Gülşen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gülşen
Doğum Gülşen Bayraktar
29 Mayıs 1976 (1976-05-29) (39 yaşında)
Çapa, Fatih, İstanbul, Türkiye
Milliyet Türk
Vatandaşlık Türkiye
Etkin yıllar 1996-günümüz
Meslek Şarkıcı
Söz yazarı
Besteci
Boy 161cm
Evlilik(ler) Murat Varol (1996-1999)
Resmî sitesi gulsenonline.com
Müzikal kariyeri
Tarzlar Pop müzik
Dans pop
Çalgılar Vokal
Plak şirketi Raks Müzik
Prestij Müzik
Erol Köse Production
Üçüncü Göz İletişim
Rec By Saatchi
Sony Music Entertainment
DMC
İlişkili hareketler Ozan Çolakoğlu
Murat Boz
Ozan Doğulu
Mustafa Sandal

Gülşen ya da Gülşen Bayraktar (d. 29 Mayıs 1976: Çapa, İstanbul, Türkiye) Türk pop şarkıcısı, söz yazarı ve besteci.

Erken yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

5 yaşında müziğe olan ilgisini keşfetti. 1992 yılında, 16 yaşında iken ise ilk bestesini yaptı. Sahne aldığı bir akşam Serap ve Özkan Turgay tarafından beğenildi ve albüm teklifi aldı. Teklifi kabul etti ve 1996 yılının başlarında ilk albümünün hazırlıklarına başladı. 1996 yılında ilk albümü Be Adam'ı çıkardı. Albümün ilk çıkış parçası Gel Çarem oldu. Şarkı slov bir şarkıydı ve büyük bir başarı sağladı. Daha sonra albümle aynı adı taşıyan "Be Adam" adlı ikinci şarkıyı yayınladı. Şarkının yayınlanması ile tüm Türkiye'de tanındı. Şarkının klibindeki pijamalı hali ile o dönem çok konuşuldu. Daha sonra albümden iki şarkı daha yayınladı. Böylece ilk albümü ile büyük bir çıkış yaptı. Bu başarısının ardından, 1997 yılında Kral TV Video Müzik Ödülleri'ne En İyi Kadın Sanatçı dalında aday oldu. 1998 yılında, Prestij Müzik ile anlaştı. 1998 yılının sonunda ikinci albümü Erkeksen'i çıkardı. Albüm daha çok slov ağırlıklıydı ve ilk albüm kadar başarılı olamadı. 2001 yılında, üçüncü solo albümü Şimdi'yi çıkardı. Albüm neredeyse hiç ses getirmedi. Albüm, Prestij Müziğin battığı zamanına denk geldiği için albümden sadece bir şarkıya klip çekebildi.

2004 yılında, Erol Köse ile anlaşma imzaladı. Aynı yıl Of... Of... adındaki dördüncü albümünü çıkardı. Albümden ilk çıkan şarkı albüm ile aynı adı taşıyan "Of... Of..." oldu. Şarkı bir anda büyük bir çıkış yaptı ve her yerde çalınmaya başlandı. Daha sonra albümden "Sakıncalı", "Sarışınım" ve "Nazar Değmesin" gibi hit şarkılar çıktı. Albüm yılın en iyi albümlerinden birisi oldu. Bu albümle birlikte Gülşen ilk albümdeki enerjisini tekrar yakalayabildi. 2005 yılında beşinci albümü Yurtta Aşk Cihanda Aşk'ın kayıtlarına başladı. 2006 yılında albümü yayınlandı. Albümdeki ilk "Ya Tutarsa" adlı şarkıyı yayınladı. Şarkı olumlu eleştiriler aldı ve klüp tarzı yerlerde sıkça çalındı. Albümle aynı adı taşıyan "Yurtta Aşk Cihanda Aşk" adlı şarkı yayınlanan ikinci şarkı olmuştur. Üçüncü ve son yayınlanan şarkı ise "Canın Sağolsun" olmuştur ve o yılın radyolarda en çok çalınan şarkılarından biriside olmuştur.

