İçeriğe atla

İstanbul FM

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul FM
Kuruluş20 Aralık 1992
İştiraklerİstanbul TV (eskiden)
Medical Channel (eskiden)
World Beauty Channel (eskiden)
SahibiSabri Demirdöğen (1992-2007) Recep Akbayrak (2017-Günümüz)
FormatıPop
DilTürkçe
Slogan'Senin İçin'
Genel merkezİstanbul
Yayın alanıTürkiye
Kardeş istasyonlarıST Endüstri Radyo
Websitesiİstanbul FM 88.6
Dinlenebilirlik
Frekanslar88.6 (İstanbul)

İstanbul FM, Türkiye'nin ilk özel radyolarından biri olarak 20 Aralık 1992 tarihinde kurulan bir dönem ulusal yayın yapmış bir radyo istasyonudur. Daha çok Türkçe pop müzik ve fantezi müzik yayınları yapmaktadır. İstanbul frekansı 88.6'dır.

İstanbul FM, 1992 yılında Türkiye'nin ilk özel radyo kanallarından biri olarak Sabri Demirdöğen tarafından kurulmuştur. İstanbul FM 106.0 frekansından yayına başlamış ve uzun yıllar aynı frekanstan yayınlarına devam etmiştir. Doksanlı yıllarda 106 frekansını öne çıkararak "Bir Sıfır Altı 106" cıngılıyla yayınlarını sürdürmüştür. İstanbul FM kurulduğu ilk yıllarda sadece Marmara Bölgesi geneline karasal yayın yapmıştır.

Demirdöğen Şirketler Grubuna bağlı olduğu dönemde 2000'li yıllarda yayın yapmış müzik kanalı İST-TV (İstanbulTV), Doksanlı yıllarda İstanbul'dan yayın yapmış Radyo34 ve İzmir'den yayın yapan Radyo35 gibi kanalların kardeş kanalıydı.

İstanbul FM ilk yıllarından itibaren "İFA Müzik Ödülleri Gecesi" düzenlemiş bir radyo kanalıdır. 2000'li yılların başında ulusal yayına geçen İstanbul FM bir süre sonra ulusal yayını sonlandırıp sadece İstanbul'da karasal yayın yapmıştır. İstanbul FM Aralık 2007 ve Mart 2008'de Türkiye genelindeki tüm yayın frekanslarını Pal FM ve Pal Station FM'e devrettikten sonra İstanbul'da 88.6 frekansına geçmiş ve yayınlarını halen bu frekanstan sürdürmeye devam etmektedir.[1]

2017 yılında Alternatif Yayın Grubu'na bağlı Ajans Marka Küpü tarafından satın alındı. Günümüzde sahibi Recep Akbayrak'dır. Türkiye genelinde ulusal yayın yapan ticaret-ekonomi radyosu ST Endüstri Radyo'nun kardeş kanalıdır.

1996'dan bu yana her yıl İstanbul FM Müzik Ödülleri (İFA) adıyla müzik ödülleri vermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]