İçeriğe atla

Avusturya müziği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Innsbruck İmparator Sarayı'nda bando geleneksel müzik performansı yapmaktadır.

Viyana müzikal yeniliğin önemli bir merkezidir. 18. ve 19. yüzyıl bestecileri Habsburgların himayesi yüzünden şehre çizildi ve Viyana klasik müziğin Avrupa'daki başkenti yapıldı. Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert ve Johann Strauss II, diğerleri bu şehirde doğmuş Schubert ile ilişkilenmiştir. Barok periyodu boyunca, Slav ve Macar folk formları Avusturya müziğine geçti.

Yodel[değiştir | kaynağı değiştir]

Yodeling, şarkı söylemenin hızlı tekrarlanan ve kayıtlanan biçimidir. Alpler'de keşfedilmiştir. Avusturya'da "juchizn" olarak söylenmiştir.

Rock ve Pop müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Falco 1980'lerin en popüler Avusturyalı solo artistidir. Onun şarkısı "Rock Me Amadeus" 1986'da Billboard Hot 100'e girdi. Onun Dominik Cumhuriyeti'nde 1998 yılında aniden ölümü 1980'lerdeki müziğinin tekrar canlanmasını sağladı.

Avusturya uluslararası rock ve pop-bandolarının en büyük ihracatçısı olmamasına rağmen birkaç önemli müzisyen ve gruba sahiptir. Opus (müzik grubu) dünya çapında listelerde derece yaptı. Son birkaç yıl içinde çeşitli müzik grupları Avrupa'yı gezdi ve uluslararası listelerinde ticari başarı elde etti. En önemli başarı Christina Stürmer'a ait. Bryan Adams tarafından desteklenen SheSays grubu, AOR, and Cornerstone gibi gruplar Avrupa turlarına katıldı.

Christian Fennesz Avusturyalı elektronik müzik müzisyenidir.

Davulcu Thomas Lang 1967'de Viyana'da doğmuştur ve Robert Fripp, Geri Halliwell ve Robbie Williams gibi artistlerle birlikte çalışmıştır.

Avusturya'da büyük bir Bağımsız rock sahnesi yoktur. Uluslararası birkaç bandodan birisi olan Killed By 9V Batteries Viyana kökenlidir.

Çağdaş klasik müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Viyana Filarmoni Orkestrası'nın her yıl boyunca tüm dünyada turları vardır ve bu orkestra dünyaca ünlü klasik müzik topluluğudur.

Elektronik müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya'da çok önemli bir elektronik müzik sahnesi vardır. Gruplar ve sanatçılar Parov Stelar, Kruder and Dorfmeister Elektro Guzzi ve Drum 'n' Bass gibi isimler dahil sahneye çıkmaktadır. Ayrıca Camo & Krooked, Disaszt, Ill.Skillz ve Mefjus gibi sanatçılar sağlıklı bir üne sahiptir.

Neue Deutsche Härte (Yeni Alman Sertliği)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Famous Austrian Composers." Naxos. N.p., 2004. Web.[1]
  • Wagner, Christopher. "The Alpunk Phenomenon". 2000. In Broughton, Simon and Ellingham, Mark with McConnachie, James and Duane, Orla (Ed.), World Music, Vol. 1: Africa, Europe and the Middle East, pp 7–12. Rough Guides Ltd, Penguin Books. ISBN 1-85828-636-0
  • Wagner, Christopher. "Soul Music of Old Vienna". 2000. In Broughton, Simon and Ellingham, Mark with McConnachie, James and Duane, Orla (Ed.), World Music, Vol. 1: Africa, Europe and the Middle East, pp 13–15. Rough Guides Ltd, Penguin Books. ISBN 1-85828-636-0
  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]