Gülşen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gülşen
Doğum adı Gülşen Bayraktar
Doğum 29 Mayıs 1976 (1976-05-29) (39 yaşında)
Türkiye İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Köken Türk
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı, Besteci, Söz yazarı
Etkin yılları 1996-günümüz
Plak şirketi Raks Müzik (1996-1998)
Prestij Müzik (1998-2004)
Erol Köse Production (2004-2007)
Rec By Saatchi (2007-2009)
Sony Music Entertainment (2009-2011)
DMC (2011-günümüz)
Resmî sitesi gulsenonline.com

Gülşen Bayraktar (d. 28 Mayıs 1976, İstanbul), Türk pop müzik şarkıcısı. Be Adam adlı ilk albümünü 1996'da yayınlayan ve iyi bir çıkış yakalayan sanatçı "Gel Çarem", "Be Adam" ve "Saz Mı Caz Mı?" parçalarla adını duyurdu. İkinci albümü Erkeksen ilk albümü kadar başarılı olmazken üçüncü albümü Şimdi'nin başarısızlığı ile duraklama dönemine girdi. Üç yıllık sessizliğin ardından Of... Of... adlı albümünü yayınladı ve bir Nazan Öncel parçası "Of... Of..." ile liste başı olarak müziğe oldukça iyi bir dönüş yaptı. "Sakıncalı", "Nazar Değmesin", "Sarışınım", "Canın Sağolsun" ve "Adı Aşk Sebebimin" gibi hit parçalar sanatçının kariyerinde önemli rol oynamıştır. Sonraki albümü Önsöz'den "Bi' An Gel", "Ezberbozan", "Önsöz" ve "Dillere Düşeceğiz Seninle" gibi hit parçalar video klipleriyle oldukça ilgi görmüş, ve Marilyn Monroe[1][2] ve Lady Gaga [3][4] gibi sanatçılara benzetilmesi ile de gündeme gelmiştir. 2013 yılında çıkardığı "Beni Durdursan mı?" albümü ile birçok ödüle layık görülmesinin yanı sıra Kral Türkiye Müzik ödüllerinde bir gecede 5 adaylığını ödüle çevirerek bu alanda rekora imza atmıştır. Resmi listelere göre 2013 yılının en çok zirvede kalan şarkıcısı olmuştur. 2015 yılında ise yeni bir albümü, "Bangır Bangır"'ı çıkardı.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordu kökenli üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 29 Mayıs 1976 tarihinde İstanbul Çapa'da doğdu. Şehremini Lisesi'ni bitirdi. İTÜ Türk Müziği Bölümü'ne girdi ancak beraber yürütemediği sahne çalışmaları dolayısı ile 2 yıl okuyabildi.[5] 1996'da, 20 yaşında iken (ilk albümü çıktıktan birkaç ay sonra) Murat Varol ile 3.5 sene süren evlilik yaptı.

Müzik yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümü Be Adam1996 yılında Raks Müzik'ten çıkararak iyi bir çıkış yakaladı. Bu albümden "Gel Çarem", "Be Adam", "Saz Mı Caz Mı?" ve "Son Sözüm" olmak üzere 4 tane video klip yayınlandı. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde bu albüm ile beraber sanatçı, "En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı" dalında adaylık kazanmış, ancak ödülü Özlem Tekin almıştır. İlk albümünden yaklaşık olarak üç sene sonra yayınladığı ikinci albümü Erkeksen ise 1999 yılında Prestij Müzik tarafından yayınlanmış ve bu albümden de "Yiğidim", "Delisin" ve "Gözü Karalım" isimli parçalara video klip çekilmiştir. Üçüncü albümü Şimdi'yi de 2001 yılında yine Prestij Müzik etiketiyle yayınlayan sanatçı, bu albümün promosyonunda ve bağlı olduğu müzik şirketinin içinde bulunduğu zor durum nedeniyle yalnızca "İhanet" isimli parçaya video klip çekmiştir.

