlı Şarkılar'da ''Aşk Laftan Anlamaz Ki'' adlı şarkıyı yeniden seslendirdi.[148] 11 Eylül 2018'de eşi Okan Kurt'tan boşandı. Boşanma öncesi Kurt'un aile şirketi Martaş Lojistik'in borçları nedeniyle Beykoz'daki evlerinde haciz işlemi gerçekleştirildi.[149] Ekim 2018'de Akalın, Emrah Karaduman'ın BombarDuman albümünde ''Ses Kes'' isimli şarkıyı seslendirerek yer aldı. Aynı yıl içerisinde, on bir yıldır birçok farklı konuda polemik yaşayarak magazin gündeminde birlikte yer aldığı meslektaşı Hande Yener ile barıştı.[150] Aralık 2018'de Ahmet Selçuk İlkan'ın proje albümü Unutulmayan Şarkılar'da ''Hatıram Olsun'' adlı şarkıyı yeniden seslendirdi.

Demet Akalın, 2019'da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnede
Demet Akalın, Ağustos 2019'da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnede

Akalın'ın on birinci stüdyo albümü Ateş, Nisan 2019'da DMC tarafından yayınlandı.[151] Albümün bestesi Tan Taşçı'ya ait olan ve Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilen ilk video klibi "N'apıyorsan Yap", 19 Nisan 2019 tarihinde albümün dijital platformlarda yayınlanmasından dört gün önce yayınlandı.[152] Ardından albümdeki yine Nihat Odabaşı tarafından kliplendirilen "Ağlar O Deli", "Esiyor" ve Haktan'ın eşlik ettiği "Yekten" şarkılarının video klipleri de gösterime girdi.[153][154][155] Eleştirmenler albümü genel anlamda olumlu değerlendirdi. Milliyet'ten Mayk Şişman "Demet Akalın'ın yeni albümünde ters köşe yaptığını söyledi ve ekledi: "Demet Akalın gibi riske girmeyen, tutan şarkılarının çizdiği yoldan yürümeyi seven, sıklıkla 'garantici' eleştirisi alan bir ismin, farklı bir 'sound' denemesi önemli aslında."[156] Sabah gazetesi yazarı Özlem Avcı ise Akalın'ı "müzik sektörünün fabrikatörü" ilan ederek "sesine göre şarkı seçimlemesini" övdü.[157] Yine aynı yıl içerisinde Ben Fero'nun büyük bir hit olan ve kendisiyle aynı adı taşıyan rap şarkısı ''Demet Akalın''ın klibinde yer aldı.[158] Şubat 2020'de şarkıcı, ''Alâ'' isimli şarkıda Deniz Seki, Işın Karaca ve Cansu Kurtçu ile düet gerçekleştirdi. Temmuz 2020'de ''Nostalji'' teklisi yayımlandı. Ağustos 2020'de Akalın, Star TV'de yayınlanmaya başlayan gündüz kuşağı programı Demet ve Alişan ile Sabah Sabah isimli programın sunuculuğunu Alişan ile birlikte üstlendi. Program Mayıs 2021'de sona erdi. Ardından Kasım 2020'de sözü Sıla'ya, müziği ise Murat Yeter'e ait olan teklisi ''Kahır''ı video klibiyle beraber yayımladı. 2021'de ''Bi Daha Bi Daha'' teklisini yayımlayan Akalın, 2022'de Sinan Akçıl'ın proje albümü Piyanist 2'de yer alan ''Yalan'' isimli şarkıyı seslendirdi, şarkının video klibi Şubat 2022'de gösterime girdi. Mayıs 2022'de Serdar Ortaç'ın proje albümü Serdar Ortaç Şarkıları Vol. 1'de ''Bensiz Olsun'' adlı şarkıyı yeniden seslendiren Akalın, Temmuz 2022'de ise ''Çukur'' isimli teklisini yayımladı. Demet Akalın, Eylül 2023'te ''Bana Yolla'' teklisini yayımladı, ancak şarkı dinleyicilerden ve eleştirmenlerden genel olarak olumsuz tepkiler aldı. Tepki sonrası Akalın, ''Yazın full çalıştığım için şarkı yaz sonuna kaldı. Zaten insanlar da hoşlanmadı. Bana yakışmadı. Bu yüzden çok özenerek yeni bir albüm hazırlayıp yılbaşından sonra yayınlayacağım.'' açıklamasını yaparak on ikinci albümünün hazırlığına başladığını duyurdu.[159]

Diğer çalışmaları ve faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, 2010'da sahnede

Akalın, ödül törenlerinden birçok ödül almasının yanı sıra bazı törenlerde meslektaşlarına ödüllerini de sunmuştur. 2010'da 16. Kral Müzik Ödülleri'nde En İyi Erkek Şarkıcı kategorisinde ödül alan Mustafa Ceceli'ye[160] ve 2018'de 45. Altın Kelebek Ödülleri'nde kendisinin de aday olduğu En İyi Kadın Sanatçı dalında ödül alan Aleyna Tilki'ye ödüllerini takdim etmiştir.[161]

