Serbest ticaret

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Serbest ticaret, mal ve hizmetlerin devlet kısıtlamaları olmaksızın ülkeler arasında veya ülkeler içinde transfer edildiği bir iş modelidir. Bu kısıtlamalar vergileri ve tarifeleri içerir. Serbest ticaret ile diğer ticaret yöntemleri arasındaki fark, ticaret yapan ülkeler arasında malların dağılımının gerçek arz ve talebi yansıtabilecek yapay fiyatlara dayanmasıdır. Serbest ticaret anlaşması, serbest ticaret bölgelerinin temel unsurlarından biridir. Serbest piyasa, alıcı ve satıcıların fiyat ve miktar açısından herhangi bir koşul olmaksızın birbirleriyle ticaret yaptıkları, alım satımda herhangi bir zorlamanın olmadığı serbest bir ekonomidir.

Devlet kişileri serbest bırakır ve üreticiler kendi isteklerine ve memnuniyetlerine göre üretim yapar ve üretilen ürünün fiyatını ve miktarını belirlemeye devlet hiçbir şekilde müdahale etmez. Serbest piyasa, kurucuları Adam Smith ve David Ricardo olan iktisattaki klasik okulun veya liberalizm temellerinden biridir.

serbest ticaret tarihî[değiştir | kaynağı değiştir]

Adam Smith, eski Mısır gibi uygarlıkların gelişmesinin nedeninin serbest ticaret olduğuna inanıyordu. Britanya'da, özellikle 19. ve 20. yüzyılın başlarında (örneğin John Stuart Mill) ve ayrıca 20. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri'nde (örneğin Cordell Hall) birçok liberal, serbest ticaretin, barışı desteklediğine inanıyordu. Yavaş yavaş ve bu inançlara göre ülkeler serbest ticaret modeline yöneldiler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]