28 Eylül 2004 tarihinde ise, sanatçının müzik yaşamındaki en önemli hitlerinden biri olan "Of of" ile aynı ismi taşıyan dördüncü stüdyo albümü Erol Köse Production etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Şarkının sözü ve müziği Türk pop müziğinin önemli bestecilerinden Nazan Öncel'e ait olan şarkı sanatçıya oldukça önemli bir başarı getirmiş ve bu yıl içerisinde Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Kadın Sanatçı" dalında aday olmuş ve bu kez bu ödülün sahibi olmuştur. Albümden yayınlanan diğer video klipler ise sırasıyla sözü ve müziği sanatçının kendisine ait olan "Sakıncalı", "Nazar Değmesin" ve bir Sezen Aksu şarkısı olan "Sarışınım" olmuştur. "Sarışınım" ın video klibi kısa bir süre gösterimde kalmış, ancak RTÜK tarafından daha sonra sansüre uğramıştır.[6]

21 Şubat 2006 tarihinde çıkardığı beşinci albümünün adı ise Yurtta Aşk Cihanda Aşk olarak belirlenmiş ve albüm yine Erol Köse Production'dan çıkmıştır. Albümün çıkış parçası olarak belirlenen ve bir Altan Çetin şarkısı olan "Ya Tutarsa" MTV listelerinde üç numaraya kadar yükselmiş ve bu albümle Gülşen, Müyap Müzik Ödülleri'nden ödül almıştır. Albümle aynı adı taşıyan şarkı, "Yurtta Aşk Cihanda Aşk" ikinci video klip olurken, bir Halil Koçak bestesi olan "Canın Sağolsun" ise albümün üçüncü ve son video klip çalışması olmuştur. Bu video klipten sonra şirketi ve prodüktörü Erol Köse ile anlaşmazlığa düşen sanatçı, albümün promosyonunu yarıda kesmiş ve Rec By Saatchi'ye transfer olmuştur. Bu şirketten yayınladığı tek albüm olan Ama Bir Farkla ise 20 Ağustos 2007'de piyasaya sürülmüş, albümün ilk video klip şarkısı ise "Kara Böcükler" olmuştur. Şarkı, radyolardan destek alamadığı için liste başarısı gösterememiş ancak albümün ikinci video klibi "E Bilemem Artık", gerek radyolar gerekse müzik kanallarından destek alarak Billboard Türkçe Top 20 Listesi'nde 1 numaraya kadar yükselmeyi başarmış, ayrıca Avrupa radyo listelerinde ise 92 numaraya yükselmiştir. 3. video klip olarak ise "Su Gibi Geçerdi Zaman" belirlenmiş ancak şarkı bir kez daha radyolar tarafından çok fazla rağbet görmemiş, bu şarkı yerine ise radyocular "Muhtelif Zamanlarda" isimli parçayı ön plana çıkarmışlardır. Nitekim bu şarkı, video klibi olmamasına karşın Türkiye listelerinde dokuz numaraya kadar yükselmeyi başarmıştır[kaynak belirtilmeli].

2008 yazı için yeni bir imaj ile dinleyicilerinin karşısına çıkan sanatçı, latin bir şarkı olan Yapamazsan Yok'u önce dijital platformda yayınlanmış, arkasından ise şarkı piyasaya sürülmüştür. Bu şarkı da listelerde 3 numaraya kadar yükselmiştir. Yine aynı yıl içerisinde, genç yaşta hayatını kaybeden ünlü müzisyen Uzay Heparı'nın anısına yapılan albümde, daha önce Sertab Erener tarafından yorumlanan "Sakin Ol" isimli parçayı yeniden yorumlamış ve şarkı video klip desteği olmadan yedi numaraya yükselmiştir[kaynak belirtilmeli].

24 Aralık 2009'da ise yedinci stüdyo albümü Önsöz, Sony Music Entertainment tarafından piyasaya sürülmüştür. Sanatçı bu albümde ünlü aranjör Ozan Çolakoğlu ile çalışmış, albümün ilk video klibi ise Bi' An Gel olmuştur.Bu parçayla listelere hızlı bir giriş yapan Gülşen, uzun bir süre listelerde 1 numarada kalmıştır. Sanatçı çok geçmeden 2. klibini 2010 mart ayında Ezberbozan adlı şarkısına çekmiştir. Bu şarkıyla da listelerde kısa sürede 1 numaraya yükselen Gülşen 2010'un hitlerinden birisine imza atmış, şarkı büyük ilgi görmüştür. Ezberbozan, gitar ve flütün başrolde olduğu düzenlemesiyle de sanatçının diskografisinde farklı bir yer edinmiştir. Önsöz'ün 3. klibi haziran ortalarında albüme ismini veren parçası Önsöz'e çekilmiştir. Albümün 4. son klibi Dillere Düşeceğiz Seninle ise Ekim ayının son günlerinde çekilmiş 2 Kasım 2010 tarihinde yayınlanmıştır. Albümün sevilen parçalarından olan Dillere Düşeceğiz Seninle'nin klibi gotik bir tema içermektedir.