Demet Akalın, 2019'da kendi adını verdiği bir kozmetik markası çıkaracağını ''1-2 aydır bu markayı oluşturmak için uğraşıyorum. İtalya bağlantılı olacak ve kozmetik ürünleri satılacak'' sözleriyle duyurdu.[162] Aralık 2020'de ''DA Cosmetics''i tanıtan Akalın, markanın ilk ürünü olan likit rujun ardından fondötenleri de Trendyol ve Hepsiburada üzerinden satışa sundu.[163][164][165]

Hayırseverlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, 2015 Dağlıca saldırısı sonrası 16 Türk askerinin şehit düşmesinin ardından Mehmetçik Vakfı'na ₺50 bin bağışta bulundu.[166] 2017'de yine aynı yere ₺10 bin bağışladı.[167][168] Aralık 2017'de Akalın, Serap Paköz'ün sunduğu Gerçeğin Peşinde programına katılan ve yürüme zorluğu yaşayan Ahmet'e akülü araba desteğinde bulundu.[169] 2019'da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'ndaki konserinden gelirlerini yine Mehmetçik Vakfı'na bağışladı.[170] Aralık 2019'da ise Hande Yener ve yapımcı Polat Yağcı ile birlikte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi; görüşmede çocuk istismarının ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi konuları konuşuldu.[171] Ekim 2020'de İzmir'in Seferihisar ilçesinde gerçekleşen ve pek çok yerden hissedilen Ege Denizi depremi'nin ardından şarkıcı, ihtiyaç sahibi on aileye mobilya yardımında bulunmuştur.[172] Ağustos 2021'de Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan orman yangını sonrası Akalın, sosyal medya hesabından yardım çağrısında bulunmasının ardından "Soğuk su depolu kamyon bulmaya çalışıyorum. Köpek maması, yanmaz ayakkabı, pil birkaç bir şey daha. Yarın kamyonumuz çıkacak Bodrum’a" açıklamasını yaptı.[173] Aynı yıl şarkıcı, Uluslararası Kristal Elmas Ödülleri'nde Toplumsal Duyarlılık Ödülüne layık görüldü.[174] Eylül 2022'de Beşiktaş'ın kadın taraftar grubu 'Çarşı Kadın'ın köy okulları projesine destek amacıyla Giresun'un Alucra ilçesinde iki sınıflık okuma-yazma okulu yaptırdı, okula babası Ali Akalın'ın ismi verildi.[175][176] Demet Akalın, 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve on ilde büyük yıkımlara sebep olan Kahramanmaraş depremleri sonrası barınma sorununun ardından, AFAD'ın başlattığı Evim Yuvan Olsun kampanyasına destek olarak İstanbul'da bulunan dört evini bir yıllığına depremzedeler için kullanıma açtı.[177][178] Sonrasında Akalın, Hatay'da depremin 260. saatinin ardından yaralı olarak kurtarılan 14 yaşındaki depremzede Osman'ın tüm eğitim masraflarını üstlendiğini açıkladı.[179]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Demet Akalın, 2024 yılı itibarıyla kayıtlara geçen toplamda 71 ödülün sahibidir. Bu ödüllerden 41 tanesi şarkıcı, 12 tanesi şarkı, 11 tanesi albüm, 4 tanesi ise MÜ-YAP ve yapım şirketleri tarafından altın sertifika kategorisinde verilmiştir. Bunların yanı sıra ''Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Ünlü'' dalında 2 ödüle, ''Toplumsal Duyarlılık'' dalında ise 1 ödüle layık görülmüştür.[180][181]

Akalın, Altın Kelebek Ödülleri'nde 2007'de kazandığı ''En İyi Pop Müzik Kadın Solist'' ödülüyle birlikte 2013 ve 2016 dahil olmak üzere 3 ayrı dalda 3 ödülün[182][183] Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde (eski adıyla Kral TV Video Müzik Ödülleri) ise 2007 ve 2008 yıllarında üst üste kazandığı ''En İyi Kadın Sanatçı'' ödülünün yanı sıra 2006, 2013 dahil olmak üzere farklı dallarda 5 ödülün sahibi olmuştur.[184] Öte yandan İstanbul FM Ödülleri'nde 2014'te kazandığı ''Radyolarda En Çok Çalan Sanatçı'' ödülünün yanı sıra toplam 6 ödüle layık görülmüştür.