2007 yılında Mucize adlı albümü yayınlanmıştır. Fakat, albüm müzik şirketi tarafından Gülşen'den izin alınmadan yayınlanmıştır. Aynı yıl Ama Bir Farkla adlı albümünü piyasaya sunmuştur. Albümün çıkış şarkısı "Kara Böcükler" adlı şarkı olmuştur. Albümde en çok ses getiren parça ise "Su Gibi Geçerdi Zaman" olmuştur. 2009 yılının sonunda yedinci stüdyo albümü Önsöz'ü çıkarmıştır. Albüm yılın en çok ses getiren albümlerinden birisi olmuştur. Bu albümle birlikte müziğe üç yıl ara veren Gülşen yeni albümü için imaj değiştirmiştir. 2012 yılında Ozan Çolakoğlu'nun ilk albümü 01'de yer alan "Seyre Dursun Aşk" adlı şarkıyı seslendirdi ve yılın yazına damgasını vurdu. 2013 yılında Beni Durdursan mı? adlı dokuzuncu stüdyo albümünü çıkardı. Albüm yılın en iyi albümlerinden birisi oldu. Albümden yayınlanan ilk ve ikinci şarkı haftalarca zirvede kaldı. Albüm, 100 bin satış rakamına ulaştı. 2013 yılında en çok zirvede kalan şarkıcılardan birisi oldu. 2015 yılının yazında çıkardığı Bangır Bangır adlı albümü ile yazın en çok dinlenen isimlerinden birisi oldu. Albümdeki her şarkı olumlu tepkiler aldı.[1] Albüme yeni egzotik imajı ile de farklı bir hava kattı.

Hayatı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülşen, 29 Mayıs 1976‘da İstanbul Çapa’da doğmuştur. Üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Aslen, Ordu'lu olan sanatçının babası makine mühendisi annesi ise ev hanımıdır. Orduda fındık bahçeleri bulunan sanatçının, bir abisi ve ablası vardır. 5 yaşındayken müziğe olan ilgisi ve yeteneği keşfedildi. İlk bestesini yaptığında henüz 16 yaşındaydı. Şehremini Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Bölümü’ne girdi Ama ancak 2 yıl okuyabildi.[2] Konservatuvarla eş zamanlı olarak İstanbul’da kulüplerde sahne alıyordu. Şehremini Lisesi'nde öğrenciyken bir yandan da karate yapıyordu ve dövüş sporlarına çok meraklıydı, sonunda siyah kuşak sahibi oldu. Sahneler almaya devam ederken bir akşam sahne aldığı mekanda Serap ve Özkan Turgay tarafından beğenildi ve albüm teklifi aldı. Teklifi kabül etti ve 1996 yılında ilk albümünün çalışmalarına başladı.

1996 yılının ilk aylarında kayıtlarına başladığı ilk albümü, Haziran ayına doğru tamamlandı. 1 Temmuz'da piyasaya çıkan albüm çıkış parçası ile olumlu tepkiler aldı. Ama albümle aynı adı taşıyan parça daha olumlu tepkiler aldı. Bu büyük çıkışın ardından, Gülşen tüm Türkiye'de tanınmaya başlandı. 1996'da, ilk albümü çıktıktan birkaç ay sonra Murat Varol ile 3.5 sene süren evlilik yaptı. 1998 yılının sonunda ikinci albümü Erkeksen'i çıkardı. Albüm ilki kadar büyük bir çıkış yapamadı, fakat bazı şarkıları ile akılda kalmayı başardı. 2001 yılında üçüncü albümü Şimdi'yi çıkardı. Albüm neredeyse hiç ses getirmedi ve albümün yapım şirketi çok kötü durumda olduğu için sadece bir şarkıya klip çekebildi. 2004 yılında, Of... Of... adlı dördüncü albümünü çıkardı. Albüm ilk albüm kadar büyük bir etki yarattı. Albümdeki tüm şarkılar neredeyse hit oldu. Yılın en iyi albümlerinden birisi olmasının yanı sıra en çok çalınanlardan birisi de oldu. 2005 yılında albümün bir remix versiyonu çıktı. 2006 yılında Yurtta Aşk Cihanda Aşk adlı albümünü çıkardı ve bu albümle de zirvede ki yerini korumaya devam etti.