Sosyal sorumluluk projelerine duyduğu hassasiyetle de tanınan sanatçı, UNICEF'in Stars of İstanbul eğitim projesi için 2011 yılında 'En Parlak Yıldız' isimli bir şarkı yazdı ve seslendirdi.[7] Gülşen, 2012 yılında Roman müziğini Amerika'daki icra eden gruplarından The New York Gypsy All-Stars ile Amerika'da 5 ayrı şehirde 8 gün süren turneye çıktı. Boston, New York, Washington, Chicago ve New Jersey'i kapsayan turne boyunca sanatçı Amerikalı Türklerden yoğun ilgi gördü.[8]

"Uzun zamandır kariyerimi kendim planlayıp yönetiyorum. Kendi yazdığım şarkılarla müzik hayatımı devam ettiriyorum. Bence bu kendim için yaptığım en iyi şey."

—Gülşen'in kariyeri ve kendi hakkında söyledikleri[9]

2013 senesi Şubat ayında "Beni Durdursan mı?" albümünü çıkardı. Yeni albümünde toplam 10 şarkı bulunmaktadır. Albüm lansmanı için 100 bin dolar ödeyerek Hilton Convention Center'ı geceye özel kapattırdı. [10]

Albümün çıkış şarkısı " Yatcaz Kalkcaz Ordayım " çıktığı ilk hafta tüm müzik listelerine aynı anda 1 numaradan giriş yaptı ve bir ilki gerçekleştirdi. Youtube Dünya Listesi'nde 84.sıraya kadar yükselen şarkı Türkiye Resmi Listesi'nde tam 8 hafta lider kalarak 2013'ün radyo ve televizyonlarda en fazla çalınan şarkısı oldu. Aynı zamanda TTnet Müzik,I-Tunes,Turkcell Müzik gibi resmi platformlarda da 2013'ün en fazla dinlenen ve indirilen şarkısı olmayı başardı. 2013 Google Trend Aramalarda da zirvede olan şarkı 18 hafta müzik listelerinde 1 numara kalarak tüm zamanların radyo ve televizyonlarda en fazla çalınan şarkısı oldu.

Albümün 2.klibi yaz başında Kardan Adam şarkısına çekildi. Şarkı birçok yaz şarkısının önünde 7 hafta Türkiye Resmi Listesi'nde lider kaldı.Şarkı Youtube Dünya Listesi'nde 90.sıraya kadar yükseldi.Albümün 3.klibi Irgalamaz Beni olurken bu şarkı da Türkiye Resmi Listesine girmeyi başardı böylelikle Gülşen 2013 radyo ve televizyonlarda en çok şarkısı çalınan sanatçı ünvanının sahibi oldu.

