Serdar Ortaç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Serdar Ortaç
Doğum adı Serdar Ortaç
Doğum 16 Şubat 1970 (1970-02-16) (45 yaşında)
İstanbul
Müziğe başladığı yer Türkiye
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı, Müzisyen, Besteci, Yapımcı
Etkin yılları 1993-günümüz
Plak şirketi Doğan Music Company
Resmî sitesi serdarortac.net

Serdar Ortaç (d. 16 Şubat 1970; İstanbul), Türk müzisyen, yapımcı, şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Şubat 1970'te İstanbul'da Vakıf Gureba Hastanesi'nde doğan Serdar Ortaç, ilk öğrenimini Kocamustafapaşa'da ve orta öğrenimini Suadiye Lisesi'nde tamamladı. Lise öğrenimini ise Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi Torna ve Tesviye bölümünde tamamladı. Yüksek öğrenimine Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünde başladı fakat tahsilini tamamlamadan üniversiteden ayrıldı. 1998'de askerlikten kurtulmak için hile yaptığı iddiasıyla 66 gün cezaevinde kaldı.[1] 6 Haziran 2014'te İrlandalı sevgilisi Chloe Loughnan ile evlendi.[2]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1993–1996 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 senesinde İstanbul'da özel radyolarda program yapımcısı ve sunucu olarak çalıştı. Programlarını dinleyen bir plak yapımcısı tarafından Raks müzik şirketi ile anlaşma yapması teklif edildi. Böylelikle o güne kadar yazdığı şarkılarını, kendi sesi ile seslendirme şansını yakaladı ve ilk albümünü yaptı.

17 Ağustos 1994'te ilk albümü Aşk İçin ile müzik dünyasına merhaba dedi. "Karabiberim" adlı şarkısıyla bu çocukta iş var dedirtti. Aşk için adlı albümünde ünlü müzik adamı Özkan Turgay'la çalışan Serdar Ortaç'ın o albümünden "Değmez" ve "Hadi Git" gibi şarkılar da çok sevildi.Listelerde üst sıralara yükseldi.

1 Mart 1996'da ikinci albümü olan Yaz yağmuru'nu yaptı. İkinci albümünde Feyyaz Kuruş,Selim Çaldıran,Erhan Güleryüz,Aşkın Tuna,Metin Arolat gibi isimlerle çalıştı Bu albümde söz ve müziğini Metin Arolat ile beraber yaptığı "Gamzelim", "Sana Uzandım", "Ben Adam Olmam", "Yaz Yağmuru" gibi pek çok hit şarkıya imza attı. 21 Şubat 1997'de bu albümün Loco Para Amar adıyla tamamını İspanyolca seslendirerek Meksikada bir albüm yaptı. Daha sonra Türkiye'de de bu albümü, İspanyolca bir single olarak hazırladı.

1998–2002 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü Albümü olan Gecelerin Adamı, 10 Temmuz 1998'de piyasaya çıktı. Bu albümünde de aranjör olarak Selim Çaldıran ve Feyyaz Kuruş'la çalıştı, Albümdeki "Gecelerin Adamı" şarkısı yılın en çok dinlenen şarkılarından birisi oldu. "Mutsuzsun" adlı şarkısında ünlü sanatçı dostu Ebru Gündeş'le aynı klipte rol aldı. Mehmetçiklerimiz için yaptığı "Vatan Borcu",yılın en iyi slovlarından olan "Karagözüm" ve Meksika'da kliplendirdiği rock denemesi olan "Nereye" adlı şarkılar albümün hit şarkılarından oldu. Yine dördüncü albüm calışması Bilsem ki 21 Ekim 1999'da çıktı. Bu albümde Selim Çaldıran,Feyyaz Kuruş ve Murat Yeter gibi isimlerle çalıştı. "Asrın Hatası" isimli şarkısıyla milenyuma damga vurarak yerini daha da sağlamlaştıran Serdar Ortaç , ikinci klibini "Bilsem ki" adlı şarkısına çekti. O yıl en çok dinlenen şarkılara yine imza atması şaşırtıcı bir sonuç değildi. Yunan bir besteciden uyarladığı "Seninki" adlı hareketli şarkısına üçüncü video klibini çekti.

Beşinci albümü Sahibinin Sesi Remix oldu, 7 Mayıs 2001'de piyasaya çıktı. Diğer sanatçı dostlarına verdiği şarkıların (Hülya Avşar - Aradın mı? , Muazzez Abacı - Umrumda Değil , Sibel Can - Padişah - Kanasın , Fulden Uras - Bensiz Olsun , Emel Müftüoğlu - Dertli Dünya) yanı sıra kendi şarkılarının remixlerine yer verdi.