2007 yılında Mucize bir albümü yayınladı fakat albüm yapım şirketi tarafından Gülşen'den izin alınmadan yayınlandı. Daha sonra 2007 yılında Ama Bir Farkla adlı yedinci albümünü yayınladı. 2009 yılında Önsöz albümünü yayınladı. Albümdeki şarkılar hit olmuş ve albüm için Marilyn Monroe tarzında bir stil oluşturmuştur. 2012 yılında, Ozan Çolakoğlu'nun ilk albümü 01 için bir şarkı seslendirmiştir. "Seyre Dursun Aşk" adlı yılın yazına damga vurmuş ve büyük bir etki yaratmıştır. 2013 yılının başında Beni Durdursan mı? adlı dokuzuncu albümünü yayınlamıştır. Albüm büyük ses getirmiştir. Haftalarca zirvede kalan albüm, 100 binlik bir satış rakamına ulaşmıştır. 2015 yılının yaz ayında yayınladığı Bangır Bangır albümü ile listeleri bir kez daha alt-üst etmiştir. Albümden çıkan şarkılar yaza damgasını vurmuştur. Albüm için egzotik bir stil oluşturmuştur. Albümde klip çekilmeyen parçalar bile hit olmuştur.

1996-2000: Be Adam ve Erkeksen[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lı yıllarda amatör olarak farklı mekanlarda sahne alıyordu. 1995 yılında yine bir makanda sahne alırken Serap ve Özkan Turgay tarafından beğenildi. Daha sonra ikiliden bir albüm teklifi aldı. Teklifi kabul ettikten sonra albüm çalışmalarına başladı. 1996 yılının başında Raks Müzik ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın ardından 1996 yılının başında albümün kayıtlarına başlanıldı. Albümün hazırlıkları Haziran ayına kadar sürdü. Temmuz ayının ilk günü albüm piyasaya sunuldu. Albümden yayınlanan ilk şarkı "Gel Çarem" olmuştur. Şarkı ile müzikseverlerin ilgisini çekmiştir. Çıkışını yaptığı slow parça yılın en iyi şarkılarından birisi olmuştur. Daha sonra albümle aynı adı taşıyan Be Adam adlı şarkı yayınlanmıştır. Bu şarkı ile tüm ilgiyi üzerine çekmiştir. Şarkının klibindeki pijamalı hali ile o yıl çok konuşulmuştur. Şarkı listelerde yükselişe geçmiştir. Gülşen, bu şarkısının ardından tüm ülke çapında tanınmıştır.