Şarkıcının 2006 yılında yayımladığı albümü Kusursuz 19, NTV'de ''2000'li yılların En İyi 10 Albümü'' arasında gösterildi.[185] Yine 2006'da Londra Alexandra Palas'ta sahne aldı ve burada sahne alan ilk Türk şarkıcı oldu.[19] Öte yandan 2009'da üniversite festivalleri ve siyasi parti mitinglerinde en çok sahne alan şarkıcı olmuştur.[19][186] Akalın, Eylül 2010'da Eurodance web sitesinin düzenlediği ''Avrupa'nın En İyi Dans Müziği'' yarışmasında ''Tecrübe'' şarkısıyla aday olarak o ana kadar aday gösterilen tek Türk şarkıcı oldu[187][188] ancak ödülü Polonya'nın adayı kazandı.[189] 2016 yılında şarkıcı, yaz ayında verdiği toplam 78 konserle yılın konser rekorunu kırmıştır.[190] 2017'de İzlesene.com'un En Çok İzlenen 10 Şarkı listesinde iki şarkıyla yer aldı.[191]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

EP'leri[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema filmleri
Yıl Yapım Rol Notlar
1992 Günlerden Pazar
1994 Tele Anahtar
1994 Sensiz Olmaz Hülya Başrol oyuncusu
2016 Osman Pazarlama Kendisi Konuk sanatçı
Televizyon dizileri
Yıl Yapım Rol Notlar
1998 Sibel Deniz Yardımcı oyuncu
2002 Çekirdek Aile Çağla Konuk oyuncu
2007 Avrupa Yakası Kendisi Konuk sanatçı
2011 Yıldız Masalı Kendisi Konuk sanatçı
Televizyon programları
Yıl Yapım Rol Notlar
2007 Daha Ne Olsun Kendisi / Sunucu Alişan ile birlikte sundu
2010 Evlilik Hayatı Kendisi / Sunucu Önder Bekensir ile birlikte sundu
2013 Popstar 2013 Kendisi Jüri
2014 Arkadaşım Hoşgeldin Kendisi Konuk sanatçı
2014 Bu Tarz Benim Kendisi Konuk jüri
2015 Rising Star Türkiye Kendisi Jüri
2020-2021 Demet ve Alişan ile Sabah Sabah Kendisi / Sunucu Alişan ile birlikte sundu
2021 Gelinim Mutfakta Kendisi / Sunucu
2023-günümüz Gel Konuşalım Kendisi / Sunucu Jess Molho ile birlikte sundu.
2024 Survivor 2024: All Star Kendisi Birleşme partisine jüri olarak konuk oldu.
Kaynak: [22][192][193][194][195][196][197][198][199]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yurga, Cemal (2002). 20. Yüzyılda Türkiye'de Popüler Müzikler. Pegem A Yayıncılık. ISBN 978-9-7568-0288-5. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "İşte Demet Akalın'ın Beykoz'daki sarayı". Posta. 20 Eylül 2017. 17 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2018. 
 2. ^ "Anne Akalın pozlarıyla kızını aratmadı". Sabah. 23 Nisan 2009. 21 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2018. 
 3. ^ "Demet Akalın'ın pek bilinmeyen dramı". Posta. 27 Nisan 2018. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 4. ^ a b c d Arman, Ayşe (29 Kasım 2013). "DEMET AKALIN". Ayşe ARMAN Kişisel Web Sitesi. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
 5. ^ Habertürk. "Demet Akalın annesi ve erkek kardeşiyle alışveriş turunda - Magazin haberleri". Habertürk. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
 6. ^ "Benim anneannem Tatar, dede Boşnak, öbür taraf Laz (5:14'ten sonra)". 
 7. ^ https://mobile.twitter.com/demetakalin/status/942459446718025729?lang=tr (Çingene olduğumdan asla utanmıyorum, merak etme)
 8. ^ https://www.google.com.tr/s/www.gunboyugazetesi.com.tr/service/amp/demet-akalindan-romanlara-benziyorsun-diyen-takipcsine-agir-sozler-51085h.htm[ölü/kırık bağlantı] (Çingeneyim aşkım zaten)
 9. ^ a b c Habertürk. "Demet Akalın, HT MAGAZİN'e konuştu: Parayı seviyorum". Habertürk. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 10. ^ "MİSS GLOBE VE GERÇEK CSI". Milliyet. 6 Ağustos 2014. 3 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2024. 
 11. ^ "20 yaşındaki reklam yıldızı Demet Akalın'ı tanıyamadılar…Şarkıcı Demet Akalın'ın yıllar önceki görüntüleri ağızları açık bıraktı!". Sabah. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
 12. ^ sacitaslan (6 Aralık 2014). "Demet Akalın'ın yıllar önce rol aldığı klip!". https://www.sacitaslan.com/demet-akalinin-yillar-once-rol-aldigi-klip-haberi-203077. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 13. ^ Dilmener, Naim (29 Haziran 2015). "Sallanıyor bastığı her yer". Hürriyet. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 14. ^ "İbrahim evimin kanatsız meleği". Hürriyet. 2 Haziran 1998. 12 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 15. ^ "Sibel". SinemaTürk. 12 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 16. ^ "Sevgilisi klibinde". Milliyet. 13 Haziran 2000. 29 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2024. 
 17. ^ "Trilyonluk basketçi sevgilisinin klibinde". Hürriyet. 13 Haziran 2000. 29 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2024. 
 18. ^ Karasu, Sırma (21 Mart 2015). "Pop şarkıları üzerinden ilişki halleri". Habertürk. 2 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 19. ^ a b c "Demet Akalın'ın Zirveye Çıkış Hikayesi". Demet Akalın'ın Zirveye Çıkış Hikayesi. 9 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2024. 
