İçeriğe atla

Dahomey Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dahomey
République du Dahomey
Dahomey Cumhuriyeti
1958-1975
Dahomey bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Millî marş
L'Aube Nouvelle (Fransızca)
'Yeni Günün Doğuşu
BaşkentPorto-Novo
Tarihçe 
• Kuruluşu
1958
• Yarı-bağımsız olması
11 Aralık
• İsim değişikliği
30 Kasım
• Bağımsızlık
5 Ağustos 1960
• Dağılışı
1975
Para birimiCFA frankı
Öncüller
Ardıllar
Fransız Dahomey
Benin Halk Cumhuriyeti

Dahomey Cumhuriyeti, Afrika kıtasında bulunan, Fransa sömürgesinden 1958 yılında özerkliğini, 1 Ağustos 1960 tarihinde de bağımsızlığını kazanan devlet. Ülke 1960-1972 yılları arasında gerçekleştirilen dört farklı askerî darbe sonucu, anayasal düzenini dört defa değiştirmek durumunda kalmıştır.

Afrika'nın batısında bulunan ülke, 1 Ağustos 1960 tarihinde elde ettiği bağımsızlık sonucunda özgürlüğüne kavuşmuştur. Ülkenin ilk devlet başkanı olan Coutoucou Hubert Maga önderliğinde oluşturulan demokratik ülke yapısı, Maga'nın daha sonraki dönemlerinde uyguladığı diktatör rejimi politikaları sonucu, tek partili komünist bir yapıya bürünmüş, bu yapılanma 1963 yılında gerçekleştirilen ülkenin ilk askerî darbesi sonucu yeniden demokrasi ile değiştirilmiştir. Bu değişim sonucu yapılan ilk genel seçimlerde Sourou-Migan Apithy devlet başkanlığı görevine getirilmiştir. Ancak bu değişimin ömrü iki yıl sürmüş, yapılan ikinci bir askerî darbe ile yönetime E. Zinsou el koymuş, batı yanlısı bir siyaset izlemeyi hedef almıştır. 1969 ve 1972 yıllarında gerçekleştirilen üçüncü ve dördüncü askerî darbeler ile önce eski devlet başkanlarına görevleri iade edimiş, sonrasında gerçekleştirilende ise Mathieu Kérékou yönetimi ele alarak ideolojisi olan tek partili, komünist devlet yapısını uygulamaya koymuştur.

1972 yılından itibaren ülkeyi yöneten Kérékou, ideolojisine paralel olarak 1975 yılında ülkenin adını, tüm etnik gruplarında benimseyeceğini belirttiği Benin Halk Cumhuriyeti olarak değiştirerek, Dahomey ismini ortadan kaldırmıştır. Dahomey Cumhuriyeti'nin ardılı olan Benin Halk Cumhuriyeti daha sonraki yıllarda anayasanın çok partili, demokratik bir yapıya bürünmesi ile günümüzde de varlığını sürdüren Benin Cumhuriyeti ismini almıştır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]