Altıncı albümü Okyanus' 10 Temmuz 2002'de piyasaya çıktı. Albümde Erhan Bayrak , Erdem Kınay , Alper Erinç gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. İlk klip şarkısı olan "Kabahat" ikinci klibini çektiği "Geceleri Yakıp" ve yakın sanatçı dostu Ebru Gündeş'le düet yaptığı "Kararsın Dünyam" adlı şarkıları çok sevildi.

2004–2009 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

7. Albüm Beni Unut/Çakra 12 Mart 2004'te satışa sunuldu. Bu albümünde aranjör olarak sadece Suat Aydoğan ile çalışan Serdar Ortaç Bu albümde soundunu biraz daha değiştirdi ve daha alaturka bir albüme imza attı. Bu albümden "Beni Unut" , "Canıma Minnet" , "İsmi Lazım Değil" , "Yapraklar" , "Adam Gibi" şarkılar radyolarda üst üste çalınarak bütün listeleri alt üst etti. Ayrıca o günlerde ismini yeni duyurmaya başlayan pop sanatçısı Yalın'a destek olmak amacıyla "Sakın Arama" adlı şarkısına albümünde yer verdi. Aynı yılın Ekim ayında da 90'lı yıllarda çıkardığı albümlerin bulunacağı Serdar Ortaç Klasikleri albümünü de çıkardı. Ocak 2005 yılında ise Mavi Ağaç Yayıncılık'tan şiir/anı türünde 2005 yılına kadar yazdığı şiir, şarkı sözü ve anılarından oluşan kitabını yayınladı.

Sekizinci albüm Mesafe 25 Nisan 2006'da piyasaya sürüldü. Bu albümünde ise daha batılı ve daha modern bir Serdar Ortaç çıktı karşımıza. Bu albümünde Mustafa Ceceli , Volga Tamöz , Suat Aydoğan , Erdem Kınay gibi başarılı isimleri tercih eden Serdar Ortaç Mesafe albümüyle hayranlarını iki kat arttırdı ve dinleyicilerine çok sevilen şarkılar sundu. Albümde "Sor" , "Dansöz" , "En Büyük Aşkım" , "Gitme" , "Mesafe" ve "Başardın Ağlatmayı" gibi hitler çıkararak yerini daha da sağlamlaştırdı.

Dokuzuncu albümü Gold Remix 2 Nisan 2007'de satışa çıktı. Albümde "Mesafe"deki remixlere yer vermenin yanı sıra , düzenlemesini Mustafa Ceceli'nin yaptığı "Hayret" , Volga Tamöz'ün düzenlediği "Garez" ve "İki Kalp" gibi 3 tane yeni şarkıya daha yer verdi. Aynı yılın sonunda 2007 yılında İstanbul'da verdiği konserlerin bir DVD'sini yayınladı.

Serdar Ortaç'ın Nefes adlı 22 Mayıs 2008 yayın tarihli albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Bir yüzünü yine batı'ya dönmüş bir Serdar Ortaç vardı karşımızda. Bu albümünde de Suat Aydoğan , Volga Tamöz , Erdem Kınay ve Sadun Ersönmez, Caner Tepecik ve dünyaca ünlü Musthaq Omar gibi yeni isimlerle çalışmaya başlayan Ortaç'ın bu albümü bir önceki albümü olan "Mesafe"yi geçebilecek mi, daha iyi şarkılar sunabilecek mi gibi kaygıların hepsini boşa çıkardı. Albümden "Şeytan", "Ayrılmam" , "Gram" , "Heyecan" ve Suat Aydoğan'la düet yaptığı "Sana Değmez" , Sultana ile düet yaptığı "Ayrı Gitme" ve Hadise'yle beraber seslendirdiği "Düşman" adlı şarkılar gibi hitlere imza attı ve yılın en çok satan albümü, yılın en iyi erkek sanatçısı ödüllerini birer birer kazandı. Yedigün sponsorluğunda Türkiye turnesine çıkan Serdar Ortaç Türkiyenin dört bir yanındaki hayranlarına ulaştı.