 20. ^ "Demet Akalın evi terk etti". Hürriyet. 7 Haziran 2001. 6 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 21. ^ "Demet Akalın, İbrahim Kutluay ve Demet Şener Üçgeniyle İlgili Hiçbir Yerde Görmediğiniz Bomba Gibi Detaylar". Onedio. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 22. ^ a b "Demet Akalın Çekirdek Aile'de". 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 23. ^ "Suçüstü yakalandılar". Sabah. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 24. ^ "İyi ki Akalın'la karşılaşmadılar!". Milliyet. 24 Mayıs 2002. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 25. ^ GENCE, Hakan (5 Nisan 2008). "İnsanlar üzüntülerini benim şarkılarımla atlatıyor". Hürriyet. 9 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2024. 
 26. ^ "Hakan Peker'i Demet değil güneş çarptı". Hürriyet. 12 Ağustos 2003. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 27. ^ ucankus.com. "DEMET AKALIN'IN YENİ ALBÜMÜNDEKİ SÖZLERİ KİN, NEFRET VE ÖFKE DOLU OLAN ŞARKI KİM İÇİN YAZILDI? - UçanKuş". https://www.ucankus.com/detay/385/demet-akalinin-yeni-albumundeki-sozleri-kin-nefret-ve-ofke-dolu-olan-sarki-kim-icin-yazildi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 28. ^ "2003 Türkçe Pop Şarkı Listesi". 9 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2024. 
 29. ^ a b "ERSAY ÜNER, AKALIN'LA YOLLARINI AYIRDI!". Gecce. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 30. ^ "Starlar Maksim'de buluştu". Milliyet. 21 Mart 2004. 3 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2024. 
 31. ^ "Maksim Gazinosu yeniden açıldı". Hürriyet. 21 Mart 2004. 3 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2024. 
 32. ^ "Demet Akalın'ın yeni şarkısı 'Bi Daha Bi Daha' dinlenir mi?". Milliyet. 9 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2024. 
 33. ^ Tezel, Cenker (13 Mayıs 2006). "Bir zamanlar 'Kral'dı". Hürriyet. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 34. ^ "Madonna'yı taklit etti". Hürriyet. 11 Eylül 2007. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2016. 
 35. ^ "3 koca 3 klip". Posta. 4 Ekim 2013. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 36. ^ "SABAH - 15/04/2005 - Altan Tanrıkulu". arsiv.sabah.com.tr. 3 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2024. 
 37. ^ Habertürk. "Demet Akalın, İbrahim Tatlıses'i listeden çıkardı". Habertürk. 20 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2024. 
 38. ^ "Albümünü tanıttı". Hürriyet. 20 Haziran 2006. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 39. ^ "Bergen dinleyerek büyüdüm". Hürriyet. 13 Ağustos 2006. 11 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2024. 
 40. ^ "MÜYAP En Çok Satan 2006 Albümleri". Aralık 2006. 9 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından (xls) arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2012. 
 41. ^ "Müyap Müzik Endüstrisi Ödülleri". MÜ-YAP. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 42. ^ "Nielsen". Nielsen Music Control. 29 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2015. 
 43. ^ Kızgınyürek, Mustafa (11 Mayıs 2016). "En kral şarkıcı". Hürriyet. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 44. ^ "Yaz Diskoteği". 19 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 45. ^ Denker, Sema (11 Aralık 2006). "Rüya gibi bir üç aydan sonra her şey değişti". Hürriyet. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 46. ^ ""Keşke Oğuz'la hiç barışmasaydım"". Habertürk. 17 Kasım 2008. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 47. ^ "Günaydın - 23 Mayıs 2007, Çarşamba - 'Altın Kelebek' Demet". arsiv.sabah.com.tr. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 48. ^ Çokan, Başak (26 Mayıs 2007). "Beni kıskanmaları çok normal! Ben olsam kıskanırdım". Sabah. 30 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2016. 
 49. ^ "Demet Akalın "Tatil"". 13 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2010. 
 50. ^ "Yetişemediğim işlere o koşuyor". Takvim. 5 Ocak 2007. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 51. ^ Usanmaz, Gökay (23 Şubat 2008). "Hâkim: Bu söz hakaret değil". Sabah. 18 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 52. ^ "'Bakkal' savaşı bitti". Akşam. 8 Aralık 2009. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 53. ^ "2007'de neler oldu neler". Hürriyet. 31 Aralık 2007. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2014. 
 54. ^ Karasu, Sırma (25 Temmuz 2015). "Türk popunda 10 kırılma noktası". Habertürk. 23 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2015. 
 55. ^ "Demet ile Hande'nin geleneksel albüm kavgası". Sabah. 16 Nisan 2014. 21 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 56. ^ "YÜKSEL AYTUĞ - Avrupa Yakası'nda çılgın yılbaşı partisi". Sabah. 7 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 57. ^ "2008 En Çok Bandrol Alan İlk 100 Yerli Albüm" (PDF). MÜ-YAP. 14 Şubat 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2012. 
