Kurmay subay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Kurmay subay sınıf işareti", Deniz Kuvvetleri'ndeki kurmay subayların omuz veya kollarındaki rütbelerinin üst kısmında bulunmaktadır.

Kurmay subay, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yüksek lisans yapmış (Kara, Hava, Deniz Harp Akademisinden mezun) ve karmaşık harekât planları kurma konusunda uzman subay anlamına gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Akademiye Giriş Sınavları Üsteğmen rütbesinin üçüncü senesinden Yüzbaşı rütbesinin üçüncü senesine kadar aday subaya toplam 6 giriş hakkı verilir. Sınav genel olarak adayın mesleki birikimi ve gelişimi ile birlikte ileride alabileceği çok yönlü karargâh görevlerinin stratejik seviyede yönetimi için; Taktik Mesele, Siyasi Tarih, Askerî Harekât, Askerî Coğrafya, Dünya Siyasi Tarihi, Askerî Tâlimnameler, Silah Araç ve Gereçleri, İç Hizmet Kânunu ve Yönergeler olmak üzere çok sayıda uzmanlık gerektiren konu ve dal üzerine gerçekleştirilir. Generalliğe yükselmek için kurmay olmak bir avantajdır; fakat kurmay olmayan generaller de mevcuttur ve en fazla tümgeneral rütbesine yükselebilirler. Kurmay subaylar erken kıdem alıp, terfi ettikleri için general olma şansı kurmay olmayanlara göre çok daha yüksektir. Harp Akademisi'nden mezun bir kurmay subay yaşıtlarına göre 2 sene kıdem hakeder. "Kurmay" sınıfındaki en ast subay rütbesi sınavı ilk hakkında kazanan adayın mezun olduğu 'Kurmay Yüzbaşı' rütbesidir. Osmanlı Devleti nazariyatında Erkan-ı Harbiye Nezareti.

Osmanlı döneminde daha öncesi Etmeydanı Tekkesinde yetişen Ocak Ağaları yani Senadid-i Bektaşiyan denen Seçkin Yeniçeriler katar ağalarına katılır ve kurmay sayılırlardı.

Yeni kurmaylık sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra kurmaylık sistemi değiştirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinde 6 yılını doldurmuş ve 23 yılını doldurmamış adaylar eğitim alabilecek. Millî Savunma Üniversitesi bünyesinde oluşturulan yeni sistem 2 aşamadan oluşuyor: Birinci aşamada karargâh subaylığı eğitimi (KARSU) taktik seviyede 4,5 ay uzaktan, 4,5 ay da yüz yüze eğitim verilecek. İkinci kademede komuta ve kurmay eğitimi verilecek. Bu kapsamda adaylar 1 yıl taktik-operasyonel seviyede yüz yüze eğitim alacak.[1]

Subay rütbeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Subay rütbeleri
Kara Hava Deniz NATO
kodu
Mareşal Mareşal Büyük amiral OF-10
Orgeneral Orgeneral Oramiral OF-9
Korgeneral Korgeneral Koramiral OF-8
Tümgeneral Tümgeneral Tümamiral OF-7
Tuğgeneral Tuğgeneral Tuğamiral OF-6
Albay Albay Albay OF-5
Yarbay Yarbay Yarbay OF-4
Binbaşı Binbaşı Binbaşı OF-3
Yüzbaşı Yüzbaşı Yüzbaşı OF-2
Üsteğmen Üsteğmen Üsteğmen OF-1
Teğmen Teğmen Teğmen OF-1
Asteğmen Asteğmen Asteğmen OF-D

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kurmaylığa yeni sistem". Cumhuriyet. 28 Temmuz 2017. 6 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]