1996 yılının sonunda albümden çıkan "Saz mı Caz mı?" adlı üçüncü hit şarkısıyla başarısını sürdürmüştür. Albümün adı altında konserler vermeye başlamıştır. 1997 yılının başlarında "Son Sözüm" adlı albümden çıkan dördüncü ve hit şarkıyı yayınlamıştır. Şarkı olumlu tepkiler almıştır. Şarkının klibi Fransa'nın Paris şehrinde çekilmiştir. Bu albümün başarısından sonra Gülşen Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde En İyi Kadın Sanatçı kategorisine aday gösterilmiştir. Albüm büyük başarısının yanı sıra 400 binlik bir satış rakamına ulaşmıştır. 1998 yılında yapım şirketini değiştirerek Prestij Müzik ile anlaşma yaptı. 1998 yılının ilkbaharında albümün kayıtlarına başlanmıştır. Aynı yılın son ayında albüm yayınlanmıştır. Albümün çıkış parçası "Yiğidim" olmuştur. İlk albümdeki slow parça ile aynı çıkışı yakalayamamıştır. Fakat yinede olumlu tepkiler almıştır. Albümden yayınlanan ikinci şarkı ise ünlü müzik grubu Cici Kızlar'ın 1970'li yıllarda çıkan meşhur şarkısı "Delisin" olmuştur. Şarkıya farklı bir yorum ve aranje katarak yayınlamıştır. Şarkı o dönem yine gündeme gelmiştir. Albümden yayınlanan üçüncü ve son şarkı "Gözü Karalım" olmuştur. Albümün en ve yılın en çok beğenilen slow şarkılarından birisi olmuştur. Şarkı, 1999 yılının son günü yayınlanmıştır. Albüm ilk albümün aksine daha az satmıştır. Piyasada, 150 binlik bir satış rakamı göstermiştir.

2001-2005: Şimdi ve Of... Of..[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülşen, 2001 yılında üçüncü stüdyo albümü Şimdi'yi piyasaya çıkardı. Albüm, Prestij Müzik şirketinin batma noktasına geldiği zamanlarda çıkmıştır. Bu yüzden albümden sadece "İhanet" adlı şarkıya klip çekebilmiştir. Albüm ilk ve ikinci albüme göre çok kötü bir satış rakamı göstermiştir. 100 binlik bir satış rakamı göstermiştir. İlk albümden sonra bir daha aynı başarıyı göstermemiştir. 2004 yılında, yapım şirketini değiştirerek Erol Köse ile anlaşmıştır. Dördüncü albümünün kayıtlarına başlamıştır.

2004 yılının Ağustos ayına doğru tüm albümü tamamladıktan sonra, Eylül ayının sonuna doğru albümü yayınlamıştır. Albümden çıkan ilk şarkı albümle aynı adı taşıyan "Of... Of.." olmuştur. Şarkı ile Gülşen bir anda tüm tepkileri üzerine çekti. Şarkı bir anda tüm müzik kanallarında ve radyolarda çalınmaya başlandı ve bir anda listelerde yerini aldı. Şarkının sözü ve müziği Türk pop müziğinin önemli bestecilerinden Nazan Öncel'e ait olan şarkı sanatçıya oldukça önemli bir başarı getirmiş ve bu yıl içerisinde Kral Türkiye Müzik Ödülleri'nde "En İyi Kadın Sanatçı" dalında aday olmuş ve bu kez bu ödülün sahibi olmuştur. Ardından, albümden "Sakıncalı" adlı slow şarkı yayınlandı. Şarkı yüksek derecede olumlu tepkiler aldı. Şarkının klibi ise şarkı kadar çok beğenildi. Daha sonra, bir slow şarkı olan "Nazar Değmesin" yayınlamıştır. Şarkı yılın en iyi slow şarkılarından birisi olmuştur. Ayrıca, radyolarda en çok istek alan şarkılardan da birisi olmuştur. Ardından, Sezen Aksu'nun 1988 yılında Sezen Aksu'88 albümünden çıkardığı "Sarışın" adlı hit şarkıyı coverlamıştır. Şarkı yeni versiyonuyla bir kez daha gönülleri fethetmiştir. Fakat, şarkının klibi kısa bir süre gösterimde kalmış, ancak RTÜK tarafından daha sonra sansüre uğramıştır.[3] Bu albüm ile eski enerjisini yakalamıştır. Albüm yılın en çok satanlarından birisi olmuştur. Albüm, 500 binlik bir satış rakamına ulaşmıştır. Albümün bu başarısından sonra Gülşen, 2005 yılının yazında 2005 Özel: Of... Of... Albümü ve Remixler adlı bir remix albümü yayınlamıştır. Bu remix albümü ise 85 binlik bir satış rakamına ulaşmıştır.