Aranjör Ozan Çolakoğlu ve Ajda Pekkan ortak çalışması Ara Sıcak da Gülşen imzalıdır. Şarkı Türkiye Resmi Listesi'nde haftalarca kalarak 2013'ün hit şarkılarından olmayı başardı. Sanatçının " Beni Durdursan Mı " albümü 2013'ün en çok satan albümü olurken bir diğer Gülşen imzalı Mustafa Sandal'ın yorumladığı " Tesir Altında " şarkısı Türkiye Resmi Listesi'nde 7 hafta lider kalarak 2013'ün en çok satan single albümü olmayı başardı. 2014 yılına gelindiğinde ise Gülşen Murat Boz ile düet yaptıkları ve aynı zamanda bestesinde de imzası bulunan "İltimas" single'ını yayınladı. Türkiye Resmi listesinde 1 numara olan şarkı, 2014 ün en uzun zirvede kalan düeti ünvanınıda sahibidir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm-Single adı Yapımcı Satışlar
1996 "Be Adam" Raks Müzik 400.000[kaynak belirtilmeli]
1999 "Erkeksen" Prestij Müzik 150.000[kaynak belirtilmeli]
2001 "Şimdi" 100.000[kaynak belirtilmeli]
2004 "Of... Of..." Erol Köse Prod. 500.000+[kaynak belirtilmeli]
2005 2005 Özel 85.000[kaynak belirtilmeli]
2006 "Yurtta Aşk Cihanda Aşk" 170.000+ (Altın plak ödülü- müyap)
2007 Mucize Üçüncü Göz İletişim 100.000 (Altın plak ödülü- müyap)
"Ama Bir Farkla" Rec By Saatci 50.000[kaynak belirtilmeli]
2008 Yapamazsan Yok 45.000[kaynak belirtilmeli]
2009 "Önsöz" Sony Music 95.000+[kaynak belirtilmeli]
2011 Yeni Biri DMC 20.000+[kaynak belirtilmeli]
Sözde Ayrılık 20.000+[kaynak belirtilmeli]
2013 Beni Durdursan mı? 100.000+[kaynak belirtilmeli]
2014 İltimas (featuring Murat Boz) 10.000+
2015 Emrin Olur DMC 100.000+
Bangır Bangır

Video klipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Şarkı Albüm
1996
"Gel Çarem" Be Adam
"Be Adam"
"Saz mı Caz mı?"
1997 "Son Sözüm"
1998 "Yiğidim" Erkeksen
1999 "Delisin"
"Gözü Karalım"
2001 "İhanet" Şimdi
2004 "Of... Of..." Of... Of...
2005 "Sakıncalı"
"Nazar Değmesin"
"Sarışınım"
"Of... Of... (Remix)" 2005 Özel
2006 "Ya Tutarsa" Yurtta Aşk Cihanda Aşk
"Yurtta Aşk Cihanda Aşk"
"Canın Sağolsun"
2007 "Adı Aşk Sebebimin" Mucize
"Kara Böcükler" Ama Bir Farkla
"E Bilemem Artık"
2008 "Su Gibi Geçerdi Zaman"
"Yapamazsan Yok" Yapamazsan Yok
2010 "Bi' An Gel" Önsöz
"Ezberbozan"
"Önsöz"
"Dillere Düşeceğiz Seninle"
"Hayat Bir Su" Hayat Bir Su Promo
2011 "Yeni Biri" Yeni Biri
"Sözde Ayrılık" Sözde Ayrılık
2012 "Seyre Dursun Aşk" 01 (Ozan Çolakoğlu albümü)
"Bir Güzellik Yap" Bir Güzellik Yap
2013

2014

"Yatcaz Kalkcaz Ordayım" Beni Durdursan Mı?

İltimas

"Kardan Adam"
"Irgalamaz Beni"

"İltimas"