 58. ^ "2009 MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri". MÜ-YAP. 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2016. 
 59. ^ Haber, Internet (25 Mayıs 2008). "Demetten yanıt gecikmedi". https://www.internethaber.com/demetten-yanit-gecikmedi-142424h.htm. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 60. ^ Kuyucu, Michael. "DEMET AKALIN - Mucizeyi Anlatıyor". Müzik Habercisi. 10 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2024. 
 61. ^ Dans Et albümüne yapılan eleştirilerden bazıları:
 62. ^ "Billboard Listeler". Billboard Türkiye. 31 Mayıs 2008. 5 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2015. 
 63. ^ "2008'de en çok bunlar dinlendi". Hürriyet. 7 Ocak 2009. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 64. ^ "Kral TV ödülleri sahibini buldu". Hürriyet. 15 Mayıs 2008. 28 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 65. ^ a b Yüksel, Gülşen (6 Mart 2010). "Diyarbakır cezası!". Vatan. 26 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 66. ^ "Diyarbakırlılar'dan özür diledi". Hürriyet. 21 Mayıs 2008. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 67. ^ BENLİ, Serdar (20 Ağustos 2008). "Asker Demet". Hürriyet. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 68. ^ "Emirkan & Demet Akalın - Sevgililer Günü". 
 69. ^ "9. Hafta (2009)". Gerçek Pop. 2 Aralık 2009. 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 70. ^ Gence, Hakan (13 Haziran 2009). "Bu yaz Patron'la kaynaşılacak Toz Pembe hayaller kurulacak". Hürriyet. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2016. 
 71. ^ "Kral tacını taktı". NTV. 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024. 
 72. ^ Haber7. "İnönü'de 11 saatlik kutlama". Haber7. 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024. 
 73. ^ "Gizli aşkın ev hali". Milliyet. 4 Haziran 2009. 28 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2024. 
 74. ^ "Şampiyon Demet'e gülmek' yakışır". Sabah. 27 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2024. 
 75. ^ "Demet Akalın GNCTRKCLL". 
 76. ^ Online, Bingol (4 Eylül 2024). "Ünlüler şimdi de reklam zengini oldu". https://www.bingolonline.com/haber/unluler-simdi-de-reklam-zengini-oldu-28631.html. Erişim tarihi: 9 Nisan 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 77. ^ "Vallahi başta arkadaştık!". Sabah. 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024. 
 78. ^ "Demet ile Önder dedikodulara inat evlendiler". Hürriyet. 25 Ocak 2010. 16 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2024. 
 79. ^ "Doluma göre ilk 40 albüm 2010". MÜ-YAP. 10 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından (doc) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2013. 
 80. ^ Gence, Hakan (24 Nisan 2010). "Bu albümde de dibine kadar bakkalım". Hürriyet. 11 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2016. 
 81. ^ Zirve albümü için yapılan eleştirilerden bazıları:
 82. ^ "40 bin TL çöpe gitti". Posta. 30 Nisan 2010. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 83. ^ "Demet Akalın Artık Yönetmen". Michael Show. 13 Temmuz 2010. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 84. ^ "Tan - Taksi (Demet Akalın Vokal)". 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 85. ^ "Demet'in Fatman'i geldi". Hürriyet. 22 Aralık 2010. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 86. ^ "Düet Demet'e pahalıya patladı". Posta. 22 Nisan 2018. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 87. ^ "37. Hafta (2010)". Gerçek Pop. 17 Eylül 2010. 29 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 88. ^ "9. Hafta (2010)". Gerçek Pop. 4 Mart 2011. 17 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 89. ^ Medyaradar (27 Haziran 2010). "DEMET AKALIN'IN EVİNİ KAMERALARA AÇTIĞI EVLİLİK HAYATI NE KADAR İZLENDİ?". https://www.medyaradar.com/demet-akalinin-evini-kameralara-actigi-evlilik-hayati-ne-kadar-izlendi-haberi-49250. 14 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 90. ^ Habertürk. "Boşanma bilmecesi". Habertürk. 14 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2024. 
 91. ^ "İlk sınav". Hürriyet. 5 Ağustos 2010. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2010. 
 92. ^ "Türkiye Grand Prix'sinde ilk kez birinci oldu - Türkiye'de İş Dünyası". PatronlarDunyasi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 93. ^ Gzt (10 Kasım 2020). "Formula 1 Türkiye GP'sinde İstiklal Marşı'nı kim okuyacak?". Gzt. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 94. ^ Tekin, Serhat (13 Mayıs 2011). "Kariyerimi 'Aşk' için yaptım, aşka feda edemem". Akşam. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 95. ^ "2011 yılı en çok dolum gerçekleştiren ilk 50 albüm" (PDF). MÜ-YAP. 23 Haziran 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2013. 
 96. ^ "40. Hafta (2011)". Gerçek Pop. 7 Ekim 2010. 10 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2016. 