13 Mart 2009'da Gold Remix 2009 adlı remiks albümü piyasaya çıktı. Bu albümünde de Nefes isimli albümündeki remixlerin yanı sıra 4 yeni şarkıya daha yer verdi. Erdem Kınay'ın düzenlediği "Şikayet" ilk defa çalıştığı aranjör olan Ozan Çolakoğlu imzalı "Bu Nasıl Ayrılık" , Ayhan Sayıner'in aranjesini yaptığı Zahriyan'la düeti "Harcamasın" ve Caner Tepecik'in düzenlediği "İki Gözüm" isimli hit şarkılar vardı.

2010–2011 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kara Kedi albümü 14 Mayıs 2010 tarihinde satışa sunuldu. Albümde İskender Paydaş, Suat Aydoğan, Volga Tamöz, Erhan Bayrak, Ionita Constantin, Sadun Ersönmez, Caner Tepecik gibi başarılı aranjörlerle çalıştı. Albüm çıktığında Türkiyenin dijital müzik platformu olan ttnet müzik listesinin en çok indirilen ve dinlenen 10 şarkısından 7 tanesini oluşturarak büyük bir başarı örneği sergiledi. O hafta Perşembe saat 13.15 itibarıyla sitede Ortaç şarkılarının dinlenme rakamları ise şöyle : Poşet: 123 bin 579, Kara Kedi: 59 bin 670, Mikrop: 44 bin 074, Var Mı?: 27 bin 786, Yeşil Su: 22 bin 235, İşim Olmaz: 17 bin 103, Haksızlık: 12 bin 601, Kolayca: 11 bin 086, Gülün Rengi: 10 bin 991, Üzgünüm: 10 bin 025. Bu albümde çok sevilen ve klip çekerek hayranlarına sunduğu şarkılar ise "Poşet", "Mikrop", "Haksızlık", "İşim Olmaz" ve "Kolayca". Bonus Cart sponsorluğunda yaz aylarında Türkiyenin dört bir yanındaki binlerce hayranına ulaştı.

Gold Remix 2011 7 Mart 2011 tarihinde yayınlandı. Bu albümde İskender Paydaş, Suat Aydoğan, Sinan Ceceli, Erhan Bayrak, Tolga Kılıç, Mert Ekren, Ionita Constantin, Caner Tepecik gibi kalabalık ve başarılı bir aranjör ordusuyla çalıştı. 8 yeni şarkı ve "Kara Kedi" albümündeki 8 şarkının remixine yer veren Ortaç'ın bu albümünden "Elimle" adlı şarkıyı kliplendirdi ve şarkı radyolarda üst sıralara kadar yükseldi. İkinci klibini ise Bulgaristan'da "Hile" adlı hareketli şarkısına çekti.