2006-2009: Yurtta Aşk Cihanda Aşk, Mucize, Ama Bir Farkla ve Önsöz[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü albümünün büyük başarısından sonra 2005 yılında yeni bir albüm çalışması içine girdi. Yurtta Aşk Cihanda Aşk adını verdiği albüm 2006 yılının başlarında yayınlandı. Albüm ses getirdi ve büyük ilgi gördü. Albümün çıkış parçası "Ya Tutarsa" ile büyük bir çıkış yapmıştır. Şarkı gece klüplerinde en çok çalınan şarkılardan birisi olmuştur. Listelerde birinci sıraya kadar yükselmiştir. Albümden yayınlanan ikinci şarkı ise albümle aynı adı taşıyan "Yurtta Aşk Cihanda Aşk" olmuştur. Şarkının adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün ünlü "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" sözünden gelmektedir. Klipte Gülşen boksör kıyafetleriyle ilginç bir koreografi sergilemiş ve klip uzun süre yayında kalmayı başarmıştır. Albümün yayınlanan üçüncü ve son şarkısı ise yaz aylarında radyolarda çok sık çalınan "Canın Sağolsun" olmuştur.

2007 yılının ilkbaharında Mucize adlı albümü yayınlanmıştır. Fakat, albüm müzik şirketi tarafından Gülşen'den izinsiz olarak yayınlanmıştır. Albüm çıktığında ayrıldığı yapım şirketi ile davalık olmuşlardır. Duruşmada Erol Köse'nin kendisine ait olan beste ve şarkıları izinsiz kullanarak albüm çıkarttığı iddiasında bulunan Gülşen, "Demo yaptığım şarkılardan izinsiz albüm çıkarttı. Tam da benim başka bir plak şirketinden albümün çıktığı döneme denk geldi. Hem bestelerimi izinsiz kullandı, hem de başka bir albümümün çıktığı süreçte böyle bir şey yaparak işimin yine önünü kesmeye çalıştı. O şarkılardan biri MESAM'a kayıtlı olduğu için onunla ilgili yine dava açılacak. Onunla birçok davamız var. Bana açtığı her dava beraatla sonuçlandı" diyerek suçlamayı kabul etmediğini belirtti.[4] 2006 yılından sonra yapım şirketini değiştirerek Ercan Saatçi'nin sahibi olduğu Rec By Saatci adlı yapım şirketine geçmiştir. 2007 yılında izinsiz yayınlanan albümün ardından Ama Bir Farkla adlı albümünü yayınladı. Albümün ilk çıkış parçası "Kara Böcükler" olmuştur. Fakat şarkı fazla ilgi görmemiştir. Daha sonra "E Bilemem Artık" ve "Muhtelif Zamanlarda" adlı şarkılarını yayınlamışlardır. Şarkılar albümden yayınlanan ilk şarkı gibi ses getirmemiştir. Son olarak albümden "Su Gibi Geçerdi Zaman" adlı slow şarkı yayınlanmıştır. Yayınlanan son şarkı diğerlerine göre daha çok ses getirmiştir.