"Emrin Olur" Kayahan'ın En İyileri 1
2015 "Bangır Bangır" Bangır Bangır

Ödüller ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Aday gösterilen çalışma Ödülü veren organizasyon Ödül Sonuç
1997 Gülşen Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı Adaylık
1999 En İyi Pop Kadın Sanatçısı Adaylık
2004 İstanbul FM Altın Ödülleri Altın Ödül Kazandı
2005 Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Pop Kadın Sanatçısı Kazandı
Of Of Yılın Şarkısı Kazandı
Altın Objektif Ödülleri Kazandı
Yılın Klibi Kazandı
Magazin Gazetecileri Derneği Kazandı
Yılın Şarkısı Kazandı
Altın Kelebek Ödülleri Kazandı
Gülşen En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solist Kazandı
2007 Yurtta Aşk Cihanda Aşk MÜ-YAP Müzik Ödülleri Altın Albüm Kazandı
2008 Gülşen Powertürk Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Adaylık
Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Pop Kadın Sanatçısı Adaylık
2011 Bi' An Gel En İyi Klip Adaylık
Önsöz Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın Albümü Kazandı
AB Kalite Ödülleri Kazandı
Quality Dergisi Ödülleri En Quality Albüm Kazandı
2012 Yeni Biri Pal FM Ödülleri En İyi Single Kazandı
Gülşen Siyaset Dergisi Ödülleri En İyi Söz Ve Beste Yazarı Kazandı
Sözde Ayrılık Yılın Şarkısı Kazandı
2014 Beni Durdursan Mı? Yeditepe Üniversitesi - Dilek Ödülleri En İyi Albüm Kazandı
4. Pal FM Müzik Ödülleri Kazandı
2. Türkiye Müzik Ödülleri Kazandı
Gülşen En İyi Kadın Sanatçı Kazandı
En İyi Söz Yazarı Kazandı
En İyi Besteci Kazandı
Yatcaz Kalkcaz Ordayım En İyi Şarkı Kazandı
20. Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri Kazandı
Beni Durdursan Mı En İyi Albüm Kazandı
Magazinci.com Yılın En İyileri Kazandı
Gülşen 41. Altın Kelebek Ödülleri Yılın En İyi Türk Pop Müzik Kadın Solisti Kazandı
Yatcaz Kalkcaz Ordayım Yılın Şarkısı Kazandı
İltimas İstanbul Fm Altın Ödülleri En İyi Düet [11] Kazandı
2015 "İltimas" 22.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri En Başarılı Şarkı [12] Kazandı
Arel Üniversitesi 4.Medya ve Sanat Ödülleri En Beğenilen Düet Şarkı Kazandı
3.Türkiye Müzik Ödülleri Radyolarda En Çok Çalan Şarkı Kazandı
"Emrin Olur" 3.Türkiye Müzik Ödülleri En İyi Cover Kazandı

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Marilyn Monroe Gülşen'den Ezberbozan pozlar Medyafaresi
 2. ^ "Marilyn Monroe'ya benziyorum"
 3. ^ Gülşen: 'Lady Gaga'ya benzemiyorum' Sabah
 4. ^ Kim bu ünlü?
 5. ^ Süsoy, Yener (17 Ocak 2005). "Aşk kadınıyım aşkların değil". röportaj. Hürriyet (Doğan Yayın Grubu). http://www.hurriyet.com.tr/index/ArsivNews.aspx?id=289401. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2015. 
 6. ^ "Yeni RTÜK'ün ilk yasağı". Milliyet. 28 Temmuz 2005. http://www.milliyet.com.tr/2005/07/28/son/sontur27.html. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015. "Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), popçu Gülşen'in seslendirdiği, Sezen Aksu'nun ünlü 'Sarışınım' şarkısının klibini 'toplumsal değerlere aykırı olduğu ve cinsel istismara yol açtığı' gerekçesiyle sakıncalı buldu." 
 7. ^ "Gülşen". İstanbul.net.tr. http://www.istanbul.net.tr/Etkinlik/konser-parti/gulsen/16172/13. Erişim tarihi: 19 Kasım 2014. 
 8. ^ Abdullahoğlu, Eren (29 Şubat 2012) "Gülşen New York'u salladı!" USA Sabah http://www.sabah.com.tr/yasam/2012/02/26/gulsen-new-yorku-salladi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2015 "Türk pop müziğinin ünlü ismi Gülşen, Amerika'da "Gypsy All Stars" müzik gurubu ile birlikte turneye çıktı." 
 9. ^ Yeniacun, Ceylan (Kasım 2014). Ebru Gülçek. ed. "Zirvede Gülşen". Cosmopolitan dergisi (Hearst Corporation) (11): 36-47. "Yaratıcılık süreci elbette ki son derece sancılı oluyor. Yaptığım şey kafamın içinde duyduğum seslerle, kendimi en iyi ifade ettiğim sözcüklerin birleşiminden bir dünya yaratmak ve o dünyanın bir çok insanın hayatına dokunması. O zaman dilimi hayal ettigim kadar ışıltılı, başarılı ve yeni şarkılar için ilham veren bir dönemdi benim için." 
 10. ^ http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/muzik/2012/12/26/gulsen-albume-servet-harcadi
 11. ^ http://oydar.com/istanbul-fm-altin-odulleri-sahiplerini-buldu/
 12. ^ http://www.haberler.com/daikin-ile-22-itu-emos-basari-odulleri-6910588-haberi/