 97. ^ Karslı, Öznur (9 Temmuz 2011). "Kaymakam'dan Demet Akalın'a: Aynı seviyeye inmem". Vatan. 26 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 98. ^ Demirci, Gülcan (8 Kasım 2011). "Demet soyuldu". Takvim. 17 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 99. ^ Atilla, Toygun (20 Ekim 2012). "Bu Nasıl Adalet". Hürriyet. İstanbul. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 100. ^ "Konuk oyuncu". Hürriyet. 20 Ekim 2011. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 101. ^ Karakuş, Gülbahar (19 Kasım 2011). "Bana neden cimri diyor bilmem". Hürriyet. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 102. ^ "Eğlenceli çekim". Hürriyet. 5 Nisan 2012. 8 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2015. 
 103. ^ Arslan, Akın (4 Nisan 2012). "Hande Yener ve Demet Akalın kozlarını paylaşıyor!". Campaign Türkiye. 25 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2024. 
 104. ^ Karahan, Ömer (24 Nisan 2012). "Ve Demet Akalın evlendi..." Sabah. 22 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 105. ^ "Demet Akalın'a pet şişe attılar!". Milliyet. 28 Mayıs 2012. 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 106. ^ "Bebeğini mi kaybetti". Hürriyet. 30 Mayıs 2012. 10 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 107. ^ "2012 yılı en çok dolum gerçekleştiren ilk 50 albüm" (PDF). MÜ-YAP. 1 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Haziran 2013. 
 108. ^ Giderli 16 albümü için yapılan bazı eleştiriler:
  • Tok, Yavuz Hakan (14 Aralık 2012). "Giderine Sağlık!". Hayat Müzik. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
  • Tirak, Sadi (24 Şubat 2013). "Müzik". Hürriyet. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 109. ^ "Yılın Müzik Ödülleri sahiplerini buldu". Sözcü. 13 Nisan 2013. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2016. 
 110. ^ "2013 Altın Kelebek Ödülleri Sahiplerini Buldu". MÜYORBİR. 7 Nisan 2016. 15 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2016. 
 111. ^ "DEMET AKALIN, 'FARKINDA MISIN'LA COŞTURDU!". Gecce. 11 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mart 2024. 
 112. ^ "Akalın'ın Beyonce şovuna doktor yasağı! - CumCuma | Magazin". 4 Ekim 2013. 21 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2024. 
 113. ^ "Demet, Beyonce'den esinlenmiş!". Sabah. 10 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2024. 
 114. ^ "Popstar'da Burcu Vakası". Milliyet. 22 Mart 2013. 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2016. 
 115. ^ "Birinci belli oldu!". Vatan. 22 Haziran 2013. 26 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2016. 
 116. ^ Bayrak, İsmail (6 Ekim 2013). "410 bin liradan oldu". Hürriyet. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 117. ^ "Demet Akalın anne oldu". Sabah. 4 Şubat 2014. 21 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 118. ^ "Müzik, yerli albümler, yabancı albümler, pop albümler..." D&R. 12 Haziran 2014. 8 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016.  (NOT: "Çok Satanlar" kısmında yer alan "Yerli Müzik" sekmesini tıklamalısınız)
 119. ^ "ŞOK!.. 2013 Ve 2014 Yılı Albüm Basım Rakamlarını Açıklıyoruz!." muzikonair.com. 7 Ağustos 2015. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2015. 
 120. ^ @MusicTopTR (26 Haziran 2014). "MusicTopTR Resmi Listesinde 25. haftanın ikincisi İlahi Adalet" (Tweet). 4 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016Twitter vasıtasıyla. 
 121. ^ Tok, Yavuz Hakan (12 Haziran 2014). "Katil Demet mi?". Hayat Müzik. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 122. ^ D, Kanal (21 Nisan 2014). "Çiçeği burnunda anne Demet Akalın, Arkadaşım Hoşgeldin'de". Kanal D. 27 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 123. ^ "Irina Shayk ve Demet Akalın bir arada!". Gazete Vatan. 8 Nisan 2014. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 124. ^ "Dosso Dossi'den Bir Sürpriz Daha". Haberler. 8 Nisan 2014. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 125. ^ "Demet Akalın, Bu Tarz Benim'in jürisine katılıyor!". Hürriyet. 23 Ekim 2014. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 126. ^ Övet, Esin (20 Ekim 2014). "Demet müzik şirketinden AYRILDI". Habertürk. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2016. 
 127. ^ "Demet Akalın 400 bin lirayı elinin tersiyle itti!". Vatan. 25 Aralık 2014. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 128. ^ "Demet'le düet". Hürriyet. 11 Mayıs 2015. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 129. ^ "İntikam rekoru". Hürriyet. 1 Haziran 2015. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 130. ^ @MusicTopTR (21 Temmuz 2015). "MusicTopTR Resmi Listesinde 28. haftanın ikincisi.. DERS OLSUN" (Tweet). 6 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016Twitter vasıtasıyla. 
 131. ^ "Müzik - Çok Satanlar". D&R. 9 Mayıs 2015. 29 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2016. 
 132. ^ Kuyucu, Michael (19 Mart 2016). "CD satışları tarih oluyor". Yeni Yüzyıl. 7 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2016. 
