Ziya Gökalp Caddesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ziya Gökalp Caddesi
Kızılay (17721687983).jpg
Şerit sayısı {{{şerit_sayısı}}}
Bitiş noktası {{{bitiş_noktası}}}
Konum Çankaya, Ankara, Türkiye
Metro bağlantısı {{{metro_bağlantısı}}}
Önemli yapılar {{{önemli_yapılar}}}

Ziya Gökalp Caddesi; Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir caddedir. Kurtuluş Kavşağı'ndan başlayıp Kızılay Meydanı'nda son bulur. Yaklaşık 1.400 metre uzunluğundaki cadde, araç ve yaya trafiğine açıktır. Adını, ünlü Türk düşünür Ziya Gökalp'ten almıştır.

Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ziya Gökalp Caddesi; Kızılay Meydanı'nda kesiştiği Gazi Mustafa Kemal ve Atatürk bulvarları[1] başta olmak üzere semtteki İzmir, Meşrutiyet, Sakarya, Mithatpaşa ve Necatibey caddeleri ile birlikte kent işlevlerini barındıran ve şehrin en önemli alışveriş ağını oluşturan ana arterlerden biridir.[2]

Cadde üzerindeki yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Erarslan, Emine Seda (2010). "Kızılay Meydanı". Kültürel Peyzaj Kavramı Kapsamında Bir Değerlendirme: Ulus-TBMM Tarihi Aksı (Ankara). Ankara: Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. s. 44. 
  2. ^ Özge Yalçıner Ercoşkun; Burcu Özüduru (2013). "Ankara'daki Alışveriş Caddelerinde Ticari Mekanlar ve Sosyal Sürdürülebili̇rlik Araştırması" (PDF). Megaron. 8 (1). İstanbul: Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi. s. 33. doi:10.5505/MEGARON.2013.03521. Erişim tarihi: 3 Aralık 2021.