2012–2015 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ray, 11 Haziran 2012 tarihinde piyasaya sürüldü. Aranjör kadrosunda (parça sayısına göre sırayla) Suat Aydoğan, İskender Paydaş, Tolga Kılıç ve Sadun Ersönmez bulunmaktadır. Bu albümde bir ilk olarak yedinci parça olan Dileğim Aşk'ın aranjesi Serdar Ortaç tarafından yapılmıştır. 16 parça bulunmakla beraber, 10 tanesinin söz ve müziği Serdar Ortaç'a aittir. Albümün ilk klibi, albüm çıkışı öncesi radyolara dağıtımı yapılan, sözü Serdar Ortaç'a, müziği Shai Reuvenishall'a,aranjesi de Suat Aydoğan'a ait Üzecek Adam Çok' adlı parçasına çekilmiştir.Albümün ikinci video klibi ise Ne Bu Neşe isimli şarkıya çekilmiştir; klip Serdar Ortaç'ın konser görüntülerinden oluşmaktadır. 2013 yılında Şubat ayında ise Erdem Kınayın proje albümünde bulunan "Yorum Yok" adlı şarkıya klip çekildi. Ayrıca Serdar Ortaç 21 Mart 2013 Perşembe günü başlayan "Popstar 2013" programında Demet Akalın, Bülent Ersoy ve Orhan Gencebay'la birlikte jüri üyeliği yapmıştır. 2014'te 20.Yılına Özel Olarak Hazırladığı 11. stüdyo albümü "Bana Göre Aşk" ı 26 Mayıs 2014'te yayınlandı.Bu Albümde Tolga Kılıç, Murat Yeter, İskender Paydaş, Mert Ekren, Suat Aydoğan gibi başarılı aranjörler ile çalılştı.İlk kez bir İskender Paydaş bestesi albümde yer aldı.İlk klip Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde "Tanrım" şarkısına çekildi. Şarkıcı, MS Hastalığına yakalandığını duyurdu.[3] Tedavi süreci iyi geçti.Eski sağlığına döndü. İkinci klip "Bana Göre Aşk" şarkısına çekildi.[4] Sanatçı 6 Mayıs 2015 tarihinde 10 şarkılık "Çek Elini Kalbimden" adlı albümünü yayınladı. Albümün ilk klibi çıkış şarkısı olan sözü Serdar Ortaç'a, müziği Flori'ye, arenjesi de Emrah İş ve Nurettin Çolak'a ait olan "Çek Elini Kalbimden - Konuş Yüzüme" adlı şarkıya çekildi. İkinci klibi "Balım" için Romanya'nın başkenti Bükreş'e giden Serdar Ortaç'a klipte Rumen şarkıcı Otilia eşlik etti.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1995 - Kral TV Video Müzik Ödülleri - En iyi çıkış yapan sanatçı
 • 1997 - Milliyet Yılın En Sevilen Şarkısı - Padişah
 • 1999 - Hürriyet Altın Kelebek - Yılın en başarılı sanatçısı
 • 2000 - Kral TV Video Müzik Ödülleri - Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
 • 2003 - Radyo ve TV Oscarları - En iyi Show Programı: Serdar Ortaç'la Hep Beraber
 • 2005 - Kral TV Video Müzik Ödülleri - Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
 • 2005 - Mü-Yap Müzik ödülleri-Serdar Ortaç-Çakra-Emre Plak (yılın en çok satan albümü)
 • 2006 - Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Yılın Klibi:Gitme
 • 2006 - Altın Kelebek Ödülü-Pop Müzik en iyi erkek sanatçı
 • 2006 - Altın Kelebek Ödülü-Yılın Şarkısı-Dansöz
 • 2007 - Mü-Yap Müzik ödülleri-Serdar Ortaç-Mesafe-Emre Plak (yılın en çok satan albümü)
 • 2009 - Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Yılın pop sanatçısı
 • 2009 - Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Dijital Satış Diamond Ödülü
 • 2009 - Altın Kelebek - En İyi Pop Erkek Ödülü: Serdar Ortaç
 • 2010 - Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Kral Tv&Kral FM Özel Ödülü-Radyolarda en çok çalınan sanatçı
 • 2011 - Balkanika TV - Balkan ödülleri - Yılın en iyi erkek sanatçısı ödülü
 • 2012 - Kral Tv Video Müzik Ödülleri- Radyolarda en çok çalınan sanatçı
 • 2012 - Balkanika TV - Balkan ödülleri - Yılın en iyi erkek sanatçısı ödülü
 • 2012 - Balkanika TV - Balkan ödülleri - Yılın projesi ödülü

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserlerini seslendiren sanatçılardan bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Serdar Ortaç sadece kendi albümlerine yaptığı şarkılarla değil diğer sanatçılara verdiği şarkılarıyla da 15 yıldır müzik gündeminde ve Beste Fabrikası olarak anılmaktadır. Bugüne kadar verdiği bestelerle çıkışa geçmesine yardımcı olduğu sanatçılar Sibel Can, Hülya Avşar, Faruk K, Seren Serengil, Fulden Uras, Demet Akalın, Nil Özalp, Petek Dinçöz, Muazzez Abacı, Ajda Pekkan, Alişan, Bengü, Gülben Ergen, Ebru Gündeş, Mert Ekren, Merih Ermakastar, Elif Güvendik, Coşkun Sabah, Elif Turan, Yılmaz Morgül ve Emel Müftüoğlu, Seda Sayan, Harika Avcı, Birol, Yeşim Salkım, Gülşen, Ayten Alpman, Gönül Yazar, Suat Aydoğan, Akın ve Nazlı gibi isimler bulunmaktadır.

Çalıştığı plak şirketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Süsoy, Yener (18 Aralık 1998). "Cezaevinde 66 gün". Hürriyet. http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1998/12/18/84828.asp. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
 2. ^ "Serdar Ortaç ile Chloe Loughnan evlendi". Hürriyet. 7 Haziran 2014. http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/paparazzi/26565086.asp. Erişim tarihi: 9 Haziran 2014. 
 3. ^ aksam.com.tr'den "Serdar Ortaç MS hastalığı teşhisi" Erişim tarihi: 17 Haziran 2015
 4. ^ "Serdar Ortaç klibinde eşini oynattı". Milliyet. 26 Ağustos 2014. http://www.milliyet.com.tr/serdar-ortac-klibinde-esini-oynatti-mugla-yerelhaber-353156/. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]