 133. ^ "Demet Akalın'a DMC'den altın plak". Sözcü. 30 Aralık 2015. 1 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2015. 
 134. ^ "Demet Akalın Jennifer Lopez oldu!". İstanbul Haber. 24 Temmuz 2015. 19 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2024. 
 135. ^ "Demet Akalın'dan Sezen Aksu'ya 'Bekleyemedin mi?' Tehdidi! - Lodoshaber.Com". www.lodoshaber.com. 20 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2024. 
 136. ^ "ALEM FM". www.alemfm.com. 4 Mayıs 1998 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 137. ^ "Rising Star Türkiye ne zaman başlayacak?". Milliyet. 31 Temmuz 2015. 26 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 138. ^ "Rising Star Türkiye'de kim birinci oldu?". Milliyet. 28 Eylül 2015. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Kasım 2016. 
 139. ^ "Kiraz Mevsimi'ne Demet Akalın sürpriz". Hürriyet. 4 Ağustos 2017. 12 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 140. ^ "Osman Pazarlama'da Demet Akalın sürprizi". Vatan. 8 Ocak 2016. 11 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2016. 
 141. ^ "Hayalet" liste konumları:
 142. ^ "Gülşen, Demet Akalın'ın konuk olduğu programa bağlandı". 
 143. ^ "Who wrote "Nazar" by Demet Akalın?". Genius. 7 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2024. 
 144. ^ "'GÜLŞEN ŞARKI VERİNCE OĞLUNA YASİN OKUDUM' | Ali Eyüboğlu | Milliyet.com.tr". web.archive.org. 9 Kasım 2016. 9 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2024. 
 145. ^ "Rakipsiz Demet'e övgü yağmuru". Akşam. 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2016. 
 146. ^ "Pantene Altın Kelebek Ödülleri'ne Yıldız Yağdı". Hürriyet. 22 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2024. 
 147. ^ "Ahmet Aslan ve Demet Akalın'dan EDHO İçin Yılın Düeti: Çeşm-i Siyahım". Haber 342. 27 Eylül 2017. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 148. ^ "Shazam". Shazam. 22 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2024. 
 149. ^ Boy, Deniz (11 Eylül 2018). "Demet Akalın ve Okan Kurt 10 dakikada boşandı". Hürriyet. 12 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2018. 
 150. ^ "Hande Yener ve Demet Akalın barıştı". Milliyet. 18 Aralık 2018. Erişim tarihi: 18 Ocak 2020. 
 151. ^ Avcı, Özlem (20 Nisan 2019). "Müzik sektörünün fabrikatörü Demet". Sabah. 24 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2019. 
 152. ^ Çolak, Ayşe (19 Nisan 2019). "Demet Akalın'ın yeni klibi yayınlandı". Medya Notu. 24 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2019. 
 153. ^ "Demet Akalın'ın 'Ağlar O Deli' şarkısının klibi izlenme rekoru kırdı". Takvim. 9 Mayıs 2019. 28 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2019. 
 154. ^ "Demet Akalın hayranlarını kıramadı!". Akşam. 28 Haziran 2019. 15 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2019. 
 155. ^ "Demet Akalın sürprizi patlattı". Akşam. 10 Ekim 2019. 11 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2019. 
 156. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Mayk isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 157. ^ Avcı, Özlem (20 Nisan 2019). "Müzik sektörünün fabrikatörü Demet". Sabah. 24 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2019. 
 158. ^ editor17 (28 Haziran 2019). "Ben Fero ve Demet Akalın'ın efsane klibi yayınlandı! Bomba isimler klipte!". SON TV. 3 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 159. ^ "Haberler: Demet Akalın'dan ilginç itiraf!". Milliyet. 2 Kasım 2023. 2 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 160. ^ "Kral Tv Müzik Ödülleri sahiplerini buldu". Hürriyet. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 161. ^ Gündem, Gerçek (10 Aralık 2018). "Altın Kelebek'te ödül alan Aleyna Tilki gözyaşlarına boğuldu". https://www.gercekgundem.com/magazin/55887/altin-kelebekte-odul-alan-aleyna-tilki-gozyaslarina-boguldu. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 162. ^ "Şarkıcı Demet Akalın ticarete atılıyor!". Yasemin. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024. 
 163. ^ "Ünlü şarkıcı Demet Akalın ruju satışa sunuldu! Demet Akalın'ın ruju ne kadar?". Yasemin. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024. 
 164. ^ Aleyna (5 Şubat 2021). "Kozmetik Sektöründe Müzikten Daha İddialı! Demet Akalın "DA Cosmetics" ile Avrupa'ya Açılıyor". TV Yayın Akışı. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024. 
 165. ^ Haber365. "Demet Akalın Kozmetik Markası Çıkardı". Haber365. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024. 