2008 yazı için yeni bir imaj ile dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı, "Yapamazsan Yok" adlı latin şarkısını önce dijital platformda yayınlanmış, arkasından ise şarkı piyasaya sürülmüştür. Bu şarkı da listelerde 3 numaraya kadar yükselmiştir. Yine aynı yıl içerisinde, genç yaşta hayatını kaybeden ünlü müzisyen Uzay Heparı'nın anısına yapılan albümde, daha önce Sertab Erener tarafından yorumlanan "Sakin Ol" isimli parçayı yeniden yorumlamış ve şarkı video klip desteği olmadan yedi numaraya yükselmiştir. 2009 yılının son ayında Önsöz adlı albümünü yayınlamıştır. Bu albümü için Sony Müzik ile anlaşmıştır. 11 parçadan oluşan ve cover hariç tüm söz ve müziği Gülşen'e aittir. Kayıtları Sarı Ev stüdyolarında yapılan albümün prodüktörü ve aranjörü Ozan Çolakoğlu'dur. Sanatçı albümün ilk video klibini oryantal ritimlerin ön plana çıktığı "Bi' An Gel" adlı parçaya çekmiştir. Sanatçı albümün ilk video klibini oryantal ritimlerin ön plana çıktığı "Bi' An Gel" adlı parçaya çekmiştir. Şarkı beğenilmiş ve olumlu eleştiriler almıştır. Yayınlanan ikinci şarkı ise "Ezberbozan" olmuştur. Şarkı listelerde bir numaralara kadar yükselmiştir. 2010 yılının yaz ayında albümün üçüncü şarkısı ve albümle aynı adı taşıyan "Önsöz" yayınlanmıştır. Albümden yayınlanan son şarkı Nazan Öncel'in 1994 yılında yayınladığı, Ben Böyle Aşk Görmedim albümünde seslendirdiği "Dillere Düşeceğiz Seninle" adlı şarkısıdır. Albüm olumlu tepkilerin yanı sıra çok iyi bir başarı da göstermiştir.

2010-2015: Beni Durdursan mı? ve Bangır Bangır[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yılında "Yeni Biri" ve "Sözde Ayrılık" gibi iki single yayınladı. 2012 yılında Ozan Çolakoğlu'nun ilk albümü 01 için "Seyre Dursun Aşk" adlı parçayı seslendirdi. Şarkı yaza damgasını vurdu ve en çok istek alan şarkılardan birisi haline geldi. Ayrıca şarkı müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Aynı yıl Murat Dalkılıç'ın "Bir Güzellik Yap" adlı hit şarkısına geri vokal yaptı. Ayrıca şarkının söz yazarıydı. 2013 yılının başında Beni Durdursan mı? adlı albümünü yayınladı. Albüm, tamamı Gülşen tarafından yazılan şarkılardan oluşur. Albümün çıkış parçası "Yatcaz Kalkcaz Ordayım" ve ikinci yayınlanan şarkı "Kardan Adam", Türkiye Top 20 listesinde haftalarca zirvede kaldı.

"Uzun zamandır kariyerimi kendim planlayıp yönetiyorum. Kendi yazdığım şarkılarla müzik hayatımı devam ettiriyorum. Bence bu kendim için yaptığım en iyi şey."

—Gülşen'in kariyeri ve kendi hakkında söyledikleri[5]

Albümden son olarak "Irgalamaz Beni" adlı şarkı yayınlandı. Albüm, çok olumlu tepkiler aldı ve listelerde ilk sıralara kadar çıkmayı başardı. Albüm lansmanı için 100 bin dolar ödeyerek Hilton Convention Center'ı geceye özel kapattırdı.[6] Albümün, 8 hafta bir numarada kalarak rekor kırdı. Albümün çıkış parçası Youtube'da kısa sürede en çok izlenen video oldu. 2014 yılında yılında ilk olarak Murat Boz'la birlikte düet yaptığı "İltimas" adlı şarkısı yayınlandı. Şarkı büyük derecede olumlu tepkiler aldı. 2014 yılında son olarak Kayahan için yayınlanan Kayahan En İyileri No.1 adlı albümde yer alan hit şarkı "Emrin Olur" şarkısını seslendirdi. Şarkı, yeni yorumuyla çok beğenildi ve listelerde bir numaraya kadar yükseldi. 2015 yılının yaz ayında Bangır Bangır adlı albümünü yayınladı. Albüm kısa sürede bir numaraya kadar yükseldi. Albümden çıkan ilk parça albümle aynı adı taşıyan "Bangır Bangır" olmuştur. Şarkının klibi Havana'da çekilmiştir. Klibin çekimleri için 10 gün Havana'da kaldı. Metin Arolat klibin kıyafetlerini bizzat kendisi hazırladı. Şarkı yayınlanır yayınlanmaz bir numaraya kadar yükselmiştir. Harika bir çıkış yapan şarkı kısa sürede Youtube'da 150 milyondan fazla izlenmiştir. Yazın en iyi ve en çok çalınan albümlerinden birisi albümün ikinci çıkış parçası "Dan Dan" olmuştur. Şarkının klibi Kaliforniya'da çekildi. Albümdeki tüm şarkılar neredeyse hit olmuştur. Albüm listelerde bir numaraya kadar yükselmiştir.

Hayırseverlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal sorumluluk projelerine duyduğu hassasiyetle de tanınan sanatçı, UNICEF'in Stars of İstanbul eğitim projesi için 2011 yılında 'En Parlak Yıldız' isimli bir şarkı yazdı ve seslendirdi.[7] Gülşen, 2012 yılında Roman müziğini Amerika'daki icra eden gruplarından The New York Gypsy All-Stars ile Amerika'da 5 ayrı şehirde 8 gün süren turneye çıktı. Boston, New York, Washington, Chicago ve New Jersey'i kapsayan turne boyunca sanatçı Amerikalı Türklerden yoğun ilgi gördü.[8]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandığı ve aday gösterildiği ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ bangır-bangır albümüne renkli klip
  2. ^ name= "h15">Süsoy, Yener (17 Ocak 2005). "Aşk kadınıyım aşkların değil". röportaj. Hürriyet (Doğan Yayın Grubu). http://www.hurriyet.com.tr/index/ArsivNews.aspx?id=289401. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2015. 
  3. ^ "Yeni RTÜK'ün ilk yasağı". Milliyet. 28 Temmuz 2005. http://www.milliyet.com.tr/2005/07/28/son/sontur27.html. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. "Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), popçu Gülşen'in seslendirdiği, Sezen Aksu'nun ünlü 'Sarışınım' şarkısının klibini 'toplumsal değerlere aykırı olduğu ve cinsel istismara yol açtığı' gerekçesiyle sakıncalı buldu." 
  4. ^ Ezgi Tuğçe, Tül (13 Mayıs 2010). "Erol Köse Benden İzinsiz Kasetimi Piyasaya Sürdü". röportaj. DHA (Doğan Yayın Grubu). http://www.haberler.com/gulsen-erol-kose-benden-izinsiz-kasetimi-piyasaya-haberi/. Erişim tarihi: 03 Eylül 2015. 
  5. ^ Yeniacun, Ceylan (Kasım 2014). Ebru Gülçek. ed. "Zirvede Gülşen". Cosmopolitan dergisi (Hearst Corporation) (11): 36-47. "Yaratıcılık süreci elbette ki son derece sancılı oluyor. Yaptığım şey kafamın içinde duyduğum seslerle, kendimi en iyi ifade ettiğim sözcüklerin birleşiminden bir dünya yaratmak ve o dünyanın birçok insanın hayatına dokunması. O zaman dilimi hayal ettigim kadar ışıltılı, başarılı ve yeni şarkılar için ilham veren bir dönemdi benim için." 
  6. ^ http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/muzik/2012/12/26/gulsen-albume-servet-harcadi
  7. ^ "Gülşen". İstanbul.net.tr. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150713050550/http://www.istanbul.net.tr/Etkinlik/konser-parti/gulsen/16172/13. Erişim tarihi: 19 Kasım 2014. 
  8. ^ Abdullahoğlu, Eren (29 Şubat 2012). "Gülşen New York'u salladı!". USA Sabah. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150713154952/http://www.sabah.com.tr/yasam/2012/02/26/gulsen-new-yorku-salladi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. "Türk pop müziğinin ünlü ismi Gülşen, Amerika'da "Gypsy All Stars" müzik gurubu ile birlikte turneye çıktı." 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]