Avrupa'da liberalizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Konu hakkında daha genel ve kapsamlı bilgi için Liberalizm başlığına bakınız.

Genel olarak, Avrupa'da liberalizm kişisel özgürlükler ile anayasal olarak sınırlandırılmış ve demoratik olarak sorumlu bir devlet geleneğini destekleyen bir siyasi harekettir. Çoğunlukla bu düşünce, devletin yoksulluğu ve diğer sosyal sorunları azaltacak eylemlerde bulunması fakat bunu yaparken toplum yapısında radikal değişikliklere gitmemesi gerektiği inancını da kapsar.

Avrupalı liberaller ekonomiye hükümet müdahalesi derecesine göre bölünmüştür, fakat çoğunlukla sınırlı bir müdahaleye benimsemişlerdir. Günümüzde Avrupalı liberal partilerin çoğu muhafazakar liberalizme bağlı kalırken küçük bir kısmı sosyal liberalizm ilkelerini benimsemiştir.[1]

Liberal uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Liberal siyasi partilerin, sosyal bilimcilerin parti manifestolarından okuduğu ya da görünüşte liberal olan partilerin eylemlerinden çıkardıkları özelleşmiş politikaları vardır. Aşağıda listelenen kaynaklar şu an Avrupa'daki bazı liberal tutumları örneklemektedir.

  • koalisyon anlaşması yapanlar da dahil hükümette olan liberal partilerin politikaları
  • Alman FDP'nin liberal endişeler hakkında daha tabana yakın görüşlerin görülebildiği forumu[4] ve Hollanda'nın Demokrotlar 66'nın[5] daha parti merkezine yakın forumu.
  • Liberal politikalar üzerine uzun makaleler barındıran Belçikalı websitesi think tank Liberales.be[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]