İçeriğe atla

Dahomey Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dahomey Krallığı, Afrika kıtasının batısında Benin Körfezi sahillerinde 17. yy sonlarından, 1894 yılına kadar varlığını sürdüren krallık.

Dahomey Krallığı, kurulduğu andan itibaren gösterdiği gelişim ile günümüzde Benin Cumhuriyeti'nin, Nijerya'nın batısı ile Gana'nın belli bir bölümününde içinde bulunduğu alanı kapsayacak şekilde genişlemiş, Abomey'i krallığın başkenti ve merkezi olarak belirlemiştir. Batıdan doğuya 300 km, kuzeyden güneye ise 150 km bir alanda hakimiyetini sürdürün krallık, özellikle o dönemlerde Benin Körfezi sahillerinde yoğun bir şekilde gerçekleştirilen köle ticaretinden faydalanmış, gerçekleştirilen savaşlarda esir düşen düşman askerlerini bu pazarlarda satarak ekonomiye katkı sağlamıştır.

1885 yılında São João Baptista d’Ajudá'da Portekiz ile yapılan anlaşma gereği, Ocak 1886 itibarıyla ülke topraklarında bulunan tüm sahil bölgesinin kontrolü bu ülkeye devredilmiş ancak bu durum bile 1892 yılında Fransa'nın özellikle Afrika kökenli askerlerin yaptığı saldırıların engellenmesine yardımcı olamamış, 1894 yılında ise tamamen Fransa'nın hakimiyeti altına girmiştir. Bu sürecin sonunda Fransa bölgeyi Fransız Batı Afrikası sömürge sisteminin bir parçası haline getirerek krallığın mevcudiyetine son vermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]