 166. ^ "Demet Akalın'dan büyük duyarlılık!". Türkiye Gazetesi. 8 Eylül 2015. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 167. ^ "Demet Akalın'dan Mehmetçik Vakfı'na 50 bin TL bağış". Sabah. 8 Eylül 2015. 28 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 
 168. ^ "Demet Akalın, Mehmetçik Vakfı'na 10 bin TL yatırdığını duyurdu". Posta. 12 Şubat 2017. 28 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 
 169. ^ Gzt (15 Aralık 2017). "Demet Akalın'dan alkışlanacak hareket! O çocuğun hayalini gerçekleştirdi". Gzt. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 170. ^ "Demet Akalın, konser gelirini Mehmetçik Vakfı'na bağışladı". Mynet. 2 Ağustos 2019. 5 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 171. ^ "Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı Hande Yener ve Demet Akalın'ı kabul etti". Sözcü. 29 Aralık 2019. 29 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2020. 
 172. ^ "Demet Akalın, depremde binası yıkılan 10 aileye salon takımı alacak". Yasemin. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 173. ^ "Haberler: Yardım kampanyası düzenleyen Demet Akalın gözyaşları içinde boğuldu". Milliyet. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 174. ^ Aleyna (14 Ekim 2021). "Demet Akalın'dan Şaşırtan Gönderme: "Ben Gitmeyince Diğer Popçular..."". TV Yayın Akışı. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2024. 
 175. ^ "Demet Akalın'ın Giresun'da yaptırdığı okula babasının adı verildi". Milliyet. 7 Eylül 2022. 5 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2024. 
 176. ^ "Demet Akalın'ın Giresun'a yaptırdığı okula babasının adı verildi". CNN Türk. 19 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2024. 
 177. ^ "Demet Akalın dört evini bir yıllığına depremzedelere veriyor". NTV. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024. 
 178. ^ Duvar, Gazete (13 Şubat 2023). "Demet Akalın, İstanbul'daki dört dairesini depremzedelerin kullanımına açacak". https://www.gazeteduvar.com.tr/demet-akalin-istanbuldaki-dort-dairesini-depremzedelerin-kullanimina-acacak-haber-1603359. 28 Şubat 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2024.  |çalışma= dış bağlantı (yardım)
 179. ^ "Demet Akalın depremzede Osman'a yardım etti". Ensonhaber. 21 Şubat 2023. 16 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2024. 
 180. ^ "Demet Akalin - Awards". IMDb (İngilizce). Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 181. ^ "Demet Akalın, Pırlanta Albümüyle Altın Plak Ödülü Aldı". www.hurriyet.com.tr. 4 Ocak 2016. 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 182. ^ Magazin, Belle (1 Şubat 2024). "'Türkiye'nin Ödülü' Pantene Altın Kelebek'te 45. Gurur Gecesi | Belle Magazin". 4 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 183. ^ "Altın Kelebek Ödülleri sahiplerini buldu". www.hurriyet.com.tr. 4 Ağustos 2017. 4 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 184. ^ "Kral Tv Müzik Ödülleri sahiplerini buldu". www.hurriyet.com.tr. 4 Nisan 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 185. ^ "Son 10 yılın en iyisi: Candan Erçetin". www.ntv.com.tr. 5 Nisan 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2024. 
 186. ^ "Demet Akalın Ordu'daydı". Ordu Kent Gazetesi. 25 Mart 2009. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 187. ^ "DJ'in fendi onu yendi Demet ikinciliğe indi!". Sabah. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 188. ^ "Avrupa Demet Akalın'ı konuşuyor! - ÜNLÜ STİLİ Haberleri". www.harpersbazaar.com.tr. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 189. ^ "Magazin gündeminden başlıklar". Sabah. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 190. ^ GazeteMAG (9 Şubat 2016). "Demet Akalın 2016'ya şimdiden imzasını attı –". GazeteMAG. 18 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2024. 
 191. ^ "Hadise, Demet Akalın, İrem Derici ve Gülşen'in büyük başarısı". www.gunaydinaliaga.com. 7 Mart 2017. Erişim tarihi: 13 Nisan 2024. 
 192. ^ "Demet Akalin". 13 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 193. ^ D, Kanal (21 Nisan 2014). "Arkadaşım, Demet Akalın'ın evinde!". Kanal D. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 194. ^ Mynet (5 Eylül 2015). "Rising Star'da Demet Akalın'a büyük sürpriz". Mynet Magazin. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 195. ^ Habertürk. "Özen'den Akalın'a oyunculuk teklifi". Habertürk. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 196. ^ "Demet Akalın'ın transparanı Popstar'ı solladı". Ensonhaber. 29 Mart 2013. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 197. ^ "Herkes Oradaydı Herkes! Efsane Dizi Avrupa Yakası'nda Konuk Oyuncu Olarak Rol Almış Tüm İsimler". Onedio. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 198. ^ "Demet Akalın, Gelinim Mutfakta sunuculuğundan ayrıldı: '3 gün 15 saat çalışamam'". Cumhuriyet. 10 Ağustos 2021. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 
 199. ^ Habertürk. "Bu Tarz Benim Demet Akalın, Nur Yerlitaş, Ivana Sert, Uğurkan Erez, Kemal Doğulu, Bu Tarz Benim Eleme Gecesi". Habertürk. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]